Koniec rozdziału cz.3 / Za rzeką

Tom 9 cyklu Saga rodu Forsyte'ów

Koniec rozdziału to ostatnia trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyteów. Składają się na nią: Dziewczyna czeka (1930), Kwiat na pustyni (1932) i Za rzeką (1933). Zamyka ona wielki cykl poświęcony kilku pokoleniom zamożnej mieszczańskiej rodziny. W trzeciej części, zatytułowanej Za rzeką, ukazane zostały perypetie rozwodowe Klary, młodzej siostry Dinny Cherrell, która opuszcza swego męża sadystę i wraca z Cejlonu do Anglii. Na statku poznaje Tonnyego Crooma. Jego rosnące uczucie do Klary oraz sensacyjna sprawa rozwodowa to główne wątki tej pełnej prostoty i humoru powieści obyczajowej.

Informacje dodatkowe o Koniec rozdziału cz.3 / Za rzeką:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1975 (data przybliżona)
ISBN: brak

Koniec rozdziału cz.3 / Za rzeką - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Zaczyna się mocnym akcentem - powrotem Klary do Anglii i rozpadem jej małżeństwa.

Biedna Dinny mając na głowie pszczelarstwo, bratanka, powrót siostry i założenie piekarni w dalszym ciągu z uporem maniaka swatana jest z Alanem przez ciotkę Emilię! Klara i Dinny muszą mieć anielską cierpliwość.

Jednak źle podejrzewałam, okładkę zdobi wizerunek Klary, która wygląda antycznie.

W 1t. Roland Feare'a, w 2t. Dinny i Wilfryd, w 3t. Klara i Jerry.

Autor wyprzedził swoją epokę lub też doskonale odgadł i opisał współczesne nastroje i relacje społeczne lub zmiany w społeczeństwie zachodzą tak wolno, że te opisy pasują idealnie do współczesnych czasów.

Kate Mont i Cuffs Cherrell dożyliby współczesnych czasów!

Ciekawe jakie byłyby założenia autora na temat przyszłości bohaterów/lat dwutysięcznych.

Śmierć Wilfryda zdruzgotała Dinny i zapadła na chorobę.

Dinny zasługuje na szczęście, szkoda, że odrzuca Eustahego Dornford'a.

Oooch, Królowa Elżbieta II, była jeszcze Księżniczką Elżbietą! Jakie to dla mnie abstrakcyjne.

Po otrzymaniu rozwodu Klara ułożyła sobię życie z Tonnym.

Z przykrością śledzi się losy bohaterów, którzy podchodzą do życia i miłości tak...praktycznie, protekcjonalnie, pragmatycznie, zachowawczo i sabotują swoje własne szczęście.

Saga rodu Forsyte'ów kończy się happy endem - ślubem Dinny i Eustachego.

Irena-Fleur-Dinny są w rodzie Forsyte'ów jak Wielka Piątka Sułtanek - Hurrem Sultan, Afife Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Mahpeyker Kosem Sultan i Turhan Hatice Sultan.

Jedyna pociecha po skończonej lekturze w pozostałych dziełach autora...

Nowoczesna komedia tom III: Mijający się w mroku. Łabędzi śpiew
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Nowoczesna komedia tom III: Mijający się w mroku. Łabędzi śpiew

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926)...

Ostatni stoik
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Ostatni stoik

Częstym tematem twórczości Johna Galsworthyego jest dominacja pieniądza. Ciągły pęd do mamony zastępujący wszystkie inne wartości i uczucia. Jak w takim...