Klątwa ruin

Data wydania: 2020-07-15
ISBN: 978-83-245-8445-1
Tytuł oryginału: Klątwa ruin

Wzruszająca podróż do roku 1920 i czasów walki o wolność

Aniela Wilczkówna wywodzi się z chłopskiej rodziny, ale dzięki protekcji zdobywa wykształcenie i zostaje zatrudniona w ziemiańskim dworze jako panna do towarzystwa. Poznaje tam krewnego właścicielki – porucznika Rafała Mielżyńskiego. Mimo że oficer jest nią zafascynowany, dziewczyna traktuje go z dystansem. Zdaje sobie sprawę z dzielących ich różnic społecznych, skrywa też własne tajemnice.

Pewnego dnia Aniela poznaje historię ruin pobliskiego zamku. Związana z nimi legenda opowiada o pięknej rudowłosej i wyrządzonej jej krzywdzie. Czy ma to coś wspólnego z przeszłością Anieli?

Tymczasem nadchodzi lato i zmienia się atmosfera we dworze. Wojska bolszewickie zagrażają Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Wszyscy starają się wspierać walczących na froncie. Aniela wbrew rozsądkowi myśli o Rafale i martwi się o jego życie.

Tagi: #klątwaruin

Kup książkę Klątwa ruin

Opinie o książce - Klątwa ruin

Kiedy otrzymałam propozycję objęcia patronatem medialnym najnowszą książkę Pani Magdaleny Wali – Klątwa ruin, było to dla mnie ogromne wyróżnienie. Autorka wydała swoją najnowszą powieść w Wydawnictwie Książnica, które bardzo szanuję za dobór i jakość literatury. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Magdaleny ale po lekturze jestem pewna, że nie ostatnie.

Jest rok 1920 r., Aniela Wilczkówna wywodzi się z chłopskiej rodziny, ale dzięki wsparciu Pana Korzeńskiego otrzymuje solidne wykształcenie i zostaje zatrudniona jako panna do towarzystwa. Jest wykorzystywana przez właścicielkę dworu w którym pracuje. Musi znać się na wszystkim i doglądać dużego majątku. Mieszkając w dworze poznaje dalekiego krewnego właścicielki – porucznika Rafała Mielżyńskiego. Oficer próbuje skraść serce kobiety, ta jednak z uwagi na swoje pochodzenie traktuje go z dystansem. Zbliżające się wojska bolszewickie zagrażają Polsce, która dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość.

„- Nie rozumiem, jak można być tak okrutnym i obarczać winą ofiarę wydarzeń sprzed kilkunastu lat. Czy tylko ja dostrzegam, że panna Wilczek straciła wszystko co miała? Rodziców i dom? Czy otrzymała od sąsiadów choćby odrobinę współczucia? Tak potrzebne dziecku wsparcie? Dziecku pogrążonemu w żałobie, dodam. Pewnie wszyscy w nieskończoność ekscytowali się tą soczystą plotką, nie dostrzegając, że mała dziewczynka cierpi. Dobrze, że pan Korzeński zabrał ją do siebie…”

Pewnego dnia dziewczyna poznaje historię ruin pobliskiego zamku. Związana z nimi legenda opowiada o pięknej Rudowłosej. Aniela jest zafascynowana tym podaniem i przez dłuższy czas myśli o skrzywdzonej kobiecie. Zastanawia się jaki jest wpływ klątwy rzuconej na rodzinę właścicieli dworu.

Autorka w sposób niezwykle drobiazgowy odmalowała obraz polskiego majątku w przededniu wybuchu Bitwy Warszawskiej. Szczegółowo opisała rytuały, ilość pracy a także zasady panujące we dworze. A rodzące się uczucie między dwojgiem młodych ludzi z tak różnych klas społecznych jest taką wisienką na torcie.

Czy mi się książka podobała? Bardzo! To piękna historia nie tylko obyczajowa. Pani Magdalena Wala w sposób niezwykle przyjazny ukazała nam historyczny rys tej powieści. To historia przekazana w sposób nienudny, belferski. To opowieść również o panujących w tamtych czasach nastrojach społecznych, co dla mnie osobiście było wartością dodaną.

Za zaufanie i możliwość objęcia patronatem medialnym książki Pani Magdaleny Wali  bardzo dziękuję Wydawnictwu Książnica. To dla mnie nieustający powód do dumy oraz radości z tego co robię. Zdecydowanie polecam tę historię. Zapraszam na stronę Wydawnictwa: https://publicat.pl/ksiaznica

Ilość stron: 298

Data premiery: 15 lipca 2020

Patronat medialny: Zaczytana

Marianna
Magdalena Wala0
Okładka ksiązki - Marianna

Miłość i walka między powstaniami Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki? Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety...

Natalia
Magdalena Wala0
Okładka ksiązki - Natalia

Natalia Odręga pochodzi z zamożnej rodziny posiadającej niemały majątek. Jej ojciec chce wydać ją za mąż za mężczyznę z arystokratycznej rodziny. Ale Natalia...

Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;