Dragon Age: Cesarstwo masek

Tom 4 cyklu Dragon Age

Podróż przez najbardziej niebezpieczne, najbardziej zabójcze zakątki Orlais, gdzie nie liczą się tytuły, a ostrza.

Cesarzowa Celene dzięki swojej mądrości, sprytowi i bezwzględnej manipulacji zdobyła tron Orlais. Stanęła na czele najpotężniejszego narodu Thedas i poprowadziła cesarstwo w wiek oświecenia. Teraz jednak wisząca na włosku wojna między magami a templariuszami może zniszczyć Orlais od wewnątrz. Co gorsza, uciskane elfy wszczynają bunt. Aby ocalić Orlais, Celene musi za wszelką cenę utrzymać tron.

Wielki Książę Gaspard wiele razy stawał do walki za cesarstwo i cesarzową, wykorzystując legendarne umiejętności orlezjańskiego kawalera. Czy walczył na próżno? Krąg upada i chaos zagraża cesarstwu, a Gaspard zaczyna wątpić, czy dyplomatyczne podejście Celene do problemu magów i buntu elfów zdoła ocalić Orlais. Być może nadszedł czas, by na tronie zasiadł nowy przywódca – taki, który żyje zgodnie z kodeksem kawalerów i wie, jak przywrócić siłę cesarstwu. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Briala, pokojówka Celene, już w czasach, gdy obie były jeszcze dziećmi, wykorzystywała swoją pozycję, by poprawić los elfów w Orlais. Jest powierniczką Celene, jej szpiegmistrzynią i kochanką. Gdy polityka zmusza Celene do dokonania wyboru między prawami pobratymców Briali a tronem Orlais, Briala też musi wybrać, komu pozostanie wierna.

W czasie wojny o tron Orlais łamane są stare obietnice, rodzą się nowe sojusze. Okazuje się jednak, że to od kryjących się po lasach albo głodujących w obcowiskach elfów może ostatecznie zależeć los całego cesarstwa.

Informacje dodatkowe o Dragon Age: Cesarstwo masek:

Dragon Age: Cesarstwo masek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Miłe uzupełnienie do wojny w Orlais. Trochę Gry, dość niskiego poziomu, jeśli chodzi o skomplikowanie, ale nie ma się czego spodziewać. To nie kryminał, to fantasy z otoczką tajemnicy, ale słabą otoczką.

Nałożono nacisk na relację Briali i Celene. I, choć zapewnia mnie książka nie raz nie dwa, że panie są w sobie zakochane, to jednak nic z tego, ja tego nie kupuję. Kochać to coś więcej niż spędzać czas razem, usługiwać, zasłaniać się kłamstwami i ta jedna rzecz, co pod koniec książki wychodzi na jaw.

Generalnie to Gaspard miał być złym złym, ale jest najciekawszą postacią w książce. Rozumiem jego pobudki, podoba mi się jego podejście do innych, takie 'na honor' i chyba przebija tym Celene. Ona stawia na miękkie umiejętności, on twarde. I chyba ich miraż byłby najlepszym, co mogłoby się trafić Orlais. Wtedy powstałoby silne państwo - i militarnie i rozwojowo, ale nie, Celene nie chce Briali jako kochanicy króla, więc mamy ten cyrk z walką o tron.

Sir Michel, Imshael oraz Felassan to takie dodatkowe postacie, mają co prawda jakieś podstawy istnienia, ale. Dwójka jest po to, by pchać fabułę, a Fel po to, by Briala miała podbudowę pod tag 'ucisk elfów'.

Grałam w Inkwizycję i się teraz zastanawiam, bo nie pamiętam, co mi tam Briala, Celene i Gaspoard szeptali na uszko podczas wizyty w Pałacu. Oj, nie pamiętam. Ale przede mną jest DLC, więc, może jakieś nawiązanko do eluvianów? Zatem czy warto? Ano szybko się czyta, fan wyłapuje nawiązana, jakoś poszło. Ale nie jest to książka, do której bym wróciła.

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2019-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019, Mam,

Długo czekałam na polskie wydanie, które nie mam pojęcia dlaczego pojawiło się tak późno. Czy było warto? Jako fanka Dragon Age odpowiadam oczywiście tak. Nie wiem jak podeszłabym do tej książki nie znając uniwersum z gier, ale w zasadzie nie jest to szczególnie istotne, ponieważ książki tego typu pisane są własnie dla graczy.  Nie da się ukryć, że książkowe DA spod pióra Davida Gaidera są znacznie lepsze (w końcu to główny scenarzysta gier), jednak i Cesarstwo daje radę. Jak to w całej serii zarówno gier jak i książek - intrygi, zaskakujące zwroty akcji, demony, potwory, walka, magia i polityka. Polecam każdemu fanowi serii.

Dragon Age: The Masked Empire
Patrick Weekes0
Okładka ksiązki - Dragon Age: The Masked Empire

Brak wydania polskiego... Powieść napisana przez scenarzystę BioWare Patricka Weekesa, opisująca wybuch orlezjańskiej wojny domowej. Celene, cesarzowa...