Desperatki

Trzy kobiety, które połączyło jedno straszne wydarzenie. Zaplanowały zemstę, ale coś poszło nie tak. Czasem pozostaje już tylko ucieczka do przodu...

Wiosna 1863 roku. Nad zbiorową mogiłą spotykają się Izabella - szlachcianka opłakująca syna, Wiesia - złodziejka z Powiśla, która w tej samej powstańczej bitwie straciła brata, oraz Anna - córka profesora, która pogrzebała narzeczonego. Motywowane rozpaczą i chęcią zemsty trzy desperatki zawiązują mroczne przymierze i przeprowadzają zamach.
Przebiega on jednak inaczej, niż to sobie zaplanowały.

Ze ścigających stają się ściganymi, a ich droga wiedzie przez powstańcze obozy i austriackie więzienia. Aby ratować własną skórę, będą gotowe popłynąć aż za ocean. Jak zakończy się wędrówka Izy, Anny i Wiesi?

Informacje dodatkowe o Desperatki:

Desperatki - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-02-20,

Trzy kobiety, które połączyło jedno straszne wydarzenie.
Twórczość autorki nie jest mi obca i bardzo chętnie sięgam po jej książki.
Najnowsza skusiła mnie piękną okładką i czymś jeszcze, ale o tym później.

Wiosna 1863 roku.
Nad zbiorową mogiłą spotykają się trzy kobiety.
Izabella - szlachcianka opłakująca syna.
Wiesia- złodziejka z powiśla, która w tej samej bitwie straciła brata.
Anna- córka profesora, która pogrzebała narzeczonego.
Zrozpaczone i motywowane zemstą zawiązują mroczny pakt i przeprowadzają zamach.
Niestety nie wszystko idzie po ich myśli i stają się ściganymi. Zdesperowane uciekają, a ich droga wiedzie od powstańczych obozów, po więzienie.
Autorka napisała świetną powieść historyczną.
Bohaterki niczym wyjęte z bardzo dzikiego zachodu. Sprytne desperatki o cwanej naturze, bez planu co dalej i ogromna chęcią zemsty. Czy to się może nie udać?
"Desperatki" to bardzo wciągająca powieść z ogromem intryg, zwrotów akcji i bogatym tłem historycznym.
Powieść jest bardzo dobrze napisana, płynny język, spójne myśli. Czytanie jej było czystą przyjemnością.
Trzy desperatki zawładnęły moim sercem. Razem z nimi uciekałam, knułam, śmiałam się i wzruszałam. Gratuluję autorce stworzenia tak ciekawej powieści.
Jeśli macie ochotę na przygodę z Anią, Wiesią i Izabellą... To zapraszam.

Zaintrygowały mnie tytuł i okładka. Zdesperowane desperatki? Zaczęłam czytać i z miejsca polubiłam 3 bohaterki - odważne, zdeterminowane, zdesperowane. Łamią konwenanse w imię wyższych celów. Babskie przymierze stopniowo zamienia się w prawdziwą przyjaźń. Mimo wspólnego celu i niedoli dochodziło między kobietami do sprzeczek. Wynikały one z różnic. Dzieliło je pochodzenie, wykształcenie i status majątkowy. Każda ma inny charakter(ek), osobowość i umiejętności, dlatego we trzy stanowiły niezwykłą siłę. Jak wspaniale i z kobiecą gracją ucierały nosa oficjelom i swoim prześladowcom!

Nieformalną przywódczynią spisku została najstarsza z nich. Iza to nowoczesna, silna kobieta, chodząca w spodniach. Podziwiałam jej dojrzałość i chłodną głowę, teoretyczną wiedzę medyczną Anny wdrażaną w praktyce oraz zdolność przeżycia na ulicy przesądnej Wiesi. Wspaniale się czytało dialogi między nimi, w dodatku stylizowane - gwara warszawskiej złodziejki, władczy ton ziemianki, erudycja córki profesora. Trochę gorzej czytało mi się opisy, bo te, choć ciekawe i bogate w detale, to jednak były dość obszerne, przez co nieco spowalniały akcję.

W powieści ukazane zostały skrajne reakcje i poglądy różnych grup społecznych na zryw powstańczy i uciekinierki, chęci młodych ludzi do walki za ojczyznę oraz ślepa wiara chłopów w zapewnienia cara. To buduje prawdziwy obraz tamtych czasów, ukazuje początek przemian. Autorka wplotła do fabuły autentycznych bohaterów powstania. W ten sposób oddaje im hołd. To, co się działo za oceanem, pod względem historycznym było dla mnie nowością. W tle pojawiają się hasła emancypacji kobiet oraz George Sand i Narcyza Żmichowska.
Dużo tu się dzieje. Akcja mnie porwała i dostarczyła adrenaliny. Powieść historyczna łączy w sobie elementy kilku innych gatunków - powieści przygodowej, awanturniczej i szpiegowskiej. Na dokładkę wątki romantyczne i western! Czego tu nie ma! Walka narodowo-wyzwoleńcza, zamach, strzelaniny, ucieczki, pogonie, rozboje, gwałty, kradzieże... Czytelnik obserwuje codzienne życie ludzi pod rządami różnych ciemiężycieli.

"Desperatki" to przygodowo-szpiegowska powieść historyczna o przyjaźni silnych kobiet, połączonych żądzą zemsty, którym los zaplanował inną drogę. Akcja zabiera czytelnika do lat 1863-1867, na tułaczkę i poniewierkę po świecie, udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych. Książka napisana stylizowanym językiem, z literackim rozmachem wymaga skupienia, lecz dostarcza rozrywki i mimochodem pogłębia wiedzę historyczną, podkreślając, że warto walczyć o siebie i przyszłość mimo różnych przeszkód na drodze.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,
Żony Ułanów
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Żony Ułanów

Ciąg dalszy sagi o niezwykłych losach rodziny Sobolewskich. Rok 1812. Polska żyje wielkimi nadziejami na odzyskanie niepodległości za sprawą cesarza Napoleona...

Tancerka
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Tancerka

Poznaj historię Heleny Cholewickiej, jednej z najwybitniejszych polskich baletnic XIX stulecia. Do egzaminów wstępnych szkoły baletowej przystępuje...