Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze

Pierwszorzędny klasyczny kryminał w stylu Agaty Christie pełen barwnych, ekscentrycznych postaci, wyróżniony Anthony Award, prestiżową nagrodą dla najlepszej powieści kryminalnejPierwsza część wielokrotnie nagradzanej serii przesyconych wyrafinowanym humorem powieści z ostatnim prawdziwym detektywem.Peter Diamond to wybuchowy, cyniczny i korpulentny policjant w dawnym stylu, który od nowinek technicznych, komputerów i analiz w nowoczesnych laboratoriach woli starą dobrą dedukcję. Udowodniając jej wyższość nad metodami ?ludzi w białych fartuchach?, musi zmierzyć się z nie lada łamigłówką i złożyć w spójną całość kradzież listów Jane Austen, transport pluszowych misiów i czarnego mercedesa ? by rozwiązać tajemnicę śmierci młodej kobiety, której nagie ciało znaleziono w jeziorze.Peter Lovesey ? brytyjski autor kryminałów przełożonych na 25 języków, zdobywca m.in. Silver Dagger Award, Golden Dagger Award i elitarnych Diamond Dagger Award i Malice Domestic Award za całokształt dorobku literackiego.

Informacje dodatkowe o Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: b.d

Kup książkę Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze

Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze - opinie o książce

Książka trafiła do mnie z blogosfery. Sama bym raczej jej nie kupiła, z racji, że kryminały wolę oglądać (a i tu zawsze kieruję się nie tak może nawet fabułą, jak obsadą aktorską), niż czytać. I dlatego ten gatunek literacki czytam bardzo rzadko. Tak mam od początków swego czytelnictwa i raczej się to już nie zmieni.

Ale wracając do książki, muszę przyznać, że przyjemnie się ją czytało, może dlatego, że nie tylko wciągnęła mnie intryga kryminalna - chociaż niezbyt skomplikowana, to jednak ciekawie poprowadzona - ale zainteresowało mnie również tło, w jakim się akcja tego kryminału toczy. A jest nim miasteczko Bath, gdzie mieszkała i tworzyła Jane Austen, o której mówi się tu sporo, gdyż pierwszym podejrzanym w kryminalnej intrydze jest mąż ofiary, profesor wykładający na miejscowym uniwersytecie anglistykę, który otrzymał za zadanie zorganizowanie wystawy "Jane Austen w Bath". A ja, choć jej twórczość znam tylko z ekranizacji filmowych, to jednak ostatnio obejrzałam film biograficzny p.t. "Jane Austen żałuje" i dlatego miło mnie ten wątek zaskoczył. A łączy się on ściśle z intrygą kryminalną, gdyż jednym z motywów zbrodni jest kradzież listów Jane Austen, które profesor otrzymał od wdzięcznej mieszkanki Bath za uratowanie syna.

Podsumowując tę krótką opinię mogę stwierdzić, że "Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze" to wdzięczna lektura, w której mamy jednego trupa (i to pięknej kobiety), zmieniających się podejrzanych oraz mało sympatycznego, ale zdeterminowanego detektywa, który - nawet, gdy przestaje nim być i zostaje odsunięty od prowadzonej sprawy - pomaga ją rozwikłać, tyle, że już nie wydziałowi kryminalnemu, a obrońcy osoby oskarżonej o zbrodnię.

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-08-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020, Mam,

Przeczytałam. Wciągnęłam się, ale żeby się zachwycić tak jak książkami pani Agathy? To nie. Ale ciekawy portret małżeństwa oraz samotnej matki w tle. To trzyma książkę. Mordercy domyśliłam się tak po 2/3 książki, natomiast nie miałam odczucia antypatyczności detektywa. Jeśli mam być szczera to nie miałam wobec niego uczuć. Ciągnął śledztwo i to jest w tym dobre.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2008-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Samotność Detektywa Diamonda
Peter Lovesey0
Okładka ksiązki - Samotność Detektywa Diamonda

Peter Diamond, ostatni prawdziwy detektyw, został zwolniony z policji za pobicie podejrzanego. Gliniarz z niezłomnymi zasadami, który nie ufa komputerom...

Detektyw Diamond i zagadka zamkniętego pokoju
Peter Lovesey0
Okładka ksiązki - Detektyw Diamond i zagadka zamkniętego pokoju

Peter Diamond wraca na swoje dawne stanowisko szefa wydziału zabójstw w Bath. I szybko dopada go rutyna: pracując nad nudnymi i oczywistymi sprawami...