Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie

Haga, 1942 rok. Jedynym sposobem na ocalenie Lien, dziewięcioletniej Żydówki, przed nazistowskimi prześladowaniami jest oddanie jej do rodziny zastępczej. Po wojnie uratowana przed Holokaustem dziewczynka dowiaduje się, że jej rodzice i niemal wszyscy bliscy zginęli. Z czasem relacje z nową rodziną się pogarszają, a w końcu z niejasnych przyczyn więzi zostają całkowicie zerwane. Tajemnicę stara się rozwikłać Bart van Es, wnuk rodziców zastępczych Lien, który postanawia opowiedzieć jej historię, poszukując odpowiedzi na dręczące go pytanie: dlaczego żydowską dziewczynkę wymazano z rodzinnej pamięci?

"Dziewczynka z wycinanki" to mistrzowskie połączenie książki historycznej, reportażu i biografii. Podróżując w czasie i przestrzeni, van Es rozlicza się nie tylko z przeszłością własnej rodziny. Opisuje również niejednoznaczną postawę Holendrów wobec niemieckiego okupanta, odsłaniając ciemne strony liberalnego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Informacje dodatkowe o Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-01-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-233-4875-7
Tytuł oryginału: The Cut Out Girl: A Story of War and Family, Lost and Found
Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie

Życie rodzinne nie jest usłane różami – nie brakuje w nim powodów do smutku - ale rodzina jest źródłem najpotężniejszej miłości

Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie - opinie o książce

"Dziewczynka z wycinanki" Bart van Es

Losy dziewczynki uratowanej przed Holocaustem. Trudny powrót do powojennej rzeczywistości. Świadomość, że prawie cała rodzina zginęła. Poszukiwanie swojej tożsamości, pragnienie przynależności. Trudne relacje z rodziną zastępczą.

Autorem jest wnuk rodziców zastępczych dziewczynki, który próbuje odnaleźć przyczynę pogarszających się relacji.

Zwraca też uwagę na postawę Holendrów w czasie wojny.

Książkę gorąco polecam ?

Niewątpliwie książka dla mnie, gdyż jest to połączenie biografii, reportażu oraz książki historycznej w jednym.

Autor książki jest historykiem, urodzonym w Holandii, ale mieszka w Anglii. Jego dziadkowie w czasie II wojny światowej ukrywali żydowską dziewczynkę ( w domu w Holandii).

Bart van Es spotyka się z ponad 80-letnią Lien -  uratowaną dziewczynką i próbuje opowiedzieć jej historię. Poszukuje też odpowiedzi na pytanie dlaczego żydowską dziewczynkę wymazano z rodzinnej pamięci?

Oprócz bardzo ciężkiego życia Lien (została skrzywdzona, zmieniała wielokrotnie domy) śledzimy również w książce postawę Holendrów wobec niemieckiego okupanta.

Słowa Lien:

"Bez rodzin nie mamy historii"

"Życie rodzinne nie jest usłane różami - nie brakuje w nim powodów do smutku - ale rodzina jest źródłem najpotężniejszej miłości"