Czwarty mędrzec. Nieznana historia

Według legendy mędrców ze Wschodu, którzy przybyli złożyć hołd Jezusowi, było nie trzech, lecz czterech...

Świetnie napisana, poetycka i pełna przygód opowieść. Podróż głównego bohatera jest alegorią ludzkiego poszukiwania sensu wobec upływającego czasu i zmieniających się okoliczności. Zarazem stanowi odzwierciedlenie problemów nieobcych współczesności.

Świat, który przemierza Artaban, nie przypadkiem przypomina nasz, z różnymi jego problemami, takimi jak kryzys środowiskowy, głód, pandemia. A spóźniona wędrówka Artabana, tyleż zawiła, co niestrudzona, trwająca całe życie
i prowadząca do nieoczekiwanego finału, równie dobrze może być historią każdego z nas.

Mimmo Muolo, watykanista, dziennikarz i pisarz, korespondent i zastępca redaktora naczelnego rzymskiego wydania katolickiego dziennika „Avvenire”, jest też autorem sztuk teatralnych.

Powieść została doceniona przez czytelników. Zdobyła cenne nagrody literackie, takie jak: Premio Vitruvio 2021 za najlepszą publikację beletrystyczną i specjalne wyróżnienie jury Premio Stresa di Narrativa (Stresa Prize for Fiction)
w 2021 roku. W 2023 roku została również uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Literacką Luca Romano. Jak powiedział sam autor: „To już trzecie wyróżnienie dla tej książki, która podobnie jak jej bohater podąża swoją zaskakującą drogą. Dziękuję jury, organizatorom [...]. Dziękuję czytelnikom, którym dedykuję tę nagrodę”.

Informacje dodatkowe o Czwarty mędrzec. Nieznana historia:

Czwarty mędrzec. Nieznana historia - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2023-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023,

Ponadczasowa opowieść o podroży życia, którego celem jest znalezienie sensu.

Tytułowy Czwarty Mędrzec - Artaban jest figurą, symbolem pielgrzyma, którym może stać się kazdy z nas.

Książka ma też wymiar ewangelizacyjny, autor próbuje ukazać wyjątkowość osoby Jezusa Chrystusa.

Avatar użytkownika - bookprotector
bookprotector
Przeczytane:2023-12-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Niesamowite podejście do tematu. Mając obraz ówczesnego świata z czasów narodzin Jezusa, mam wrażenie, że sam ze swoimi obecnymi problemami wchodzę w tamtą rzeczywistość, stając się tym czwartym mędrcem.

Powrót matki
Danuta Awolusi ;