Okładka książki - Kłamstewka i kłamstwa

Kłamstewka i kłamstwa

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-01-22
Dodał/a książkę: bibliotekarkaB

Przed czujnym okiem doktor Alicji nie skryje się żadna przyjaźń, zdrada, drobna radość ani duży kłopot.

Na krakowskiej sadybie szeregówek i bliźniaków doklejonej do starej uliczki życie toczy się jak wszędzie. Z jednym wyjątkiem. „Tu” jest wnikliwie obserwowane przez panią Alicję, dla której sprawy sąsiadów są znacznie bardziej interesujące niż własne. Bartek i Lena – młode małżeństwo – nie mogą spać w jednym łóżku, bo nie zgadza się na to ojciec dziewczyny. Wykształcona, niezależna Sylwia z dnia na dzień porzuca narzeczonego dla Zbyszka, postrzeganego jako osoba z marginesu. Policjantka Elwira wprowadza się do swojej babci, katoliczki, wraz z partnerem. Lidka zmaga się z lękiem przed porzuceniem swojego adoptowanego synka.

Ciepła i zabawna historia – jakby żywcem wyrwana z naszej rzeczywistości - w której odnajdziemy znajome twarze, miejsca i odwieczne waśnie.

Kup książkę Kłamstewka i kłamstwa

Avatar użytkownika - kaariokaa
kaariokaa
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Na obrzeżach Krakowa, w tak zwanym segmencie, życie płynie spokojnie, wręcz - leniwie. Świeżo upieczone mamy pchają alejkami wózki, "psiarze" wyprowadzają na spacer ukochane czworonogi, a młody Cieślik co rano na rowerze dowozi mieszkańcom do domów bułki i gazety. Ot, niewielka społeczność - jedna z tych, jakie zaobserwować można w wielu spokojniejszych wsiach, dzielnicach czy osiedlach. Co jakiś czas rutynę zaburzy czyjaś śmierć albo narodziny, czasami mały skandalik wzburzy mieszkańców, dając im nowy temat do plotek. Tymczasem rozmowy krążą jednak wokół pogody czy polityki.  Oraz wokół "tamtych". Osiedle szeregówek i bliźniaków doklejono do pradawnej podmiejskiej uliczki. (...) Trzecie pokolenie mieszkających tu niegdyś drobnych rolników sprzedało grunt deweloperowi lub bezpośrednio indywidualnym inwestorom, a teraz drze koty z napływowymi mieszkańcami. Mieszkańcy segmentu dzielą się więc na "tubylców" i "przyjezdnych". Jedni na drugich patrzą niezbyt przychylnie, wierząc, że wszelkie zło źródło ma zawsze u "tamtych". Wśród nich mieszka ktoś jeszcze. Ktoś, kto uważnie obserwuje ich życie, kto staje się niejako głosem zza kadru. Śledzi i komentuje wydarzenia na użytek swój oraz czytelników. Chce kandydować do Rady Dzielnicy i choć montowanie kamer śledzących cudze poczynania wydaje się trochę nie ma miejscu, doskonale potrafi to uzasadnić ...

Opinie o książce - Kłamstewka i kłamstwa

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-01-26, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Uwaga, uwaga! Wielki Brat a może Wielka Siostra czuwa! Śledzi każdy Wasz krok w dostępnym dzięki elektronice zakresie. Dlaczego? Może dlatego, że w jej życiu czegoś brakuje. To Wy zastępujecie jej rodzinę, znajomych, seriale. Tym bardziej, że potraficie dostarczyć jej niezłej rozrywki, dzięki typowo polskim wadom, kompleksom i rozterkom. Potraficie ją też zaskoczyć swoją solidarnością w trudnych chwilach, a więc mieszkańcy krakowskiej sadyby - miejcie się na baczności!
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jeżeli mieszkasz na obrzeżach Krakowa to sięgnij po tę książkę. Porównasz wówczas czy akcja książki i twoje doświadczenia życiowe są porównywalne czy też nie. A może uzmysłowisz sobie, że i w twoim otoczeniu może istnieć taka "doktor Alicja", która z nudów podgląda sąsiadów.
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Kłamstewka i kłamstwa" Moniki Orłowskiej to książka prozaiczna. Prozaiczna w swej wymowie i w odbiorze. To historia 3 miesięcy z życia małej społeczności. Społeczności, gdzie zderzają się dwie mentalności: starych, od lat osiadłych tu mieszkańców i nowo osiedlonych. Starzy mieszkańcy postrzegani są jako element co najmniej podejrzany, mający kontakty z półświatkiem, podejrzewany o wszelkie zło, które ma miejsce w tym mikroświecie. Nowi mieszkańcy to ludzie uważający się postawionych wyżej w hierarchii społecznej, wykształceni, kulturalni. Czy oba te, tak różne, światy można pogodzić??? Czy mogą one koegzystować??? Czy możliwe jest harmonijne współżycie tych społeczności??? Z początku wydaje się to niemożliwe, niewyobrażalne wręcz. Z czasem jednak ludzie poznają się coraz lepiej. Drobne gesty, uprzejmości, wspólne problemy zaczynają zbliżać ludzi. Zagrożenie ze strony tajemniczego wandala konsoliduje społeczność. Powieść mogłaby się wydawać nudna.... z początku. W miarę postępu akcji czytelnik zaczyna kibicować co barwniejszym postaciom powieści. Śledzimy więc rozwój małego biznesu Remka Cieślika, perypetie i dylematy młodych matek, rodzące się miłości i miłostki, rosnącą samoorganizację społeczności. W powieści tej nie znajdziemy wartkiej akcji, fajerwerków uczuć,wielkich dramatów i rozczarowań. Znajdziemy prozę dnia codziennego, cykl życia podmiejskiej ulicy, dyskusje o życiu codziennym, jego trudach, bolączkach i radościach. Mankamentem książki w moim odczuciu są dygresje polityczne. Rozumiem, że polityka również jest elementem codziennego życia, ale odniosłem wrażenie, że autorka określiła się politycznie po jednej ze stron i to spowodowało pewien dysonans. Sądzę, że dla zwolenników naturalizmu powieść ta będzie ciekawą lekturą obrazującą codzienną egzystencję współczesnego społeczeństwa przedmieść wielkich miast.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Samotna, pięćdziesięcioletnia pani doktor z ukrycia obserwuje toczące się na krakowskiej sadybie życie mieszkańców. Matki z dziećmi na spacerze i miłośników psów z pupilami. Opisując ich sprawy wspomina upływający czas, porównuje czas przeszły z teraźniejszą egzystencją. Taka sobie opowieść, nie zachwyciła mnie.
Adam i Ewy
Monika Orłowska0
Okładka ksiązki - Adam i Ewy

Ślub z Adamem wywrócił świat Ewy do góry nogami. Z jednej strony, młoda tłumaczka dostała wszystko, o czym kobiety mogą tylko śnić –...

Całuję. Mama
Monika Orłowska0
Okładka ksiązki - Całuję. Mama

W jednym z krakowskich mieszkań spotykają się trzy siostry. Stoją przed trudnym zadaniem uporządkowania i podzielenia majątku po zmarłej matce. Dla Beaty...

Dobry pies
Rafał Witek