Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2009-10-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-06-03221-5
Liczba stron: 304

Ocena: 5 (1 głosów)

Książka pokazuje losy wybranych przedstawicieli spokrewnionych rodzin: Krasickich, Ossowskich i Jaxa Bąkowskich. Poruszająca historia rodzeństwa Wandy i Henryka Ossowskich, adiutanta majora Hubala, niezwykły wątek Idy, francuskiej Żydówki uratowanej przez Wandę Ossowską w obozie Neustadt-Glewe, która przez 50 lat poszukiwała Wandę-pielęgniarkę. Historia ta wywołała reakcję w prasie francuskiej i doczekała się książki.

Powstanie Warszawskie pokazane jest oczyma chłopca, Janusza Krasickiego, któremu ojciec kp. pilot w 1940 roku jeniec Starobielska zamordowany w Charkowie, zaszczepił fascynację lotnictwem.

Autorka ukazuje dwór w Kraśnicy pod Opocznem, w którym urodził się Antoni Jaxa Bąkowski, pradziadek bohaterów książki. W latach 1930. powstała tam nieduża stadnina koni arabskich. W czasie 2WW dwór dawał schronienie wielu potrzebującym, pomagał partyzantom “Bończy”, “Starego”, “Wichra”, “Doliny”. Ze stadniny w Kraśnicy otrzymał swojego konia Demona major Hubal. Z tej stadniny wywodzi się Bask, słynny koń arabski, który po wywiezieniu po wojnie do Stanów Zjednoczonych rozpoczął linię królewską, któremu wystawiono pomnik przed Muzeum Konia w Lexington w Kentucky. Powojenne losy osiadłych w Gdańsku właścicielki dworu Anny Bąkowskiej i jej córki Ewy, dla której kiedyś partyzanci układali wiersze. Całość dopełnia tragiczny los historycznego dworu spalonego w 2000 roku.

Kup książkę Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Jeżeli ktoś chciałbym zajmować się opisaniem historii własnej rodziny i szuka odpowiedniego wzorca, niniejsza książka jest skierowana dla niego. Praca jak wspomniano w opisie, przedstawia historię trzech rodzin, która jest tak fascynująca, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać. Autorka pisząc książkę przeprowadziła serię rozmów z członkami rodzin, przejrzała rodzinne archiwa, a zebrane informacje uzupełniła specjalistyczną literaturą. Jest to powieść o przemijaniu, szlacheckim życiu, dramacie wojennym i po prostu skomplikowanej historii trzech rodzin, których historię w pewnym momencie się zazębiły. Niewątpliwym walorem publikacji jest ogrom zdjęć oraz bardzo dobre przypisy łącznie z bibliografią (obszerną dodajmy)
Link do opinii
Inne książki autora
Pisarskie delicje
Aleksandra Ziółkowska-Boehm0
Okładka ksiązki - Pisarskie delicje

Aleksandra Ziółkowska-Boehm pisze o reportażach literackich, literaturze faktu, dylematach pisarzy i o tytułowych ,,delicjach", czyli głosach krytyków...

Druga bitwa o Monte Cassino
Aleksandra Ziółkowska-Boehm0
Okładka ksiązki - Druga bitwa o Monte Cassino

Dziewięć opowieści opartych na wydarzeniach historycznych towarzyszących drugiej wojnie światowej, takich jak Powstanie Warszawskie, bitwa pod Monte Cassino...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje