Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382100761
Liczba stron: 688
Tytuł oryginału: The Only Plane in the Sky: An Oral History of 9/11

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Dwadzieścia lat temu światem wstrząsnęła seria zamachów, której nigdy wcześniej i jak dotąd nigdy potem nie było.

Wielokrotnie nagradzany dziennikarz i bestsellerowy historyk Garrett Graff opowiada historię ataku z 11 września 2001 roku słowami tych, którzy go przeżyli. Opierając się na nigdy wcześniej niepublikowanych, niedawno odtajnionych dokumentach, wywiadach i ustnych historiach prawie pięciuset bohaterów, pokazuje najbardziej żywy i ludzki portret tej tragedii.

To coś więcej niż zbiór zeznań naocznych świadków.

Ojciec i syn pracujący w Północnej Wieży, odnalezieni na różnych końcach strefy uderzenia; strażak poszukujący swojej żony pracującej w World Trade Center; operator połączeń telefonicznych podczas lotu, który obiecuje podzielić się ostatnimi słowami pasażera z rodziną; ukochany kapelan FDNY, który odważnie odprawia ostatnie obrzędy umierających, tracąc własne życie, gdy zawalą się wieże; generałowie w Pentagonie, którzy załamują się i płaczą, gdy nie wolno im wbiegać do płonącego budynku, aby spróbować uratować swoich kolegów.

Jedyny samolot na niebie, splatając ze sobą niesamowite doświadczenia ludzi uczestniczących w jednej z największych tragedii naszych czasów, stanowi piękny hołd dla odwagi zwykłych Amerykanów.

To jedyne w swoim rodzaju głębokie i boleśnie przejmujące studium człowieczeństwa w obliczu wydarzeń, które zmieniły bieg historii i życie nas wszystkich.

BLURBY

To książka złożona ze zdań, które zostają w pamięci na zawsze. To książka złożona z ludzi, ze szczegółów, z sekund. Czyta się ją i marzy, żeby wszystko się dobrze skończyło... Jak w amerykańskim filmie, jak w amerykańskim śnie.

Magdalena Rigamonti

Tnie do żywego (...). Nie mogłem powstrzymać łez (...). Książka bezbłędnie oddaje emocje i rosnącą grozę tamtego dnia.

NPR

Z bijącym sercem przewracałam każdą stronę. O zamachach z 11 września wiele napisano, ale nigdy w taki sposób. Każdy powinien to przeczytać.

Katie Couric Couric, amerykańska prezenterka wiadomości

Garrett Graff zręcznie wykorzystał historię mówioną, aby pokazać nam jeden z najstraszniejszych i najbardziej znaczących momentów w historii Stanów Zjednoczonych. Jego książka będzie szczególnie ważna dla czytelników zbyt młodych, by pamiętać 11 września 2001 roku.

Michael Beschloss, autor książki Presidents of War

Zanim rozpowszechniło się słowo pisane, historię przekazywano ustnie - jeden człowiek opowiadał drugiemu o swoich doświadczeniach. W tym wstrząsającym, niedającym chwili wytchnienia, ale w ostatecznym rozrachunku wspaniałym dziele Graff zabiera nas do korzeni. Przywołując około 500 ,,głosów" wybranych zarówno z wielkich projektów historii mówionej, jak i autorskich wywiadów, splata opowieść, która zapiera dech (...), niesamowicie wciągającą, intymną, zmieniającą sposób patrzenia na świat.

Annie Jacobsen, autorka książek Operacja Paperclip i The Pentagon's Brain

Ambitna próba spisania ustnej historii zamachów z 11 września z perspektywy niemal wszystkich, którzy mieli z nimi coś wspólnego - od Laury Bush, przez pierwszego strażaka, który dotarł na miejsce tragedii, po młodego kontrolera, który sprawdził bilety porywaczy przy bramce na lotnisku. Każde zdanie zapiera dech i rozdziera serce, tworząc opowieść o wcześniej niewyobrażalnych zdarzeniach, które zmieniły bieg historii.

,,Newsweek"

Historia mówiona w najlepszym wydaniu (...). Dzięki zręcznej kompozycji i bezbłędnemu wyczuciu tempa Graff jest w stanie ukazać wiele perspektyw, szybko zmieniając miejsce i punkt widzenia, by nie umknęła mu żadna chwila. W rezultacie dostajemy opowieść napisaną po ludzku i ze swadą, silnie oddziałującą na emocje, żywą i drobiazgową, a przez to mocniejszą i bardziej poruszającą niż najlepszy nawet film fabularny czy dokument.

Rich Kienzle, ,,Pittsburgh Post-Gazette"

BIOGRAM

GARRETT M. GRAFF

Uznany dziennikarz i historyk, od przeszło 12 lat pisze o polityce, technologii i bezpieczeństwie narodowym. Pełni obecnie funkcję dyrektora programu technologii i cyberbezpieczeństwa w Aspen Institute, a także regularnie współpracuje z WIRED, Longreads i CNN. Publikował artykuły w wielu czasopismach, od ,,Esquire", przez ,,Rolling Stone'a", po ,,New York Timesa", był też redaktorem dwóch prestiżowych magazynów, ,,Washingtoniana" i ,,POLITICO". Ma na swoim koncie wiele książek, w tym The Threat Matrix: Inside Robert Mueller's FBI oraz bestseller Raven Rock: The Story of the U.S. Government's Secret Plan to Save Itself-While the Rest of Us Die.

Tagi:

Kup książkę Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września

Pozwoliła przeczytać o tym co pamiętam z dzieciństwa, z telewizji. Straszna i niesamowita podróż w przeszłość do 11 września 2001.

Link do opinii

,,JEDYNY SAMOLOT NA NIEBIE. HISTORIA MÓWIONA ZAMACHÓW Z 11 WRZEŚNIA."

Garrett M. Graff Wydawnictwo SQN

11.09.2001r. minęło 20 lat od terrorystycznych ataków na World Trade Center i Pentagon. Życie straciło ponad 3000 osób. Później dużo ludzi zginęło na skutek różnych chorób spowodowanych tymi wydarzeniami.
11 września 2021r. zatrzymał się świat. USA już nigdy nie będą takie same.
Pamiętam ten dzień, a właściwie jego strzępki. Wróciłam z liceum, włączyłam telewizor a tam na prawie każdym kanale pokazywali te tragiczne wydarzenia. Widziałam, jak ludzie wyskakiwali z okien. Współczuje wszystkim rodzinom ofiar. Nie mogłam się po tym pozbierać. Wydaje mi się, że to był największy i najstraszniejszy atak terrorystyczny na świecie. Terroryści wzięli sobie na cel niewinnych cywilów. Wydawało mi się, że USA są dobrze zabezpieczone, a tu terroryści pokazali słabe punkty Ameryki.
Autor przytacza mnóstwo wspomnień ludzi, którzy brali czynny udział w tych wydarzeniach, ratowali innych lub po prostu oglądali te straszne wydarzenia w telewizji. Możemy również dowiedzieć się jaki wpływ ten atak miał na ówczesne dzieci. Bardzo emocjonalna książka.
W akcie tego terroru zginęli wszyscy, którzy znaleźli się w samolotach, które doprowadziły do śmierci wielu, wielu ludzi. Zginęli również ludzie znajdujący się w World Trade Center i Pentagonie. Ginęli ratownicy, strażacy, policjanci, medycy i inni ludzie ze służb ratowniczych. Zginęli niosąc pomoc innym.
Część ludzi, aby uniknąć śmierci w płomieniach wybierali inną drogę - wyskakiwali z okien. Nie mieli innego wyjścia. Wybrali dla siebie szybszą i możliwe, że bezbolesną śmierć. Ludzie znajdujący się na najwyższych piętrach nie mieli szansy na przeżycie. Wbite samoloty odcięły drogę ucieczki.
Część ludzi znajdujących się w tych tragicznych miejscach miała szansę pożegnać się z rodziną. Dzwonili i mówili swoje ostatnie słowa. To musiało być wstrząsające. Inni nie mieli szansy pożegnać się z bliskimi.
Po jakimś czasie od ataków dwie wieże runęły. A w raz z nimi życie straciło mnóstwo osób.
Jeżeli interesujecie się historią to ta książka będzie idealna. ,,Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września" to swojego rodzaju zbiorowy pamiętnik z tamtych wydarzeń.
Jestem zachwycona tą książką. Nie możecie przegapić tego tytułu. Nie obyło się bez łez. Po prostu nie da się jej czytać nie płacząc. To działo się na naszych oczach.
Wielkie brawa dla autora. Mam nadzieję, że już nigdy nie dojdzie do takiego tragicznego ataku.
Książka zawiera fotografie.

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy