Funky Koval. Wrogie przejęcie. Tom 4

Takiego finału nikt się nie spodziewał. Po latach przerwy Bogusław Polch i Maciej Parowski wracają do historii najsławniejszego kosmicznego detektywa. Wreszcie poznamy zakończenie jednej z najwspanialszych opowieści w dziejach polskiego komiksu. Spadną wszystkie maski, wyjdą na jaw skrywane sojusze, a ludzkość i drolle stoczą ostateczną rozgrywkę. Czas przyspiesza, starzy bohaterowie wracają do akcji. * * * Dla miłośników science fiction i komiksów - absolutna klasyka. Dla pozostałych Funky Koval może być prawdziwym odkryciem, że Polak potrafi. Maja Staniszewska, "Metro" Funky Koval powraca z emerytury, by stawić czoło największemu wyzwaniu - oczekiwaniom swoich fanów, którzy przez długie dwadzieścia lat wyglądali nowego albumu z przygodami najsłynniejszego polskiego super-herosa. I choć jego rodzicom przybyło lat, a ubyło włosów, to Funky wciąż pozostał taki sam. Niepokorny, zbuntowany i wyszczekany. Wiecznie skonfliktowany z rządzącym establishmentem. Ciągle stający okoniem tym, którzy ponad głowami zwykłych ludzi robią przekręty na kosmiczną skalę. Kuba Oleksak, Komiksomania.pl

Nowy Funky Koval, podobnie jak te sprzed lat, pod pretekstem futurystycznej akcji ostro i wyraźnie pokazuje, co jego twórcy sądzą o czasach obecnych. Kamil Śmiałkowski

Nie jest łatwo powrócić po dwudziestu latach z kontynuacją serii, która rozgrzewała umysły polskich fanów fantastyki i komiksu. Jednak ojcom Funky'ego Kovala udało się to karkołomne zadanie. Komiks wraca z gęstą treścią i równie gęstymi rysunkami, z mnóstwem wątków splatających się w zaskakujące rozwiązanie akcji. Mamy więc starego Kovala, ale i wiele nowych elementów, których pojawienie się zapowiedział zmieniający się wokół nas świat. Warto! Paweł Timofiejuk

Pierwszy raz spotkałem się z Funkym Kovalem mając 15 lat. To był zeszyt "Fantastyka-Komiks". Momentalnie wciągnęła mnie ta gigantyczna porcja hard SF. Polski utwór lokujący się gdzieś pomiędzy "Kosmos 1999" a "Odyseją kosmiczną". Połączenie kunsztu rysownika oraz mistrzowskiej narracji scenarzysty. To była moja pierwsza fantastyka dla dorosłych. I choć myślenie o świecie i gust zmieniły mi się zasadniczo, to przez ostatnie 24 lata fascynacja Funkym Kovalem nie zmalała. Wiwat Funky! Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Funky Koval bezsprzecznie zasługuje na miano najważniejszego polskiego bohatera komiksowego - drugiego takiego uroczego drania ze świecą szukać. Katarzyna Nowakowska, "Dziennik Gazeta Prawna"

Przygody Funky'ego Kovala wciąż trzymają w napięciu, a realistyczne rysunki Bogusława Polcha nadal zachwycają swoją drobiazgowością i szczegółowością. Marcin Kamiński, "Machina"

Dlaczego warto sięgnąć po przygody Kovala? Przede wszystkim dlatego, że to świetnie napisana i narysowana historia. Piotr Szafran, "Tygodnik Dzierżoniowski"

Maciej Parowski (ur. 1946) - polski pisarz, felietonista, scenarzysta komiksów, krytyk literacki i filmowy. Od 1982 roku kierownik działu literatury polskiej w "Fantastyce" (od 1990 w "Nowej Fantastyce"), w latach 1992-2003 również naczelny pisma. Obecnie v-ce naczelny "NF". Prowadzi też krytyczny kwartalnik "Czas Fantastyki" (od 2004). Współautor scenariuszy komiksów: "Funky Koval" - wspólnie z Jackiem Rodkiem (rys. Bogusław Polch), "Wiedźmin" - wspólnie z Andrzejem Sapkowskim (rys. Bogusław Polch). Scenarzysta komiksów: "Planeta robotów" (1986/89 - rys. Jacek Skrzydlewski), "Naród wybrany" (1992, rys. Jarosław Musiał), "Burza" (1992, 2003 fragmenty - rys. Krzysztof Gawronkiewicz).

Jacek Rodek (ur. 1956) - w latach 80-tych XX wieku był jednym z założycieli magazynu "Fantastyka", w którym początkowo był kierownikiem działu literatury zagranicznej, a następnie zastępcą redaktora naczelnego oraz redaktorem naczelnym magazynu "Komiks-Fantastyka". W kolejnych latach redaktor w wydawnictwach Orbita i Korona. Na początku lat 90-tych pomysłodawca i redaktor magazynu komiksowego magazyn "CDN". W 1993 roku założył Wydawnictwo MAG, którym kieruje do dziś. Początkowo wydawał gry fabularne i magazyny, jak "Magia i Miecz" (103 numery w latach 1993 - 2002) i "Fenix" (w wyd. MAG w latach 2000 - 2001). Obecnie specjalizuje się w beletrystyce fantasy i science fiction.

Bogusław Polch (ur. 1941) - pierwszy komiks wydał w 1970 roku; był to "Złoty Maurutius" - historia o przygodach kapitana Żbika. W latach 1982-1990 stworzył popularną serię "Bogowie z kosmosu", ze scenariuszem Alfreda Mostowicza i Alfreda Górnego, inspirowaną teoriami słynnego ufologa Ericha von Dänikena. W 1982 roku ukazał się pierwszy tom przygód Funky'ego Kovala, a w latach 1993-95 seria ilustrowanych przez Polcha komiksów "Wiedźmin". W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Informacje dodatkowe o Funky Koval. Wrogie przejęcie. Tom 4:

Przeczytane:2013-06-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Komiksy, Mam,
Funky Koval. Sam przeciw wszystkim. Tom 2
Polch Bogusław, Parowski Maciej, Rodek Jacek0
Okładka ksiązki - Funky Koval. Sam przeciw wszystkim. Tom 2

Funky Koval, pracownik agencji Universs, wypowiada prywatną wojnę potężnej korporacji Stellar Fox. Aby zwyciężyć, zmuszony jest działać poza prawem. Jedynymi...

Funky Koval. Bez oddechu. Tom 1
Polch Bogusław, Parowski Maciej, Rodek Jacek0
Okładka ksiązki - Funky Koval. Bez oddechu. Tom 1

Przygody kosmicznego detektywa, Funky'ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;