Jane Goodall. Pani od szympansów

Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji, odwadze i sile więzi ze światem zwierząt.

Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i ucieka do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt w nią nie wierzy… Dzisiaj jej badania to najbardziej szczegółowe studium gatunku, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na świecie. Na jego podstawie należało ponownie zdefiniować pojęcia „człowiek” i „narzędzie”.

Jane Goodall to ikona nauki i ekologii, podróżniczka, pisarka, wysłanniczka pokoju ONZ, aktywistka, jedna z najbardziej wpływowych osób naszych czasów. Odznaczona wieloma honorowymi tytułami oraz nagrodami. Jej ambasadorką jest Angelina Jolie.

Wisława Szymborska uznała Goodall za wybitną postać i marzyła o tym, aby ją poznać.

Ta książka to pierwszy pełny obraz życia niezwykłej kobiety, która miała odwagę sięgnąć po marzenia.

Danuta Tymowska – biolożka, tłumaczka, nauczycielka, absolwentka literatury angielskiej na Cambridge University, redaktorka PWN, miłośniczka zwierząt. Obecnie mieszka w Kanadzie z mężem, synami i kotką Shebą.

Informacje dodatkowe o Jane Goodall. Pani od szympansów:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5364-3

Tagi: biografie

Kup książkę Jane Goodall. Pani od szympansów

Jane Goodall. Pani od szympansów - opinie o książce

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-02-16,

Przeczytałam tę biografię podczas ferii zimowych. Ta słoneczna, upalna lektura prosto z tropików na kilka długich i pasjonujących chwil odcięła mnie od ponurej, zimnej Polski. Goodall to chodząca inspiracja, dlatego polecam tę biografię wszystkim, którym brakuje motywacji do działania lub realizowania swoich pasji. Ta historia pokazuje, że nic nie jest niemożliwe choćby sprzymierzył się przeciwko nam cały świat. Na pewno spodoba się tym, którzy lubią książki przygodowe i interesują się Afryką, zwierzętami, ekologią i badaniami nad różnymi gatunkami zwierząt. Jak dla mnie rewelacja. Gorąco polecam

Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2020-02-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nie lubię zbyt długich i zbyt szczegółowych biografii, wolę jak jest konkretnie kiedy świat jest przedstawiony tak, że mogę dostrzec prawdziwy obraz postaci, o której czytam. Biografia Jane Goodall jest więc dla mnie biografią idealną. Autorka wykonała tytaniczną pracę, doszła do wszystkich potrzebnych szczegółów żebyśmy mogli dobrze przyjrzeć się Goodall i zrozumieć jej magiczną historię. To inspirująca i wybitna postać - do tego nie trzeba nikogo przekonywać, ale zarazem wydaje się taka ciepła,  prosta i przystępna jakby na wyciągnięcie ręki.
Już od pierwszych stron dałam się wciągnąć lekturze, ale prawdziwa podróż zaczyna się dopiero podczas pierwszej wizyty Jane w Afryce. Po trzech tygodniach statek przybił do Mombasy, a Afryka już na zawsze stała się jej drugim domem. Niedługo później Jane została sekretarką sławnego uczonego, który szukał osoby odpowiedniej do badania niebezpiecznych i silnych dzikich zwierząt - szympansów. Do tej pory zdołał dotrzeć do nich tylko jeden mężczyzna, ale bezskutecznie. Samo ich wytropienie to nie lada wyzwanie, a co dopiero jeśli mamy je obserwować, a z ich zachowania wyciagnąć naukowe wnioski.

Nie ma żadnych wątpliwości, że ta kobieta ma dar rozumienia i komunikowania się ze zwierzętami. Szympansy to bardzo silne, piękne i mądre zwierzęta tuż za ludźmi w łańcuchu ewolucji.
Pochłonęłam z przyjemnością

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2024-02-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Jane Goodall , 30 książek w 2024 r,
Avatar użytkownika - tayen
tayen