Okładka książki - Kaliban i czarownica. Kobiety, ciało i akumulacja pierwotna

Kaliban i czarownica. Kobiety, ciało i akumulacja pierwotna


Ocena: 0 (0 głosów)

Książka, która zrewolucjonizowała myślenie o historii kobiet i kapitalizmie.

Kiedy pod koniec średniowiecza rodził się nowy porządek zachodniego świata, prywatyzacji uległo wiele dóbr, które dotąd uważano za wspólne. Zmieniły się też system pracy i relacje między płciami. Nowoczesny kapitalizm nie byłby możliwy bez uprzedniego podporządkowania kobiet, które zamknięto w przestrzeni prywatnej, oraz niewolniczej pracy w koloniach. Federici analizuje szczegółowo trzy najważniejsze aspekty przejścia z feudalizmu do kapitalizmu: wytworzenie z proletariackiego ciała maszyny do pracy, prześladowanie kobiet jako czarownic oraz wynalezienia ,,dzikusów" i ,,kanibali" zarówno w Europie, jak i w Nowym Świecie. Przygląda się tym procesom w perspektywie zmian o charakterze politycznym, społecznym, ekonomicznym oraz kulturowym. W kapitalizmie widzi nie tyle postęp, ile, przeciwnie, zwycięstwo sił zmierzających do rozbicia oddolnych ruchów ludowych i utrwalających społeczne podziały.

Jak pisze autorka, ,,zespolenie losu kobiet w Europie z ludami rdzennymi w Ameryce i Afrykańczykami w koloniach było dwustronne. Polowania na czarownice i oskarżenia o kult diabła przeniesiono do Ameryki, aby złamać opór miejscowej ludności, uzasadniając kolonizację i handel niewolnikami w oczach świata. Z kolei doświadczenie zdobyte w Ameryce przekonało władze Europy do wiary w istnienie całych populacji czarownic i skłoniło je do zastosowania w Europie tej samej techniki masowej eksterminacji, która wcześniej została rozwinięta w Ameryce".

Dzisiejszy kapitalizm w wielu aspektach przypomina swoje początki - nadal żywi się niewidzialną pracą najsłabszych i nieuprzywilejowanych grup, przede wszystkim kobiet, wciąż opiera się na ekstrakcji. Książka Federici pozwala lepiej zrozumieć korzenie kapitalizmu, mechanizmy funkcjonowania patriarchalnego porządku, a zarazem wyobrazić sobie narzędzia konieczne do ich zmiany.

Informacje dodatkowe o Kaliban i czarownica. Kobiety, ciało i akumulacja pierwotna:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2025-05-15
Kategoria: b.d
ISBN: 9788368059618
Liczba stron: 440
Tytuł oryginału: Caliban and the Witch. Women, the Body and Primitive Accumulation

Tagi: Capitalism Ekonomika pracy Dyskryminacja społeczna i równe traktowanie Human trafficking Społeczeństwo a przemoc Bullying & harassment Problemy etyczne - aborcja i kontrola urodzin Postawy społeczne Gender studies - dziewczęta i kobiety Grupy społeczne - alternatywne style życia Teorie społeczne Historia średniowiecza Historia renesansu Historia społeczna i kulturalna Industrializacja i historia przemysłu Kolonializm i imperializm Niewolnictwo i zniesienie niewolnictwa Rewolucje powstania rebelie XIV wiek (ok. 1300-1399 n.e.) XV wiek (ok. 1400-1499 n.e.) XVI wiek (ok. 1500-1599 n.e.) XVII wiek (ok. 1600-1699 n.e.)

więcej

Kup książkę Kaliban i czarownica. Kobiety, ciało i akumulacja pierwotna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy