Eskorta

Wyjątkowo mroźna i długa zima zbiera okrutne żniwo wśród rodzin amerykańskich osadników. Trudy życia w spartańskich warunkach okazały się ponad siły czterech kobiet, które przytłoczone przez osobiste tragedie popadły w obłęd. Kiedy mężowie nie mogą już zapewnić swoim żonom godziwej opieki, za radą pastora postanawiają odesłać je na wschód, do ich rodzin. Nikt jednak nie pali się do tego zadania. W końcu podejmuje się go Mary Bee Caddy, była nauczycielka, odważna, zadziorna i niezależna stara panna. Zdobywa też niezwykłego pomocnika. Razem wyruszają w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, zdeterminowani, by bezpiecznie dostarczyć nietypową przesyłkę do celu. Zabawna i tragiczna zarazem powieść Glendona Swarhouta oddaje hołd zapomnianym i pomijanym bohaterkom, dzielnym kobietom, które ramię w ramię z mężczyznami zdobywały Dziki Zachód. Za Eskortę Swarthout otrzymał Western Writers of America’s Spur Award oraz Western Heritage Wrangler Award. W 2014 roku książka została zekranizowana; odtwórcami głównych ról są Hilary Swank i Tommy Lee Jones, który również wyreżyserował film.

Informacje dodatkowe o Eskorta:

Eskorta - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Chcę mieć,
Mimo, że losy Mary Bee Cuddy i George'a Briggsa były mi już znane, gdyż miałam okazję obejrzeć świetnie zrealizowany film na podstawie powieści Swarthouta, literacki pierwowzór uwiódł mnie już pierwszym akapitem i książkę przeczytałam jednym tchem. Ta magnetyczna historia, pełna napięcia i dramatyzmu, z niesamowitym, niemal namacalnym klimatem Dzikiego Zachodu i amerykańskiej prerii "wchodziła" jak butelka porządnej Snakebite, aż człowiekowi zrobiło się żal, gdy zbyt szybko pokazał się koniec. Przerażające i zarazem poruszające losy kobiet, z którymi surowo i bezlitośnie obchodził nie tylko Kontynent, ale także Ci, których kochały, dla których porzuciły rodziny i cywilizację, opisane zostały w mistrzowski sposób. Autor daje nam wnikliwy portret kraju i społeczeństwa nieczułego na kobiecą wrażliwość, lekceważącego ich podstawową potrzebę bezpieczeństwa, nieprzystosowanego do respektowania praw wynikających z odmienności płci, zbyt wymagającego względem kobiet, mającego je w pogardzie i tym samym siejącego wśród nich spustoszenie. Znamienny jest także portret mężczyzn: egoistycznych, przerażonych, słabych i bezradnych w obliczu załamań, zawodnych, niepotrafiących nawet w najmniejszym stopniu zrozumieć psychiki odmiennej od własnej. "Boże, Boże, ta ziemia to piekło dla młodych kobiet" - lament doktora Jessupa to chyba najtrafniejsze streszczenie tego, co znajdziemy we wnętrzu "Eskorty". Warto przez to piekło przejść i zaznajomić się zarówno z książką jak i z filmem. Z niecierpliwością czekam na tłumaczenie kolejnych powieści Swarthouta.
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Nawet bez wystepowania Indian,milosnik Dzikiego Zachodu powinien byc ta ksiazka usatysfakcjonowany.Momentami szokuje i wprawia w oslupienie.