Książę Parnasu

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7758-294-7
Liczba stron: 64

Ocena: 4.33 (3 głosów)

Niniejsza opowieść jest skromnym divertimento odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavedry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych. Aczkolwiek - rzecz dziwna - autor "Don Kichota" nie wspomina o swojej przyjaźni z barcelońskim drukarzem i księgarzem Antonim de Sempere i znajomości z łazikiem Sancho Ferminem de la Torre. Zupełnym również milczeniem w biografii wielkiego pisarza pominięte są jego trudne relacje z tajemniczym wydawcą Andreasem Corellim.

Kup książkę Książę Parnasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Książę Parnasu

„Książę Parnasu”, według opisu, jest po prostu „skromnym divertimentem odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavendry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z  kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych”. Już od pierwszych zdań zanurzamy się w średniowiecznym klimacie Barcelony, do którego autor zdążył nas przyzwyczaić w całej swojej serii o „Cmentarzu Zapomnianych Książek”. Baśniowa opowieść o Miguelu de Cervantesie i jego domniemanych znajomościach z Panem Antonim de Sempere, Sancho Ferminem de la Torre oraz Andreasem Corellim – nazwiskami dobrze znanymi nam z trylogii, rzuca nowe światło na wcześniejsze czasy przed powstaniem słynnej biblioteki. Dowiadujemy się także co nieco o sławnym Cervantesie – autorze niezapomnianego „Don Kichota”, a zachęceni tymi informacjami chcemy poznać więcej szczegółów z życia pisarza. Kto wie, może gdzieś, w zupełnie dziwnym miejscu, leży sobie przez wieki trzecia część  przygód rycerza z La Manchy, o której świat nigdy się nie dowiedział…„Książę Parnasu” to zaledwie 60 stronicowa opowieść, ale jakże ciekawa i wciągająca. Archaiczny styl dobrze komponujący się z XVI i XVII stuleciem może nie ułatwia lektury, ale wprowadza w odpowiedni klimat i dodaje wiarygodności opisywanej historii. 

„Komedia uczy nas, iż nie należy brać życia nazbyt serio, tragedia zaś uczy nas, co się dzieje, kiedy nie bierzemy na serio tego, czego nas uczy komedia.”

„Miłość to jedyny kamień, który zawsze potyka się o tego samego człowieka.”

Jak widać i tu znajdziemy aforyzmy, mądrości – fantastyczne cytaty, których tak wiele jest w książkach Zafona. Żal tylko, że historia Miguela de Cervantesa – tytułowego Księcia Parnasu jest tylko tym krótkim „divertimentem”, a nie kolejną  fantastyczną, kilkuset stronicową powieścią do jakich przyzwyczaił nas autor.
 
Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-08-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
No cóż, zdecydowanie mogło być lepiej (gorzej pewnie też...). Wydaje mi się jednak, że Zafon nie jest mistrzem krótkich opowiadań, a jego malutkiej książeczce, wbrew zapowiedziom wydawcy, daleko do "Opowieści Wigilijnej". Są wątki znane z innych powieści, a więc Cmentarz Zapomnianych Książek, są przodkowie znanych czytelnikom postaci, jest i nowy wątek życiorysu Cervantesa (niestety nijak mający się do prawdy historycznej). Minusem jest język - autor (lub tłumacz) nieco zbyt mocno silili się na stylizację języka i wyszło dość sztywno. Plusem jest za to niewątpliwie to, że mogłam dowiedzieć się czegoś nowego o mojej ulubionej postaci z pozostałych powieści - Andreasie Corellim. Ogólnie rzecz ujmując - nic specjalnego, nie musiałam kupować kolejnego "Więźnia nieba", by ją przeczytać. Mój błąd - innym odradzam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - alnilam
alnilam
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
"Książę Parnasu" jest to krótkie opowiadanie, sprzedawane jako "prezent" od autora i wydawcy w komplecie z "Więźniem nieba". Początkowo nie byłam zachwycona rozmiarami tej książeczki - liczyłam na coś więcej. Ale gdy tylko zaczęłam czytać, okazało się że to "więcej" naprawdę może się ukryć na tych 64 stronach. Autor sobie tylko znanym sposobem przenosi nas w magiczny świat Barcelony, i nie tylko, przełomu XVI i XVII wieku. W końcu postanowił uchylić przed czytelnikami rąbka tajemnicy i pokazać początki Cmentarza Zapomnianych Książek... Polecam wszystkim fanom twórczości Zafona, i nie tylko ;)
Link do opinii
Inne książki autora
Labirynt duchów
Carlos Ruiz Zafón0
Okładka ksiązki - Labirynt duchów

Nowa powieść autora światowego bestsellera "Cień wiatru", długo wyczekiwana przez ponad 35 milionów fanów. Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego...

Światła września
Carlos Ruiz Zafón0
Okładka ksiązki - Światła września

Okrutna tajemnica wspaniałej nadmorskiej rezydencji pełnej wielu ponurych wspomnień tajemniczy i groźny stwór zamieszkujący normandzki las Cavenmore tę...

Zobacz wszystkie książki tego autora