reklama

Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2017-06-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788380952881
Liczba stron: 316

Ocena: 6 (1 głosów)

Książka jest o miłości, o bliskich, intymnych relacjach partnerskich i małżeńskich, o rodzicielstwie, a narratorami są osoby głębiej niepełnosprawne intelektualnie. Zawiera aktualną wiedzę na temat partnerstwa, małżeństwa i rodzicielstwa osób głębiej niepełnosprawnych intelektualnie. Badania pozwoliły zauważyć, że partnerstwo, małżeństwo i rodzicielstwo dla wszystkich badanych par stanowiło wartość - różnie przeżywaną, w rozmaity sposób postrzeganą, odmiennie realizowaną. Pozwoliły również na analizę w głąb ludzkich przeżyć, pragnień, ograniczeń, frustracji, radości i marzeń.

Partnerstwo i rodzicielstwo osób niepełnosprawnych jest drogą skomplikowaną, niejednoznaczną, ale też pełną pięknych uczuć, nadziei, miłości, odkrywania w sobie najlepszych cech. Życie w diadzie, tak trudne do stworzenia, stało się mimo wszystko udziałem kilkudziesięciu osób, o których napisałem tę książkę, i chcę im podziękować za możliwość udziału przez krótką chwilę w ich codzienności.

Kup książkę Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice

Z wielkim zainteresowaniem przeczytam książkę autorstwa Pana Remigiusza Kijaka, ponieważ zagłębił w niej tematykę, która na ogół sprawia wielkie poruszenie wśród społeczeństwa, a mianowicie niepełnosprawność intelektualną ludzi w książce pt. 'Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice'.

Otóż muszę podkreślić na samym wstępie, że autor bardzo profesjonalnie podjął się rozpatrzeniu tego tematu oraz co jest, bardzo ważne dobranie odpowiedniej literatury, która jest mi znana z innych gałęzi dziedzin pedagogiki. Dzięki temu, że podkreślił znaczenie roli wiedzy o zdobytych materiałach służących mu na bieżąco, które dotyczą tak zwanych doświadczeń codziennych. Na przykładzie wiedzy o dziejach jednostki, opowiadanie o jej życiu spowodowało to zakres przydatny do konstrukcji zarysu wiedzy o osobie niepełnosprawnej. Pomocny tutaj był Panu Remigiuszowi Kijakowi wywiad biograficzno-narracyjny, który posłużył mu w celu do wykorzystania na podstawie badań empirycznych. Istotne było dla niego przygotowanie kwestionariuszy wywiadu rozumiejącego, który pozwoliłby mu na swobodne opisy linii tematycznych biografii. Ważne dla niego było przeprowadzenie badań, które prowadzone, były w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Miejsca, które miały znaczenie dla autora podczas prowadzenia badań to; dom opieki społecznej, dom rodzinny, warsztat terapii zajęciowej, środowisko otwarte- samodzielne mieszkanie, mieszkanie chronione.

Moją szczególną uwagę zwróciłam na tabelki, które są przez autora opracowane w sposób przejrzysty. W drugim rozdziale Czytelnik dokładnie zapozna się ze strukturą zachowań wiążących.

Autor trafnie i delikatnie analizuje temat głębokiej niepełnosprawności wśród grupy społeczeństwa ludzi dorosłych, co pozwoliło mu w adekwatny sposób ocenić problematykę badawczą w rozdziale czwartym. Wiedza metodologiczna autora stanowi tutaj szeroki zakres kluczowy, dzięki któremu wypowiedzi ankieterów są pełne osobistych ocen, co pozwoliło

Czytelnikowi przyjrzeć się z bliska problematyce ludzi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.

Jak widać, autor lubi indywidualność jednostki, ponieważ może inaczej spojrzeć na problem związany z głęboką niepełnosprawnością wśród badanej grupy społeczeństwa.

Nie można zapomnieć o słowie miłość, które pojawiło się wśród badanych osób około 759 razy. Miało ono wiele znaczeń dla badanej grupy wiekowej. Pan Remigiusz zaznaczył znaczenie następujących słów: rodzina, posiadanie własnego potomstwa, szacunek, dobra materialne, bliskość fizyczna. Dla autora jest, równie ważna analiza sematyczna o cechach partnera ma istotne znaczenie, gdyż na podstawie ich wypowiedzi opracował w kategorie nazwane przez niego: partner wyobrażony: 'marzyłam', 'myślałam o takim chłopaku', ' mój ideał' oraz partner rzeczywisty, który ma odniesienie do partnera właściwego.

Napisane opisane są przez Pana Remigiusza Kijaka przykłady par osób mieszkających samodzielnie tzw. pary środowiskowe. Osobiste uwagi autora stanowią tutaj dodatkowy element: dokonane komentarze pod rozdziałami oraz opracowanie tabel jako własnego źródła informacji. Wiadomo jest, że nie każda osoba niepełnosprawna lubi opowiadać o swoim życiu oraz poruszać kwestię tematyki swojego życia zawartego w doświadczeniu seksualnym.

To książka, która została napisana przez autora z pomysłem, językiem zrozumiałym, zawiera 8 ciekawie skonstruowanych rozdziałów, a przy tym spowoduje, ze wielu z odbiorców zmieni horyzonty myślenia na temat niepełnosprawności głębokiej.

Oficynie Wydawniczej 'Impuls' dziękuje za egzemplarz książki.

Pan Remigiusz Kijak to przykład pisarza, który podjął się napisania o zagadnieniu trudnym, ale w naszym społeczeństwie ważnym do akceptacji. Wiele zagadnień dzięki tej książce przybliży tematykę tabu Czytelnikowi oraz zwiększy zakres dotyczący wiedzy o głębokiej niepełnosprawności wśród dorosłych.

Polecam przeczytać każdemu Czytelnikowi tę książkę, która stanowi przykład publikacji, która wielu wskaże pozytywną drogę do celu, by być otwartym dla ludzi o głębokiej niepełnosprawności.

Link do opinii
Inne książki autora
Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną. Trudne drogi adaptacji
Remigiusz Kijak0
Okładka ksiązki - Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną. Trudne drogi adaptacji

Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną to książka unikatowa, pionierska z uwagi na podjętą problematykę i metodologię badań. Praca Autora znanego...

Portrety seksualności. Rozmowy o seksie kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną
Remigiusz Kijak0
Okładka ksiązki - Portrety seksualności. Rozmowy o seksie kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki Remigiusz Kijak oraz Oficyna Wydawnicza "Impuls" zapraszają do wyjątkowej zapowiedzi wydawniczej: ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy