Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu

Znajdujemy tu frapujące ujęcie procesu przejścia od literatury antyku do literatury średniowiecza, syntezę rozwoju wczesnośredniowiecznej prozy, obraz kształtowania się literatury chrześcijańskiej na Zachodzie i odrodzenia języka literatury klasycznej w Europie XII wieku. Wielki badacz pozornie kreśli tylko dzieje stylistyki dawnego piśmiennictwa, w rzeczywistości jednak próbuje - podobnie jak w Mimesis - kierując wzrok w przeszłość, przyjrzeć się narodzinom umierającej dziś kultury. "Cywilizacja europejska zbliża się do kresu swego istnienia jej własna, do niej tylko ograniczona historia wydaje się kończyć. Jako integralna całość (...) zdaje się zmierzać do rychłego upadku. Wydawało mi się i nadal wydaje, że nadszedł czas, kiedy trzeba podjąć próbę zrozumienia owej historycznej całości jeszcze wobec jej żywej egzystencji i żywej świadomości jej istnienia".

Informacje dodatkowe o Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu:

Wydawnictwo: Homini
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-89598-90-6

Kup książkę Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu

Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu - opinie o książce

Mimesis. Rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu
Erich Auerbach 0
Okładka ksiązki - Mimesis. Rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu

Erich Auerbach (1892-1957), niemiecki romanista i filolog, przedstawiciel szkoły zwanej „sztuką interpretacji”. Studiował prawo, historię sztuki...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;