Cz這wiek pies

Tom 2 cyklu Przypadki Konrada Masternowicza
Ocena: 4.75 (4 g這s闚)

Tajemnice, zabobony i 鄉ier.

Konrad Masternowicz dostaje zaproszenie do maj徠ku hrabiostwa Rzeckich, gdzie broni si przed zalotami pani domu. Niewzruszony, nie wie jeszcze, 瞠 przed nim wi瘯sze niebezpiecze雟two. W domu dochodzi do morderstw. Detektyw musi znale潭 winnego 鄉ierci dw鏂h os鏏, zanim… sam zostanie postawiony za nie przed s康em.

„Cz這wiek pies” to drugi tom kryminalnej serii Przypadki Konrada Masternowicza.

Marta Giziewicz–studiowa豉 archeologi i histori, ma sentyment do staroci, zakurzonych miejsc i budynk闚 z przesz這軼i. W wolnych chwilach, kt鏎ych nie sp璠za na pisaniu powie軼i, lubi malowa, czyta i ogl康a filmy.

Informacje dodatkowe o Cz這wiek pies:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2022-03-14
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Cz這wiek pies

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Cz這wiek pies - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2022-07-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

Kilka dni temu pisa豉m o pierwszym tomie tej serii, czyli "Karecie" (link znajdziecie poni瞠j). Pami皻am, 瞠 bardzo si wtedy cieszy豉m, 瞠 kontynuacja czeka豉 ju na p馧ce i bez straty czasu mog po ni si璕n望, by pozna dalsze losy bohater闚. Musz w tym miejscu stwierdzi, 瞠 nie poczu豉m zawodu nawet przez sekund... jest wr璚z przeciwnie, jestem zachwycona tym tomem!

Tym razem akcja dzieje si na prze這mie sierpnia i wrze郾ia (oko這 p馧 roku od ostatniego 郵edztwa) i napisana jest w formie pami皻nika prowadzonego przez Konrada Masternowicza.
Z zapisk闚 dowiadujemy si jak relacja jego i panny Weroniki przechodzi transformacj, tym bardziej 瞠 okazuje si, i dziewczyna jest ju po s這wie z innym.
Na Konrada zostaje zagi皻y parol przez pani Rzeck, dojrza陰 jednak pe軟 powabu i kobieco軼i 穎n hrabiego- s御iada Duchownych, u kt鏎ych w letniej posiad這軼i Konrad sp璠za co na kszta速 urlopu.
Wracaj帷, po pewnym czasie sp璠zonym w mie軼ie, do maj徠ku Duchownych, zostaje napadni皻y przez dziwne stworzenie, kt鏎e przypomina psa, jednak okazuje si, 瞠 to co innego.
W maj徠ku Rzeckich dochodzi do wypadku, 郵edztwo zostaje szybko umorzone, jednak gdy ginie kolejna osoba... g堯wnym podejrzanym zostaje sam Konrad.
Jak sobie poradzi z oskar瞠niami? Jak potoczy si relacja Konrada i Weroniki? Czy oby na pewno ka盥y jest tym, za kogo si podaje? Kim jest tajemniczy cz這wiek pies? Tego ju Wam nie napisz, bo odbior Wam olbrzymi przyjemno嗆 z poznania tej historii.

Marta Giziewicz stworzy豉 tajemniczy i wci庵aj帷y krymina, kt鏎ego akcja dzieje si w po這wie XIX wieku. "Cz這wiek pies" jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i intryguj帷y ni "Kareta", cho tam niczego nie brakowa這, tutaj jest zdecydowanie lepiej.
Autorka uknu豉 doskona陰 intryg, wielokrotnie wyprowadzi豉 mnie na manowce w momencie, w kt鏎ym by豉m przekonana, 瞠 rozwi您a豉m zagadk. Podsuwa豉 nieoczywiste tropy i wskaz闚ki, by u酥i czujno嗆 i zaskoczy w najmniej spodziewanym momencie. Pani Marta w tym tomie du穎 bardziej zadba豉 o szczeg馧y i logicznie poprowadzi豉 wszystkie w徠ki.
Akcja jest zdecydowanie szybsza i barwniejsza, du穎 wi璚ej si dzieje- mnogo嗆 podejrzanych o pope軟ione zbrodnie i ilo嗆 w徠k闚 mo瞠 pocz徠kowo zaskakiwa, jednak szybko si one 陰cz w sp鎩n i klarown ca這嗆.
Bohaterowie s doskonale wykreowani, obdarzeni wieloma cechami i emocjami. Ich zachowanie niejednokrotnie zmusza do refleksji i zastanowienia si nad licznymi pytaniami, kt鏎e pojawiaj si w trakcie lektury.
Przyjemny w odbiorze styl pisarki, pozwala si rozkoszowa ka盥 chwil sp璠zon z ksi捫k, pomimo sporej obj皻o軼i czyta si j bardzo szybko.
Wprowadzenie w fabu喚 wielu dawnych wierze w strzygi wampiry i inne stwory, nadaje olbrzymiego kolorytu ca貫j historii i momentami potrafi wzbudzi autentyczny strach, a zarazem niedowierzanie, w to, 瞠 ludzie wierzyli w takie rzeczy.
安ietnie zbudowany klimat. Jest mroczno, tajemniczo i momentami naprawd robi si strasznie.

Bardzo si ciesz, 瞠 mog豉m pozna t histori, jestem ni naprawd zafascynowana i z wielk cierpliwo軼i czekam na tom trzeci. Jestem niezwykle ciekawa, jak potocz si dalsze losy bohater闚, szczeg鏊nie Weroniki i Konrada.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Autorka w mistrzowski spos鏏 buduje napi璚ie, a ostateczna prawda nie jest taka oczywista, jak si z pocz徠ku wydawa這.

POLECAM...

Avatar u篡tkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-05-22, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2023,

Ca趾iem dobry krymina z r騜norodnymi postaciami i ca趾iem ciekawie zarysowanym w徠kiem obyczajowym. Co dla fan闚 zagadek z morderstwem w tle, zawi造ch relacji mi璠zyludzkich, a wszystko to w otoczce nieco dawniejszych czas闚, bez wulgaryzm闚 i epatowania dos這wn golizn.

Akcja toczy si do嗆 szybko, ale krymina nie trzyma czytelnika w wielkim napi璚iu. Dla mnie do嗆 niepotrzebny by te osobliwy w徠ek potencjalnej ,,ludo瞠rnej wampirzycy", kt鏎y wyrz康za powie軼i same szkody, bo zupe軟ie nie pasowa do tej uk豉danki.

Polecam na mi貫 sp璠zenie paru popo逝dni z ksi捫k.

Avatar u篡tkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2022-10-29, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Wyzwanie czytelnicze 2022,

Krymina造 retro to gatunek ksi捫ek, kt鏎e ch皻nie przygarniam, a po przeczytaniu pierwszego tomu ,,Kryminalnych przypadk闚 Konrada Masternowicza" - Karety, wiedzia豉m, 瞠 z przyjemno軼i powr鏂 do m這dego detektywa.

Ta ksi捫ka to moim zdaniem po陰czenie krymina逝 z thrillerem.

Ciekawie osadzona fabu豉 w maj徠ku hrabiostwa jest nie tylko wci庵aj帷a pod wzgl璠em kryminalnym, ale r闚nie psychologicznym. Autorka wplot豉 w ni r闚nie odrobin romansu, a w豉軼iwie to zadatk闚 na romans.

W tej powie軼i ukazane zosta這 nie tylko puste, pozbawione warto軼i 篡cie bogatych ludzi, dla kt鏎ych pieni康ze s nie tyle oznak bogactwa co kaprysem, ale przedstawiono tu tak瞠 篡cie wie郾iak闚, wierz帷ych w zabobony, pi皻nuj帷ych ludzi upo郵edzonych fizycznie czy psychicznie.

Pierwszoosobowa narracja jest w formie pami皻nika, kt鏎y spisa g堯wny bohater, ale nie brakuje w niej dialog闚 i opis闚 momentami do嗆 brutalnych w swoim przekazie.

Przyznam szczerze, 瞠 pocz徠kowo troch si gubi豉m w w徠kach, ale im dalej przechodzi豉m w czytaniu tym bardziej fabu豉 mnie wci庵a豉.

Historia opisana w tej powie軼i obfituje w kilka zbrodni, do postaci poznanych w pierwszym tomie do陰cza kilka nowych i tak w豉軼iwie do samego ko鎍a nie wiadomo, kto tak naprawd jest winny, bo podejrzanych jest wielu i ka盥y z nich mia motyw. A 鈍ietnie wykreowane postacie, moim zdaniem s dope軟ieniem fabu造.

Ta ksi捫ka jest wci庵aj帷 lektur i my郵, 瞠 zadowoli nie tylko mi這郾ik闚 krymina堯w retro. Ma w sobie wszystko to, co ceni w dobrych krymina豉ch, czyli ciekawych bohater闚, sporo intryg i zagadek sprawiaj帷ych, 瞠 akcja jest barwna i nie nudzi czytelnika, a do tego uzupe軟ieniem s dialogi i powiedzonka bohater闚, momentami nieco humorystyczne.

Autorka ma bardzo przyjemny styl pisania co dodatkowo wp造wa na p造nno嗆 czytania bez uczucia znudzenia. Po mistrzowsku buduje napi璚ie i tym wci庵a w fabu喚.

Konrad Masternowicz w swoim dzia豉niu i dedukcji przypomina mi Sherlocka Holmes'a, do wielu spraw podchodzi psychologicznie i logicznie nie pozwalaj帷 sobie wm闚i czego nierzeczywistego. A poniewa w tej cz窷ci jest jednym z g堯wnych podejrzanych, to udowodnienie swojej niewinno軼i i rozwi您anie zagadek staje si priorytetem jego wypoczynku w maj徠ku hrabiostwa Rzeckich.

Polecam t ksi捫k nie tylko osobom zaczytuj帷ym si w krymina豉ch retro, my郵, 瞠 wielu znajdzie w tej ksi捫ce co dla siebie i pozwoli sobie na oryginalny relaks z ksi捫k. Proponuj jednak zacz望 czytanie od pierwszego tomu, w kt鏎ym bli瞠j mo積a pozna m這dego policjanta.

Konrad Masternowicz wraca z Petersburga, gdzie pr鏏owa zadba o rozw鎩 swojej kariery. Jedzie wprost do dworku doktora Duchownego, by m鏂 sp璠zi czas z jego c鏎k Weronik. Tymczasem spotyka tam rodzin lekarza i...Tadeusza Wysockiego, kt鏎y smali cholewki do doktor闚ny. Sekretarz jest skonfundowany. Liczy, 瞠 Weronika go oczekuje i mo瞠 nawet darzy go jakim uczuciem. Czuje si on jak nieproszony go嗆.

Doktor wraz z c鏎k, a przy okazji ich go嗆 Konrad, dostaj zaproszenie do maj徠ku hrabiostwa Rzeckich. Nasz bohater g這w ma zaj皻 rozwa瘸niem swojej relacji z Weronik i o ma這 co przeoczy豚y umizgi pani domu.

We wrze郾iu Konrad Masternowicz zostaje zaproszony na urodziny hrabiny Rzeckiej, na kt鏎e wybiera si ze swoim przyjacielem. Spotyka tam r闚nie doktora Duchownego i jego c鏎k. Dowiaduje si, 瞠 Weronika jest ju po s這wie z Tadeuszem, kt鏎y tak瞠 przybywa na przyj璚ie. Ca陰 t dziwn sytuacj miedzy sekretarzem a doktor闚n przerywa nieszcz窷liwy wypadek jaki ma miejsce w rezydencji. Hrabia Rzecki ginie podczas pogoni za w豉mywaczem.

Akcja powie軼i dzieje si ko鎍em sierpnia i we wrze郾iu 1857 roku, oko這 p馧 roku po zako鎍zeniu pierwszej zagadki kryminalnej z tomu pierwszego. Widzimy tu rozw鎩 relacji pomi璠zy Konradem a Weronik. Relacji, w kt鏎ej pe軟o niedom闚ie, domys堯w i braku konkretnych deklaracji. I w tym wszystkim pojawi si hrabina Rzecka - kobieta dojrza豉, pewna siebie, kt鏎a dostaje to czego chce. Jasno m闚i o swoich potrzebach i nie ukrywa zainteresowaniu Konradem.

A nasz bohater... No c騜, zn闚 wci庵n掖 si w rozwi您ywanie kryminalnej zagadki - 鄉ierci hrabiego Rzeckiego. W pierwszym momencie nie chce wchodzi w kompetencje swoich warszawskich zwierzchnik闚, jednak gdy Morozow szybko zamyka 郵edztwo stwierdzaj帷 wypadek, sam wkracza do akcji.

Akcja ksi捫ki wydaje si bardziej wartka ni w cz窷ci pierwszej. Mamy wi璚ej w徠k闚, na kt鏎ych mo積a si skupi - samo 郵edztwo, kt鏎a pe軟e jest niejasno軼i, mataczenia i emocji, kt鏎a zaciemniaj obraz sytuacji. Ale tak瞠 relacj pomi璠zy poszczeg鏊nymi bohaterami historii. Dzi瘯i tym zabiegom postacie wydaj si bardziej realne ze swoimi sympatiami, antypatiami i rozwa瘸niem r騜nych scenariuszy dzia豉nia. Sam Konrad Masternowicz jest bardziej "Sherlokowaty" - ma jasny i czysty umys skupiony na 郵edztwie, gubi si w emocjach i swoich relacjach z Weronik oraz ma swoje s這dkie dziwactwa jak liczenie czasu.

Dzi瘯i postaciom kobiecym poruszony zosta temat feminizmu. Hrabina Rzecka wydaje si by do嗆 wyzwolon kobiet, kt鏎a potrafi nagi望 zasady dla w豉snej przyjemno軼i. Natomiast Weronika, kt鏎a w pierwszej cz窷ci mocno walczy豉 o swoj wolno嗆 i mo磧iwo嗆 rozwoju jako lekarz, w tym tomie rezygnuje ze swoich zawodowych aspiracji. Cho dalej konsekwentnie broni swojej wiedzy i kompetencji jako lekarza.

Po przeczytaniu pierwszej cz窷ci "Przypadk闚Konrada Masternowicza" obawia豉m si, 瞠 forma prowadzenia historii powt鏎zy si. Ale jednak nie. W cz窷ci drugiej nasz bohater nie pisze raport闚 tylko pami皻nik. I ta forma prowadzenie powie軼i bardziej mi odpowiada.

Dzi瘯uj Wydawnictwu Oficynka za bezp豉tny egzemplarz do recenzji.

Inne ksi捫ki autora
Kareta
Marta Giziewicz0
Ok豉dka ksi您ki - Kareta

Pierwszy tom warszawskiej serii kryminalnej! Bohater Karety to Konrad Masternowicz, detektyw rozwik逝j帷y zagadk brutalnych morderstw na kobietach w...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Szkielet