Dawne i przyszłe wiedźmy

Nie ma czegoś takiego jak wiedźmy, choć kiedyś były – w dawnych, spowitych mrokiem czasach, zanim zaczęto je palić. Od tego czasu noc należy do mężczyzn z krzyżami i pochodniami, a czary sprowadzają się do ładnych amuletów i dziecięcych rymowanek. Jeśli współczesna kobieta chce sięgnąć po władzę i moc, musi ich poszukać na ulicy. Jak siostry Eastwood.

Może nikt nie opowie ich historii, ponieważ nie jest jeszcze skończona. Niewykluczone, że jesteśmy dopiero u jej początku i całe to zamieszanie-pogmatwanie, którego narobiły, to zaledwie pierwsze uderzenie krzesiwa, pierwsza garść iskier.

Wciąż nie ma czegoś takiego jak wiedźmy.

Ale będzie.

„Ta powieść skradła moje serce od pierwszych zdań wprowadzenia. Rozprawia się z niesprawiedliwościami społecznymi dotyczącymi płci, rasy, konserwatywnych postaw, kapitalistycznego wyzysku i jeszcze wielu innych spraw. Nic to, że akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wychodząc z tamtymi kobietami i ich bliskimi na ulice, by protestować, czujemy się, jakbyśmy byli w dzisiejszej Polsce. Wiedźmy, zaklęcia, czary, prastare rymowanki i alternatywne wersje znanych baśni to piękny sztafaż, w który autorka ubrała aktualne, palące kwestie społeczne. Bo „dawno, dawno temu” równie dobrze może się dziać „tu i teraz”.

– Patrycja Zarawska, tłumaczka książki

„Zachwycający, poruszający pean na cześć niepokonanej mocy kobiet. Postacie są żywe, z krwi i kości – krwawią i krzyczą. Uwielbiam je i nie mogę się doczekać, by siła wiedźm obudziła się w nas wszystkich.”

– Laini Taylor, autorka bestsellerów „New York Timesa”

„Cudowna ucieczka w świat, w którym moc wiedźm skurczyła się do zaledwie wspomnienia o kobiecej magii, a trzy zuchwałe, rozdzielone do niedawna siostry zdobywają klucz do tego, by tę magię sprowadzić z powrotem. Ta opowieść porwie was bez reszty.”

– Yangsze Choo, autorka bestsellerów „New York Timesa”

„Niesamowity kawał czarownictwa i buntu, tak bardzo potrzebnego w naszych czasach, a także przypomnienie, że sekretne słowa i sposoby nigdy nie odejdą w zapomnienie, dopóki istnieją języki, które wypowiedzą zaklęcia, i uszy, które zechcą słuchać.”

– P. Djèlí Clark, autor The Black God’s Drum

„Błyskotliwe arcydzieło czystej magii w dziedzinie snucia opowieści!”

– Gwendolyn Womack, autorka Przepowiedni

Informacje dodatkowe o Dawne i przyszłe wiedźmy:

Wydawnictwo: iuvi
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: The One and Future Witches
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Zabawka Patrycja

Kup książkę Dawne i przyszłe wiedźmy

Dawne i przyszłe wiedźmy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2023-10-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Z biblioteki, 2023,
Dawne i przyszłe wiedźmy to jedna z tych książek, którym długo kazałam na siebie czekać. Jednak jakiś czas temu zachciało mi się poczytać coś z literatury pięknej z motywem siostrzeństwa i silnych kobiet. Dlatego też spośród licznych książek w mojej biblioteczce wybrałam tą powyższą.

Jeżeli chodzi o fabułę to historia zawarta w tej książce opowiada o trzech siostrach, których drogi rozeszły się na długo zanim je poznajemy. Jednak wyniku splotu przedziwnych okoliczności wszystkie trzy spotykają się na pewnym placu i każda z nich jest zaskoczona tym nieoczekiwanym wydarzeniem. Jak szybko się okazuje to, iż drogi trojga sióstr znów się spotykają jest początkiem opowieści o magii; fanatyzmie; walce o własne prawa, a także o tym, że pod płaszczykiem praworządności i troski o społeczny ład mogą się kryć naprawdę złe zamiary.

Jest to historia osadzona w XIX wieku w czasach sufrażystek, które zapoczątkowały ruch feministyczny. A to tylko nadaje tej powieści klimatu.   Siła kobiecości   "Czy nie macie dość? Tego, że jesteście odsunięte i rozczarowane? Tego, że zadowalacie się okruchami, podczas gdy kiedyś nosiłyście korony?" Alix E. Harrow   Mam wrażenie, że autorka Dawnych i przyszłych wiedźm usiłuje potrząsnąć swoimi czytelniczkami i zwrócić nam uwagę na to, że dałyśmy się zepchnąć na drugi plan - często zupełnie odpuszczając walkę o swoje marzenia i życie zgodnie ze sobą. Na przykładzie swoich bohaterek Harrow pokazuje nam, że często w wyniku trudnych doświadczeń takich jak np. przemoc, rasizm czy utrata ważnych dla siebie osób staramy się przetrwać i odpuszczamy sobie walkę o własne szczęście. Ba - bardzo często odbieramy sobie możliwości na to, by żyć pełnią życia i w zgodzie ze sobą. Jednakże dzięki tej historii uświadomiłam sobie, że jestem warta szczęścia i mam prawo głośno się go domagać.    W dodatku powyższa historia pokazuje to jaka moc wypływa z wzajemnego wsparcia oraz jak pięknie potrafimy się różnić od mężczyzn. I tu chciałam poruszyć bardzo ważny temat.    Feminizm   Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo wypaczone pojęcie, gdyż feministki często są postrzegane jako te wojujące o nie wiadomo co i mające się za lepsze od mężczyzn. Jednak autorka powyższej powieści pokazuje, że feminizm to przede wszystkim partnerstwo - nie tylko między samymi kobietami, ale także pomiędzy kobietami i mężczyznami. W tej historii ważne jest również to, że feminizm to również te wszystkie sytuacje, w których jesteśmy wspierane przez ważnych dla siebie mężczyzn, bez których wiele rzeczy byłoby niemożliwych.    Zachęta do działania   Kobiety dobrze sobie radzą w wynajdowaniu własnych sposobów i dróg tam, gdzie tych nie ma. Alix E. Harrow   Dawne i przyszłe wiedźmy jest niezwykłą historią, która jest zachętą do walki o swoje, tworzenia sobie możliwości oraz torowania sobie dróg. To również pełna magii opowieść, która zachęca nas do czerpania od swoich przodkiń oraz siebie nawzajem. Dla mnie jest to także zachęta do odkrywania swojej kobiecości i dzielenia się swoją siłą oraz wiedzą. Niewątpliwie jeszcze nie raz wrócę do tej książki i zapewne za każdym razem będę w niej odkrywać coś nowego. Zatem, jeżeli jeszcze nie znacie Dawnych i przyszłych wiedźm, a macie ochotę na piękną oraz wartościową lekturę to zachęcam do sięgnięcia właśnie po tę opowieść.
Avatar użytkownika - buchalka
buchalka
Przeczytane:2023-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023, Mam,

Stała w bibliotece i intensywnie mi się przyglądała - tak bardzo, że wzięłam ją ze sobą do domu ?

Książka Alix E. Harrow pt. ,,Dawne i przyszłe wiedźmy" to moje tegoroczne odkrycie literackie ?? (choć właściwie ciężko jednoznacznie określić, kto kogo odkrył, tam, pomiędzy regałami). Chociaż jest to literatura piękna, to cała przesiąknięta jest problematyką umiejscowienia jednostki w społeczeństwie - tematyki jakże aktualnej.

Akcja rozgrywa się w czasach, w których na skutek przekonań religijnych i polityki siania strachu przed nieznanym urządzano polowania na czarownice (choć, jak się okazuje, wcale nie tak łatwo o jednoznaczną definicję). Są to zarazem czasy, w których kobiety walczą o swoje prawa wyborcze i o prawo do samostanowienia i niemieszczenia się w narzuconych odgórnie schematach. Jednocześnie o swoje miejsce w społeczeństwie i o prawo do życia w godności zabiegają także osoby należące do mniejszości: etnicznych, religijnych, seksualnych oraz ludzie o poglądach politycznych odbiegających od głównego nurtu. To wszystko zostało osadzone wśród - wydawać by się mogło - niewinnych baśni i rymowanek przekazywanych przez matki swoim dzieciom...

Uwielbiam fantastykę i uwielbiam baśnie, więc cieszyłam się każdą stroną tej książki. Poza tym, że jest napisana w ciekawy, nietypowy sposób, to moim zdaniem książka ta jest po prostu piękna. Po oddaniu jej do biblioteki kupiłam sobie własny egzemplarz, do którego będę jeszcze nieraz zaglądać.

Dziesięć tysięcy drzwi
Alix E. Harrow0
Okładka ksiązki - Dziesięć tysięcy drzwi

W ogromnej rezydencji pełnej egzotycznych skarbów, w której upływa jej młodość, January Scaller sama stanowi nie lada osobliwość. Będąc podopieczną bogacza...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;