Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

Z tej książki dowiesz się: Kiedy człowiekowi zaczął przeszkadzać zapach potu? Czy paleolityczni łowcy mamutów byli czyściochami? Jak różnił się makijaż oczu starożytnych Rzymianek i Egipcjanek? Dlaczego stare wychodki są kopalnią wiedzy o dawnym życiu?
Dziś poranna higiena - umycie twarzy, zębów, przeczesanie włosów - stanowi dla nas oczywistość. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak było, ale nie do końca wiemy, kiedy właściwie człowiek zaczął o siebie dbać i co wtedy oznaczała ,,poranna higiena".

Książka ,,Dawniej ludzie żyli w brudzie" pokazuje przede wszystkim fascynującą drogę, jaką przeszedł człowiek. Od zakładania na siebie skór zwierząt i okadzania się dymem, przez XVII-wieczną modę na peruki, aż po współczesne używanie kosmetyków i poranną higienę.

Informacje dodatkowe o Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? :

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-03-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023, Mam,

Jestem rozczarowana serią "Zrozum" Wydawnictwa Poznańskiego. Zakupiłam wiele książek z tego cyklu, a z dotychczas przeczytanych podobała mi się tylko jedna "Jeździec bez głowy" (o tym jak leczono w średniowieczu), a inną "To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych" nie byłam w stanie doczytać do końca (nie rozumiem jak można wydać tak słabą książkę).

"Dawniej ludzie żyli w brudzie" nie jest wybitną pozycją i na dodatek tytułowy brud nie okazał się ku mojemu zdziwieniu głównym tematem tej książki. Możemy w niej natomiast przeczytać m.in. o krępowaniu stóp Chinkom (jakby ktoś o tym jeszcze nie słyszał), "kobiecym obrzezaniu", operacjach plastycznych, wychowaniu fizycznym w starożytnej Grecji, bieliźnie,  czym pachniała Kleopatra i o tym, że Polska była niegdyś najbrudniejszym krajem Europy.

Ocena powinna być niższa, ale lekko się to czytało, no i był świetny rozdział o dawnych latrynach, z którego sporo się dowiedziałam (szokujące, że ludzkie odchody sprzed kilkuset mogą tak wiele powiedzieć o historii ludzkości).

Oczekiwałam po tej książce trochę więcej, choć i tak okazała się lepsza niż wydawane w tej serii pozycje Jennifer Wright.

Dużo ciekawostek na temat dbania o wygląd w różnych epokach.

Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich
Agnieszka Krzemińska0
Okładka ksiązki - Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich

Na ziemiach polskich nie ma spektakularnych piramid, ale nie brakuje tajemnic ukrytych w ziemi. Oto fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych...

Miłość w starożytnym Egipcie
Agnieszka Krzemińska0
Okładka ksiązki - Miłość w starożytnym Egipcie

Książka, skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, ukazuje pewien aspekt staroegipskiej kultury rzadko poruszany w literaturze naukowej, mimo, że niezwykle...