Dziewczyna, kobieta, inna

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021-04-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366736252
Liczba stron: 496
Tłumaczenie: Aga Zano

Ocena: 5.57 (7 głosów)

Zwyciężczyni Nagrody Bookera w 2019 roku.

Książka dekady wg „Sunday Times” i „Guardiana”.

Książka roku m.in. wg „Time’a”, „Washington Post”, „New Yorkera” i „Kirkus Reviews”.

Znajdziecie tutaj Wielką Brytanię, o jakiej jeszcze nie czytaliście. Od Newcastle do Cornwall, od narodzin wieku dwudziestego do nastolęctwa wieku dwudziestego pierwszego.

Oto dwanaście postaci i ich podróż przez życie. Każda z nich czegoś szuka – kogoś bliskiego, celu w życiu, przynależności, domu, kochanki, matki, utraconego ojca, czy choćby odrobiny nadziei.
Przede wszystkim zaś jest to oszałamiająca, pulsująca życiem powieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia.

To wreszcie książka, o której powinno być głośno. I będzie.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Dziewczyna, kobieta, inna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dziewczyna, kobieta, inna

Avatar użytkownika - aska207
aska207
Przeczytane:2021-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021,

Już dawno nie przeczytałam powieści, o której chcę emocjonalnie wykrzyczć: "wspaniała, rewelacyjna, cudowna". I taka dla mnie jest. Opowieść o kobietach, jakiej jeszcze nie było. Mamy 12 kobiet, których losy trochę się splatają, trochę nie. Ale łączy je sprzeciw, odwaga aby powiedzieć "nie!" - szufladkowaniu w role, zabieraniu wolności wyboru, ograniczaniu samostanowienia o sobie. Mówią "nie" patriarchatowi, systemowi społeczno-politycznemu, rasizmowi. Bo te kobiety, bohaterki książki to w znaczącej większości czarne Brytyjki. Jednak to opowieść o kobietach na całym świecie, też o Polkach. A może szczególnie o Polkach biorąc pod uwagę, jaki "nowy ład" chce nam wprowadzić ten rząd, a Czarnek chce kształtować "nowego człowieka" (oczywiście wyborcę PIS-u). Dlatego spieszmy się czytać tę książkę zanim nie rzucą się na nią konserwatywne sępy na czele z kościołem. Pewnie najchętniej spaliliby ją na stosie.

Bernardine Evaristo dostała za swoją książkę nagrodę Bookera w 2019 roku razem z Margaret Atwood, a BBC przekazało następujący komunikat: "„W tym roku Booker różni się od wcześniejszych, bo jurorzy nie mogli się zdecydować, więc przyznali nagrodę Margaret Atwood i innej autorce, mają się nią podzielić”. Innej autorce!!! Skandal. Nawet nie wymieniono jej nazwiska. To jeszcze dobitniej pokazuje jak potrzebna to jest literatura. 

Wielkie uznanie należy się tłumaczce - Adze Zano. 

Książka, do której na pewno będę wracać i namawiać wszystkich do jej przeczytania. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo to książka nagrodzona Bookerem 2019, która długo czekała na polskie tłumaczenie, bo wielu mówiło, że jest nieprzekładalna. Wyzwania podjęło się Wydawnictwo Poznańskie i tłumaczka Aga Zano i należy im się zarówno za odwagę, jak i finalne efekty wielkie uznanie!

Bo „Dziewczyna, kobieta, inna” to książka równocześnie bardzo oryginalna i uniwersalna. Oryginalna ze względu na niespotykany styl – bez dużych liter i kropek, język prosty, ale pisany bardzo poetycko. Z początku trochę mnie ten sposób zapisu wystraszył, jednak już po kilkunastu stronach wpadłam w doskonały rytm i od tego czasu warstwą językową i stylistyczną byłam zachwycona.

Tak sama miałam też treścią książki. Jest to opowieść o dwunastu (w większości) czarnoskórych kobietach i zaczyna się od bardzo mocnej i skrajnej postaci – artystki, aktywistki, lesbijki, która całe życie walczyła z zasadami i szła swoją drogą. Po niej jednak dostajemy szerokie spektrum bardzo różnych postaci, o różnych zawodach, statusach społecznych i materialnych, w różnym wieku i o różnej orientacji seksualnej. Kobiet, które łączy jedno – szukają siebie i chcą po prostu dobrze, godnie żyć. W tych historiach odnajdą się wszystkie kobiety na całym świecie, każda znajdzie tu cząstkę siebie i swoich przyjaciółek, rodziny, znajomych. Mimo jednak tej szerokiej uniwersalności książka otwiera też mocno oczy na przejawy dyskryminacji i tej rasowej, i płciowej, i tej z przeszłości i tej ciągle aktualnej. To po prostu mądra, głęboka opowieść, która w pięknym, zachwycającym stylu, niesie wiele treści do refleksji i przemyśleń. Jestem nią w pełni zachwycona. Proszę takiej prozy więcej!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy