Dynamika formy architektonicznej

Wydawnictwo: Officyna
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 978-83-62409-51-8
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: The Dynamics of Architectural Form
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Grzeliński Adam; Juruś Dariusz

Ocena: 0 (0 głosów)

W swej klasycznej książce Rudolf Arnheim, autorytet psychologicznej interpretacji sztuk wizualnych, zwraca swój doświadczony wzrok w stronę wizualnych aspektów budowli, przykładając swoją teorię do specyficznych cech medium jakim jest architektura. Arnheim tropi nieoczywiste percepcyjnie wytwory architektury z typową dla siebie jasnością i precyzją. W kręgu jego zainteresowań znalazła się m.in. analiza porządku i nieporządku w dizajnie, natura wizualnego symbolizmu, relacja między funkcjonalnością a percepcyjną ekspresją.


Arnheim nie traktuje architektury jako tworu wyizolowanego z innych sfer życia, lecz przy okazji poddaje krytyce zatomizowane współczesne życie społeczne i polityczne, które jego zdaniem znajduje odbicie w architekturze – zarówno w przypadku pojedynczych wybitnych dzieł, jak również przypadku częstego braku jednoczącej myśli estetycznej, która mogłaby stać się źródłem ogólnego porządku architektonicznego.


"Arnheim był najlepszego rodzaju romantykiem. Jego mądrość, cierpliwe wyjaśnienia i liryczny entuzjazm przynależą najlepszym nauczycielom"
- New York Times

Kup książkę Dynamika formy architektonicznej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - ktrya
ktrya
Przeczytane:,
Dynamika formy architektonicznej to klasyczne dzieło niemieckiego teoretyka sztuk wizualnych, Rudolfa Arnheima, które jest obowiązkową lekturą dla miłośników i projektantów architektury. Podkreślę: jest to pozycja tylko i wyłącznie dla nich, to literatura specjalistyczna, napisana językiem naukowym, wymagająca od czytelnika ponad elementarnej wiedzy o architekturze czy chociażby sztukach wizualnych. Kulturoznawcze wykształcenie czy wiedza niezbędna do zdania matury z historii sztuki ani trochę nie ułatwią odbioru tego dzieła. Celem niniejszej publikacji jest ukazanie funkcji architektury, jej związków z przestrzenią, niebagatelnej roli jej formy i wyglądu, od której zależą estetyka i harmonia naszego otoczenia, a – co za tym idzie – niemniej ważny od potrzeb fizjologicznych komfort człowieka. Rudolf Arnheim w poszczególnych rozdziałach skupia się na pojedynczych aspektach przestrzeni i elementów współtworzących architekturę, np. kolumnach, figurach (rzeźbach stanowiących architekturę, czy budynkach tworzących rzeźbę). Rozważania zaczyna od podstawowych kierunków przestrzennych, czyli pionu i poziomu, horyzontu i wertykalności. Następnie przechodzi do kształtów określanych jako wklęsłe-wypukłe, pełne-puste oraz relacji gmachu z tłem z wyrazistymi lub niewidocznym konturami/krawędziami. Kolejnym tematem jest bryła, z którą wiążą się następujące ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Dynamika formy architektonicznej

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje