Dobra krew

Wędrując z Magdaleną Skopek na Jamał, podobnie jak ona stajemy się obserwatorami, którzy jednocześnie biorą udział w życiu tundry i jej mieszkańców. Zachowujemy na jej wzór wielki szacunek dla lokalnych zwyczajów, tradycji i uczuć Nieńców. Uczymy się szacunku dla drugiego człowieka i nieprzeniknionej siły przyrody. Poznajmy ich codzienne zwyczaje. Poznajmy świat tak inny od naszego, że aż trudno w to uwierzyć, świat bez telefonów, bez murowanych domów i elektryczności. Zobaczmy wpływ cywilizacji na życie Nieńców, związane z tym obawy i marzenia. W ich rzeczywistość wkraczają: polityka, ogromne pieniądze, konsumpcja. Dlatego oprócz normalnych, codziennych problemów pojawia się tam jeszcze całe mnóstwo... niepewności. Chociażby o to, co stanie się z nimi i ich stadami za dziesięć, dwadzieścia lat.

Lektura „Dobrej krwi” pozwala poczuć i poznać wszystkie smaki Syberii. Wchodzimy jak przyjaciele do domu rodziny Akkateto, nie naruszając przy tym zasad ich życia. Mamy niecodzienną możliwość znalezienia się na „końcu Ziemi”, który jest niedostępny dla przybyszów i zupełnie obcy. Ta barwna, momentami aż nierzeczywista opowieść, wzbogacona mocnymi zdjęciami daje nam unikalną szansę, aby poczuć smak świeżego gorącego mięsa, zapach dymu w czumie i morderczej siły mrozu, jak również poznać ludzi z pozoru tak innych od nas, a jednocześnie tak podobnych.

Informacje dodatkowe o Dobra krew:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-01-17098-1

Kup książkę Dobra krew

Dobra krew - opinie o książce

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2019-03-10,
Niency to spolecznosc zyjaca na dalekiej Syberii,Sam pomysl spedzenia kilku miesiecy w czumie jednej z nienieckich rodzin,moze stanowic niezly material na ciekawa reporterska ksiazke.Jednak moim zdaniem,autorka nie do konca wykorzystala ten potencjal.Chociaz mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy-czesto bardzo egzotycznych z naszej polskiej perspektywy-to mialem nadzieje na to,ze autorka bardziej skupi sie na zyciu nienieckiej spolecznosci.Tymczasem jest to dziennik poswiecony w duzej mierze odczuciom samej autorki.Chyba rowniez ona sama zobaczyla ten dysonans,gdyz cytowala liczne fragmenty dziennika z poczatku XX wieku,ktorego autorem jest Tyko Wylka,jeden z nienieckich mysliwych. Narracja tez moglaby zostac poprowadzona lepiej.Plus za liczne fotografie.
Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Kto z nas ma tyle odwagi, aby wybrać się w nieznane?
Nie każdy.
Autorka ksiązki - Magdalena Skopek  miała ogromną odwagę i wybrała się na daleki Jamal. Pragnęła zaznać życia mieszkańców tej krainy.  I tak jadła to co oni, spała tak jak oni i marzła jak oni. I przez to została przez nich zaakceptowana. Nikt nie lubi, gdy ktoś narzuca nam swój punkt widzenia. I chociaż autorka przybyła można powiedzieć z cywilizowanego świata nie narzucała swojego stylu bycia innym. Ona akceptowała zaistniały stan rzeczy, a mieszkańcy Jamalu ją i to jest jej sukces. Potrafiła obserwować bez oceniania i krytykowania inne zachowania niż nasze.  Piękne zdjęcia jej autorstwa pokazują nam życie rodziny Akatteto, pomagają się przenieść w ich zimny i surowy świat.
Chętnie przeczytałabym jeszcze jakąś książkę tej autorki. Miejmy nadzieję, że wybierze się jeszcze w jakąś głuszę, bez cywilizacji, aby w przyszłości przedstawić nam jakieś mało znane plemię.

Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo ciekawa książka podróżnicza. Napisana ciepło, bez zadęcia, niepotrzebnych szczegółów. Z szacunkiem do Nieńców, przyrody. Autorka przeniosła sie du czumu na kilka tygodni. Piła krew, jadła surowe mięso. Żyła życiem swoich bohaterów, potem właściwie przyjaciół. Bardzo mnie to ujęło.
Avatar użytkownika - Katarzyna1987
Katarzyna1987
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książka pochłonęła mnie bez reszty. Zabrała do krainy, do której zapewne nigdy nie dotrę, a nawet jeżeli, to nie sądzę abym miała odwagę poznawać w podobny sposób jak autorka. Z zapartym tchem śledziłam jej losy i zastanawiałam się jak w takiej sytuacji sama bym się zachowała. Czy potrafiłabym uszanować tradycję i historię Nieńców? Czy miałabym odwagę spróbować surowego mięsa i popić go krwią? Czy byłabym wstanie porzucić mój dom aby zamieszkać w czumie? Dodatkowo warto też wspomnieć o przepięknych zdjęciach, które Magdalena Skopek zamieściła w swojej książce. Serdecznie polecam tę pozycję.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789