Zasadniczym celem tego opracowania jest ułatwienie dziecku opanowania prawidłowej techniki czytania polegającej na płynnym łączeniu liter w wyrazy, bez przechodzenia przez zbędny etap literowania/głoskowania.

W toku nauki dziecko poznaje wszystkie 44 znaki graficzne (litery, dwuznaki, trójznak) oznaczające 36 głosek. Początkowe ćwiczenia w czytaniu oparto na literach oznaczających głoski trwałe, ponieważ można wymawiać je dowolnie długo. Dzięki temu dziecko zyskuje czas niezbędny do płynnego połączenia liter/głosek w sylabę lub wyraz. W prezentowanym opracowaniu nie ma sylab ani wyrazów, w których litery, dwuznaki i trójznak oznaczałyby inną głoskę niż podstawowa. Taki dobór słów zastosowano po to, aby uniknąć niepotrzebnych trudności na tym etapie nauki czytania, którego najważniejszym celem jest opanowanie właściwej techniki.

Książka jest skromnie ilustrowana, żeby nadmiar rysunków nie odciągał uwagi dziecka od tekstu i nie zachęcał go do odgadywania treści wyrazów, zdań czy tekstów.

Na dołączonych do książki płytach CD znajdują się nagrania ćwiczeń wykonane przez dr Annę Walencik-Topiłko. Mają one kluczowe znaczenie. Zaprezentowana na nich wymowa stanowi dla dziecka wzór do naśladowania.

Informacje dodatkowe o Czytanie harmonijne. Skuteczna nauka czytania dla małych dzieci oraz uczniów z trudnościami:

Wydawnictwo: Harmonia
Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Edukacyjne

Kup książkę Czytanie harmonijne. Skuteczna nauka czytania dla małych dzieci oraz uczniów z trudnościami

Czytanie harmonijne. Skuteczna nauka czytania dla małych dzieci oraz uczniów z trudnościami - opinie o książce

Małgorzata Barańska0
Okładka ksiązki - Lubię głoski, rytm i ruch!. Ćwiczenia uwagi słuchowej, koordynacji słuchowo-ruchowej oraz syntezy i analizy słuchowej

Publikacja Lubię głoski, rytm i ruch! przeznaczona jest dla nauczycieli pracujących z najstarszymi przedszkolakami, pragnących jak najlepiej przygotować...

A może pójdziemy nad morze
Małgorzata Barańska0
Okładka ksiązki - A może pójdziemy nad morze

Książka jest wesołą opowieścią o pięcioletnim Tomku, który mieszka w Gdańsku. Rodzice chłopca starają się, aby ich syn poznał wszystkie elementy morskiego...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;