Fundacja

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-09-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381883405
Liczba stron: 204
Tytuł oryginału: Foundation

Ocena: 4.25 (4 głosów)
Inne wydania:

Dom Wydawniczy REBIS wydał cykl ,,Fundacja" oraz cykl ,,Roboty". Na podstawie Fundacji powstał wysokobudżetowy serial Apple TV+.

Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy - monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję...

Tagi:

Kup książkę Fundacja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Fundacja

Tę powieść przeczytałam po angielsku i była to moja pierwsza książka przeczytana w tym języku w całości. Muszę przyznać że trudno mi ocenić tę książkę pod względem językowym, ponieważ nie mam porównania jak inni autorzy piszą w tym języku, aczkolwiek wydaje mi się że napisana została bardzo przyjemnym, lekkim językiem (pomimo że musiałam szukać tłumaczeń wielu słów). Sama historia jest niezwykle wciągająca i pouczająca. Fundacja została napisana w niecałe 10 lat po II wojnie światowej i trudno nie zauważyć chęci propagowania każdego innego wyjścia z konfliktów politycznych niż poprzez siłę i rozlew krwi. Widać również że autor ma inne podejście do kwestii konfliktów międzynarodowych niż jego europejscy koledzy po fachu. Polecam tę książkę nie tylko jako dobrą powieść sci-fi, ale również jako środek propagandowy dla edukacji oraz pokoju.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-09-16, Ocena: 4, Przeczytałem,

ZACHOWAĆ WIEDZĘ LUDZKOŚCI

Są takie klasyki literatury, których wznowienia trudno jest zliczyć, a nadal warto jest je przypominać. I do nich właśnie zalicza się ,,Fundacja". Powieść, a właściwie cała seria, należąca do największych dokonań niezapomnianego Issaca Asimova i jedno z najwybitniejszych dzieł swojego gatunku, które poznać powinien każdy.

Hari Seldon wie, że czas Imperium się kończy. Nadchodzi epoka barbarzyńska. Nie każdemu jednak podobają się jego twierdzenia. Dlatego wraz ze swoją ekipą zostaje zesłany na planetę, gdzie będzie mógł bez niepokojenia nikogo, poprowadzić swoje badania i pracę nad Encyklopedią Galaktyczną, w której zawrzeć ma się widza ludzka.
Teraz, pół wieku później, gdy w Imperium źle się dzieje, twór zwany Fundacją stanowi ostoję wiedzy właśnie. Czy jednak tylko o to chodzi? I czy wielkie wydarzenia dziejące się w kosmosie będą miały na nią jakiś wpływ?

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/09/fundacja-isaac-asimov.html

Link do opinii

Asimow analizuje dzieje ludzkości i mechanizmy nań wpływające. Interesują go procesy historyczne i zachodzące w nich zmiany. Nie skupia się na jednostkach. Ludzie są tylko narzędziami, które służą aby ukazać takie zjawiska jak władza, religia czy manipulacja. Wszystko w szacie SF.

Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Seconde Fondation (31) Le Cycle de Fondation vol.3
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Seconde Fondation (31) Le Cycle de Fondation vol.3

Conçue par le psychohistorien Hari Seldon pour restreindre l'ere de chaos résultant de la décadence de l'Empire galactique, la Fondation est désormais...

Imperium Galaktyczne (Część 2). Prądy przestrzeni
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Imperium Galaktyczne (Część 2). Prądy przestrzeni

Cykl ,,Imperium Galaktyczne" Część druga. Nad planetą Florinia mieszkają w luksusowych warunkach Posiadacze z Sarku. Sami jednakże Florińczycy bytują...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy