Katarynka

Tom 0 cyklu Lektura z opracowaniem

Kompozycyjnie Katarynka podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest silnie nasycona wątkami biograficznymi, druga która stanowi właściwą akcję noweli.

Informacje dodatkowe o Katarynka:

Wydawnictwo: 12 Posterunek
Data wydania: 2013 (data przybliżona)

Tagi: nowela

Kup książkę Katarynka

Katarynka - opinie o książce

"Katarynka" Prusa to powieść którą najbardziej ulubiłam. Jest to powieść "wzruszająca" i "pełna poruszeń". Prus to pisarz który nie zawsze był podziwiany, ale myślę że jest warty wspomnień. Polub go i ty!!
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2022-07-02, Ocena: 3, Przeczytałam,

Krótka nowelka, która opowiada o panu mecenasie i jego awersji do tytułowej katarynki. Wszystko się zmienia, gdy odkrywa on, że instrument , pomimo ogromnego fałszowania, sprawia radość jednej małej niewidomej dziewczynce.
Przyjemne to było.

Przesłuchane w audio - Katarynka to utwór który poznałam dawno po skończeniu szkoły, jest przyjemna w odbiorze, trochę wzrusza - robi się takie ciepełko na serduszku - wniosek jest jeden - lubię Prusa :) chociaż przyznam że większe wrażenie zrobiła na mnie "Kamizelka".

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2021-09-30, Ocena: 4, Przeczytałam,

Lektrua szkolna, która dotyka problemu niepełnosprawności, samotności, pomagania innym, czynienia dobra. Inspiruje do pomagania słabszym i cierpiącym, a jednocześnie ukazuje Warszawę sprzed lat i jej mieszkańców z różnych warstw społecznych - mecenasa pana Tomasza i biedną niewidomą dziewcznkę.

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pan Prus stworzył historię, która wzbudza nas do wielu refleksji nad życiem! Sądzę, że historia pana Tomasza i niewidomej dziewczynki zostaje na zawsze w naszym sercu. Polecam!

Jedna z ciekawszych lektur. Wzruszająca nowelka o tym jak niekiedy małe czynności mogą wlać komuś tak wiele radości i słońca w serce. Rzeczy przez jednych nie lubiane, a przez innych kochane. To nie jedyny morał z tej nowelki. Jest ich więcej. Polecam przeczytać.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Dziwna historia
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Dziwna historia

Anioł Gabriel... -- powtarza Gębarzewski, przewracając księgi -- Takiego nazwiska u nas nie ma... Jest tylko Cherubin, ale Mordko..." W Noc Sylwestrową...

Kamizelka
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Kamizelka

Spis Treści: Kamizelka Opracowanie Biografia Bolesława Prusa Kalendarium życia i twórczości Tytuł Gatunek Czas i miejsce akcji Plan wydarzeń Bohaterowie...