Husaria. Duma polskiego oręża

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5468-8
Liczba stron: 400

Ocena: 5 (1 głosów)

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz zrobić im jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, Polacy zaatakują ponownie. Nie obronisz się, nawet jeśli masz piętnastokrotną przewagę. A jeśli jest was stu na jednego husarza? Nie atakuj. Przegrasz.

Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć zwykle mierzyła się z kilkukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła.

Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął?

Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.

Kup książkę Husaria. Duma polskiego oręża

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Husaria. Duma polskiego oręża

Radosław Sikora jest polskim historykiem i autorem wielu prac związanych z husarią. Jako doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w zagadnieniach historii wojskowości, w moim odczuciu, drobiazgowo, lecz przystępnie zinterpretował dzieje husarii. Choć mogę się mylić, bo nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki poświęconej tej tematyce. Niemniej, jak sam autor zaznacza w posłowiu: „Po latach wróciłem do Z dziejów husarii, by na jej bazie stworzyć nową, poprawioną, a przede wszystkim znacząco rozbudowaną wersję”. Co tłumaczę sobie, że trzymam w rękach bogate swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tej kawalerii.

„Każde starcie przebiega na dwóch płaszczyznach – tej fizycznej i tej duchowej. O ile dość łatwo można określić warunki fizyczne starcia (stosunek sił, rodzaj użytego uzbrojenia itp.), o tyle znacznie trudniej ustalić i zmierzyć to, co przeciwnikom w duszy gra. Bez tej wiedzy nie sposób jednak zrozumień tak świetnych zwycięstw husarii i tego, czym ta jazda była”.

W tej książce znajdziecie informacje, począwszy od wiadomości, czym była husaria, jacy ludzie w tej kawalerii służyli, ile zarabiali, i jaki wpływ miało na nich życie duchowe. Poprzez strategie walk, osiągnięcia, wyeksponowanie broni, uzbrojenia ochronnego i stroju (w tym między innymi, do czego służyły skrzydła). Kończąc na tym, jak żyli, i jakie były przyczyny upadku tej formacji oraz wiele innych ciekawostek i mitów.

Publikacja ta cieszy nie tylko zgłębieniem tematu, ale również wykonaniem. W książce bowiem jest wiele cytatów, jak również zdjęć (między innymi współczesnych rekonstruktorów z krótkim opisem każdego) i ikonografii, które tylko wzbogacają treść, działają na wyobraźnię czytelnika i pozwalają na głębsze zanurzenie się w czytanej pozycji. Moim zdaniem jest to książka godna polecenia, bo znajduje się tutaj wiele ciekawostek, których historycy nie uczą w szkole. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dziejów oręża polskiego. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Lubieszów 17 IV 1577
Radosław Sikora0
Okładka ksiązki - Lubieszów 17 IV 1577

Niniejsza książka poświęcona jest bitwie pod Lubieszowem, która miała miejsce podczas wojny domowej z Gdańskiem po elekcji Stefana Batorego na króla Polski...

Z dziejów husarii
Radosław Sikora0
Okładka ksiązki - Z dziejów husarii

"Z dziejów husarii" to bogato ilustrowana książka wprowadzająca czytelników w świat legendarnej jazdy polskiej. Poznajemy dzieje tej wybitnej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje