Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-08-20

Dawne, od lat skrzętnie zatajane sprawy wychodzą na światło dzienne...

Stara kamienica w centrum Łodzi skrywa niejedną tajemnicę. Przekonują się o tym jej lokatorzy, kiedy podczas prowadzonego przez Filipa - właściciela odziedziczonego po ciotce mieszkania - remontu dochodzi do niesamowitego odkrycia. Dorota, młoda absolwentka wydziału historii łódzkiego uniwersytetu, próbuje wyjaśnić zagadkę porażającego znaleziska za ścianą. Powracają wspomnienia o ludziach, którzy tu niegdyś żyli, odżywają dramatyczne wydarzenia sprzed wielu lat.

Przenosimy się do Łodzi lat trzydziestych ubiegłego wieku, poznajemy dawnych mieszkańców kamienicy, jej właścicieli Sarę i Samuela Goldmanów, dumną córkę fabrykanta Annę Wilhelminę, dawnego carskiego żołnierza Siergieja oraz wróżkę Jadwigę Królową, zwaną Królową Żabą, a także wiele innych osób. Wszyscy oni spotykali się na jednym podwórku, kochali się i nienawidzili, kłócili i godzili.

Przyszedł czas trudnych wyborów. Ktoś musiał zapłacić najwyższą cenę, by ktoś inny mógł żyć. Czy warto teraz, po tylu latach, powracać do tamtych spraw? Czy należy zakończyć zmowę milczenia? Może dzięki temu bohaterom uda się zrozumieć, co jest naprawdę cenne, i w końcu zdołają ułożyć sobie życie?

Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach Esensji opowiadaniem "Diabeł Morski", które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. W 2014 roku wydała powieść obyczajową "Uśpione marzenia". Mieszka z mężem i córką w Warszawie. Jej ulubieni pisarze to: Camilla Läckberg, Carlos Ruiz Zafón, Edgar Allan Poe i Katarzyna Puzyńska.

Kup książkę Dom sekretów

Avatar użytkownika - slk
slk
O tajemnicach z przeszłości, o skarbach, które mogą zmienić nasze życie i o miejscach, które na zawsze pozostają nam w pamięci opowiada Natalia Bieniek w swojej najnowszej powieści Dom sekretów.  Współczesna Łódź. Miasto, którego ulice pamiętają dramatyczne wydarzenia I połowy XX wieku. Kamienice, będące świadkami historii zza tej bliższej i zza tej dalszej ściany. Mniej lub bardziej swojskich. Od lat tych samych, choć ich bohaterowie się zmieniają.  To właśnie w Łodzi Filip, który odziedziczył po ciotce mieszkanie w starej kamienicy, rozpoczyna remont i doprowadza do małej „katastrofy budowlanej”, dokonując niezwykłego odkrycia. To właśnie tu zajęcia na uczelni prowadzi Dorota, która nie może zabrać się do pisania pracy doktorskiej. Losy tych obojga splatają się, gdy Dorota postanawia wyjaśnić tajemnicę związaną z mieszkaniem, które zajmuje wraz z Sabiną, starszą kobietą, która zdaje się wiedzieć więcej, niż chce i może wyjawić. Razem zmierzą się z historią trudną i piękną. Z wydarzeniami, których ich uczestnicy nie chcą pamiętać. I tymi, które dla wielu ludzi stały się okazją do wykazania się prawdziwym człowieczeństwem.  W Domu sekretów splatają się wątki związane z historią, ale też te najzupełniej współczesne. Natalia Bieniek równolegle snuje opowieść o dwojgu współczesnych ...

Opinie o książce - Dom sekretów

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2020-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Dom sekretów” to druga już powieść Pani Natalii Bieniek, a moja pierwsza czytelnicza podróż wraz z jej twórczością. I powiem Wam szczerze, że tą książką jestem po prostu zauroczona, jej historia pochłonęła mnie całkowicie. Stara kamienica w centrum Łodzi skrywa niestety niejedną tajemnicę. Przekonują się o tym jej lokatorzy, kiedy podczas prowadzonego przez Filipa, jednego z mieszkańców, remontu mieszkania dochodzi do niesamowitego odkrycia. Dorota Wiśniewska, młoda i ambitna kobieta robiąca właśnie doktorat z historii na Uniwersytecie Łódzkim pewnego dnia postanawia wyprowadzić się od rodziców z którymi nadal aktualnie mieszka. Znajduje w gazecie interesujące ogłoszenie o wynajmie pokoju u starszej pani Sabiny i postanawia zacząć wszystko od nowa. To właśnie ona postanawia rozwiązać zagadkę znalezionego w ścianie kamienicy ciała oraz tajemniczej szkatułki. Powracają tu także wspomnienia o ludziach, którzy tu niegdyś żyli, odżywają dramatyczne wydarzenia sprzed wielu lat. Czy uda się rozwiązać rodzinne sekrety? Czy warto teraz, po tylu latach powracać do tamtych czasów? Tamtych spraw? Czy mają one ze sobą jakieś powiązania? Przenosimy się tu także do Łodzi lat trzydziestych ubiegłego wieku, poznajemy dawnych mieszkańców kamienicy, jej właścicieli oraz dumną córkę fabrykanta Annę Wilhelminę oraz pozostałych mieszkańców. Wszyscy oni wspólnie spotykali się na jednym podwórku, kochali się i nienawidzili. Powiem Wam szczerze, że sam początek powieści trochę mi się jednak dłużył. Niestety nie znajdziecie tu żadnych dynamicznych akcji czy szybkiego tempa fabuły, ale za to znajdziecie coś czego innym książkom w tego typu gatunków brakuje: pełno przyjaźni, miłości oraz poświęcenia dla innych osób. Historia tych kilku rodzin, którą tu dostajemy jest niezwykle przejmująca oraz absorbująca. Pełno tutaj sekretów oraz tajemnic dzięki którym historia tu opisana nabiera nie tylko wyrazistości ale i odrobiny magii – ale nie takiej magii jak w Potterze na przykład, magii dawnych czasów, dawnej Łodzi i historii kamienic które jakby nie patrząc do dzisiaj stoją. Ciekawym pomysłem jaki autorka tu zastosowała jest narracja w trzeciej osobie. Pozwala to czytelnikowi na to aby dogłębniej poznać każdą z pokazanych nam tu postaci oraz jej historię. A historii mamy tu dość sporo. W końcu Łódź to miasto czterech kultur, od zawsze. Tak jak pisałam wcześniej fabuła powieści może i nie wciąga od samego początku,ale gdy tylko dacie jej szansę i przebrniecie przez te kilka początkowych rozdziałów to sama historia wciągnie Was i to bardzo. Umiejscowienie akcji powieści w latach trzydziestych i teraźniejszych to był absolutnie świetny pomysł autorki, który pozwolił nam trochę bardziej także przybliżyć historię miasta i jego mieszkańców. A relacja pomiędzy głównymi bohaterami książki jest naprawdę niesamowita, szkoda że ludzie w dzisiejszych czasach zatracili to w sobie. Polecam sięgnąć po tę powieść. Zaręczam Wam, że Natalia Bieniek zabierze Was w niesamowitą podróż pełną historii, pełną wszelkiego rodzaju emocji i tajemnic. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością oraz ciekawością, a historia w niej zawarta wciąga już do ostatniej strony. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74

W pajęczynie sekretów i tajemnic

Uwielbiam obyczajówki, których fabuła rozgrywa się w różnych wymiarach czasowych. Kocham książki, które w swojej treści zawierają zagadki, sekrety i tajemnice. Przepadam za powieściami, których lektura jest jak rozplątywanie zamotanych nici. Dreszcz i emocje, które temu towarzyszą są moim zdaniem wyjątkowe i dają tak wiele czytelniczej frajdy, tak niesamowite doznania. W tego typu książkach, by były one rewelacyjne, ważne jest połączenie szczegółów w misterną całość. Jestem zdania, że by wszystko zagrało jak należy Autorzy muszą sporo się napracować. Efekt jest jednak warty mozołu, bo w takim przypadku o takich literackich perełkach się nie zapomina.
Tak właśnie jest z książką Natalii Bieniek.

Filip, młody mężczyzna otrzymuje w spadku po ciotce mieszkanie. Znajduje się ono w starej kamienicy w centrum Łodzi. Przed śmiercią starsza pani usilnie go prosiła by w trakcie późniejszego remontu odszukał pewien skarb ukryty w ścianie.
Dorota ma w kieszeni tytuł magistra historii na uniwersytecie. Równocześnie ma dość mieszkania z rodzicami i nadskakiwania oraz nadopiekuńczości swojej matki. Postanawia wyprowadzić się z rodzinnego domu i znaleźć coś niedrogiego do wynajęcia w centrum miasta. Śledząc ogłoszenia trafia do sąsiadki zza ściany Filipa i u niej wynajmuje pokój za niewielką opłatą. W trakcie remontu Filip rozbija dosłownie i w przenośni ścianę,  dochodzi wtedy do niewielkiej katastrofy. On trafia do szpitala, a jego sąsiadka wraz ze swoją współlokatorką zabezpieczają pewną skrzynkę. Oprócz tego okazuje się, że w ścianie od wielu lat znajdują się zamurowane szczątki ludzkie. Tak wiele zdarzeń to jednak pestka. To dopiero początek lektury, której poznanie jest niczym jazda rollercosterem. Tsunami emocji właśnie zaczyna działać...

Powieść Natalii Bieniek przykuła mnie do fotela. Zabrała w piękną, tajemniczą i otulającą emocjami podróż do Łodzi. Tej współczesnej i tej w kolorze sepii. Fabuła okazała się niczym barwna mozaika, która składa się z wielu elementów. W trakcie czytania czułam się jakbym układała składające się z wielu elementów puzzle. Powoli, z każdą przeczytaną stroną, odsłaniał się interesujący rysunek. Przez scenę powieści przewija się cała masa postaci, a każda z nich ma nam "coś do powiedzenia" i urozmaica tę pełną przeróżnych niespodzianek historię.
Powieść czyta się przyjemnie i z ciekawością. Autorka sięgnęła do historii swojego rodzinnego miasta i poprzez losy wymyślonych osób opowiedziała nam dzieje wyjątkowego miejsca na mapie Polski.
Wartka i szybka akcja pobudza czytelniczą wyobraźnię, opisy nie są nużące, a w fabule ciągle coś się dzieje, coś zaskakuje, coś przykuwa uwagę.
Jeśli na jesienny wieczór potrzebujecie książki z którą będziecie się mogli zrelaksować to z czystym sumieniem zajrzycie do "Domu sekretów". Nie poczujecie się rozczarowani, a miłe spędzenie czasu jest gwarantowane. Przy okazji książka wyzwoli w Was refleksje czy warto wracać do przeszłości, która już minęła, czy trzeba rozwikływać dawne tajemnice i czy z perspektywy czasu warto poświęcać myśli temu, co już dawno pokrył kurz przeszłości.
Polecam lekturę i jestem pewna, że wielu z Was się w niej zaczyta na amen.

„Dom sekretów“ to wielowątkowa, przejmująca historia kilku rodzin, a właściwie kobiet, które niosą swój bagaż doświadczeń i sekretów, nie pozwalając spokojnie spać. Narracja trzecioosobowa pozwala zajrzeć w umysły każdej postaci, które są na przemian bohaterami kolejnych epizodów.

Pani Natalia Bieniek zgrabnie połączyła w niej przeszłość z teraźniejszością ujawniając stopniowo dawne tajemnice i tworząc szereg obrazków z życia dawnych i obecnych mieszkańców Łodzi. Zawarła w niej nie tylko bogactwo różnorodnych historii poszczególnych postaci, ale też zwraca uwagę na ważne kwestie dotyczące człowieczeństwa, praw rządzacych Wszechświatem i wartości wpływających na ludzkie charaktery.

Książka wciąga od pierwszej strony, mimo że nie ma w niej dynamicznych zwrotów akcji. To powieść napisana z ogromnym wyczuciem ludzkich emocji, wrażliwością i umiejętnością tworzenia odpowiedniego klimatu. Pokazuje życie zwykłych ludzi, którzy w okresie międzywojennym starali się normalnie funkcjonować. Postacie stworzone przez autorkę są wyraziste, realne o bogatej osobowości. To one stanowią ważny element tej powieści i sprawiają, że chcemy poznać ich sekrety . Po dotarciu do końca tej niesamowitej historii, jeszcze długo żyła ona w moim umyśle powodując refleksję nad zawiłością życiowych ścieżek.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/09/640-dom-sekretow.html

Uśpione marzenia
Natalia Bieniek0
Okładka ksiązki - Uśpione marzenia

Niesamowita opowieść o kobietach, którym przyszło żyć w nowej erze, erze narcyza. Anka jest przedsiębiorczą bizneswoman, dla której...

Wizna
Jacek Komuda