Człowiek z bursztynu

Był człowiek z marmuru i człowiek z żelaza, pora poznać historię Tomasza Ołdziejewskiego, człowieka z bursztynu, zdobywcy dwóch rekordów Guinnessa w rzeźbie z jantaru, oddanego pracy, którą kocha. Jego historia rozpoczyna się w ciasnym warsztacie w piwnicy, z którego wychodzą tysiące kilogramów znanych nam serduszek, krzyżyków czy wisiorków. I trwa... Dziś warsztat jest nowoczesny i elegancki, wypełniony cennymi, wychwalanymi na całym świecie rzeźbami i pracami autorskimi. Dzięki temu stał się głównym bohaterem programu telewizji HISTORY Channel - "Złoto Bałtyku", który w 2023 roku doczekał się już 5. sezonu.

Poprzez dekady rozwoju jego rzemiosła można obserwować, jak zmieniała się Polska, gospodarka i świadomość bursztynników na całym świecie. Opowiada nie tylko o pracy mistrza bursztynu, ale również o trudzie, z jakim budował swój dzisiejszy świat. Bo bursztyniarstwo to styl życia, w którym znajdzie się trochę relaksu, trochę rzemiosła i sporo adrenaliny.

Informacje dodatkowe o Człowiek z bursztynu:

Wydawnictwo: Flow
Data wydania: 2023-03-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Człowiek z bursztynu

Człowiek z bursztynu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-04-30,

„Człowiek z bursztynu” to zachwycający reportaż o człowieku, przed którym bursztyn nie ma żadnych tajemnic i dla którego, nie ma rzeczy niemożliwych. Miłość do jantaru zaszczepił w Tomaszu Ołdziejewskim tata, otwierając drogę do spełnienia marzeń. Determinacja, talent i ciężka praca doprowadziła mistrza bursztynu między innymi do zdobycia dwóch tytułów rekordów Guinnessa, czy inspiracji do powstania programu „Złoto Bałtyku”, gdzie występuje w roli głównego bohatera.

Ta książka dopełniona licznymi fotografiami, to przyjemny zastrzyk inspiracji do walki o swoje marzenia i podziw stronę wiedzy, doświadczenia i wybitnych umiejętności człowieka z bursztynu. Otwiera drzwi do świata bursztynu, docenianego w Chinach, na Bliskim Wschodzie, czy w Niemczech. Po przeczytaniu tej fascynującej lektury, aż chce się doświadczyć bursztynowej przyrody!

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-04-20, Przeczytałem,

"Człowiek z bursztynu" to fascynujący reportaż o niezwykłym artyście - Tomasz Ołdziejewski, który zdobył dwa rekordy Guinnessa w rzeźbie z jantaru. Poznałam nie tylko historię tego niezwykłego twórcy, ale również tajemnice związane z bursztynem jako surowcem, sztuką rzeźby oraz ludzką pasją i determinacją. To przede wszystkim historie ludzi morza, takie kompendium wielu opracowań, idealnie dla wszystkich, którzy interesują się bursztynem. Napisany lekkim i prostym językiem, przez co czyta się szybko i przyjemnie.

Reportaż opowiada o niełatwej drodze Tomasza Ołdziejewskiego do osiągnięcia swojego marzenia - stania się mistrzem w rzeźbie z jantaru. Autorzy przybliżają jego początki, jego inspiracje, ale również wyzwania i trudności, z którymi musiał się zmierzyć na tej nietypowej drodze artystycznej. Opisany jest proces twórczy, techniki, narzędzia i wyjątkowe podejście do tworzenia dzieł z bursztynu. Jego miłość do bursztynu, zaangażowanie w tworzenie, a także osobowość i charakter, które sprawiły, że stał się prawdziwym mistrzem w swoim fachu. Ujęte są piękne zdjęcia, które zasługują na uwagę a sama okładka już przyciąga wzrok.

Czytelnik może poczuć się jakby sam oglądał te niezwykłe dzieła sztuki, które są wynikiem nie tylko talentu, ale również niezwykłej wiedzy i doświadczenia. To inspirująca historia o ludzkiej sile, wytrwałości i zamiłowaniu do sztuki.

Książka powstała na podstawie serialu dokumentalnego Złoto Bałtyku, który jest emitowany na HISTORY Chanel. Osobiście jestem fanką. Kocham bursztyny, mają w sobie coś magicznego, przyciągającego ?

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Dwukrotny zdobywca rekordów Guinnessa w rzeźbie z jantaru. Człowiek oddany swojej pracy.  Jego historia rozpoczęła się w miejscu, w którym wykonywało się spore ilości wyrobów z bursztynu. Dziś warsztat jest nowoczesny a spod rąk ,,człowieka z bursztynu'' wyszło wiele rzeźb wychwalanych na całym świecie. Dzięki temu stał się jednym z głównych bohaterów programu Złoto Bałtyku.
Teraz opowiada o bursztyniarstwie oraz trudach i sukcesach z nim związanych. W końcu to styl życia, na którego składa się relaks, rzemiosło i nieco adrenaliny.
Bursztyn przez wiele lat był niedoceniany. Przez wiele lat wielu ludziom kojarzył się z pamiątkami, które przywoziło się znad morza. Mi do tej pory bursztyn kojarzył się przede wszystkim z medialnym szumem, nadziejami wielu mieszkańców gminy, w której mieszkam i niezrealizowanymi projektami...
Człowiek z bursztynu to książka nowatorska. Dlatego gdy po nią sięgnęłam, nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Owszem, czytałam wcześniejsze książki Sylwii Winnik, ale ta jest jedyna w swoim rodzaju. Porusza temat, który do tej pory był raczej nieporuszany. Może wydawał się nudny? Może nikt nie wiedział jak ciekawie o nim napisać? Nie potrafię odpowiedzieć na te pytania, ale książka pokazała, że bursztyniarstwo to szalenie wdzięczny temat i może być ciekawym sposobem na życie. Tytułowy człowiek z bursztynu z prawdziwą pasją opowiada o drodze, którą wybrał oraz wyrobach z bursztynu mogącymi być małymi dziełami sztuki. Z każdej przeczytanej strony tej książki przeziera prawdziwa pasja do wykonywanego zawodu, który jest jednocześnie wielkim hobby.
Człowiek z bursztynu to niezwykle pozytywna książka, która odsłania świat bursztyniarstwa. Bez najmniejszego problemu zaraża czytelników prawdziwą miłością do bursztynu. Dobry odbiór książki zapewnia lekki i gawędziarski styl autorki a historia bohatera może strać się dla innych prawdziwą życiową inspiracją. Jestem niezwykle wdzięczna, że mogłam poznać naszego ,,człowieka z bursztynu'' oraz jego pasję do jantaru. Serdecznie polecam tę książkę.