Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-11-07
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381692069
Tytuł oryginału: The Book of Humans: The Story of How We Became Us

Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama.

W oryginalnej i intrygującej podróży po świecie ziemskiego życia Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że wcale takimi nie są. Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który się porozumiewa, wytwarza narzędzia, korzysta z ognia albo uprawia seks wyłącznie dla przyjemności, i do tego niekoniecznie seks heteroseksualny. Jedynie nasza kultura przewyższa wszystko, co można obserwować w przyrodzie.

"Księga ludzi" zawiera opowieść o tym, jak staliśmy się istotami, którymi dziś jesteśmy. Najnowsze odkrycia naukowe nadają książce charakter pasjonującego kompendium cech jednoznacznie potwierdzających, że nasze miejsce jest w świecie zwierząt, lecz ukazujących również, jak wyjątkowymi ich przedstawicielami jesteśmy.

Adam Rutheford - brytyjski genetyk. Kształcił się w University College London. Autor książek popularyzujących genetykę, m.in. "Krótkiej historii wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli". Publikuje artykuły w "Nature" i "The Guardian".

Kup książkę Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Czy jako ludzie naprawdę jesteśmy wyjątkowi? Czy umiejętności, które przypisujemy sobie, można zaobserwować również u zwierząt? A może trafnie określamy siebie jako arcytyp, istoty niepowtarzalne, najlepsze? Adam Rutherford w swojej Księdze ludzi zabiera czytelnika w niezwykle ciekawą podróż tropami ewolucji i odkrywa w niej wiele ludzkich, ale też zwierzęcych osobliwości. Potrafimy mówić, rozniecać ogień, posługujemy się narzędziami i mocno rozgraniczyliśmy kwestie seksu (mającego przynosić nam przyjemność) od rozrodu (mającego skutkować przyjściem na świat zaplanowanego przez nas potomstwa). Potrafimy jeszcze wiele innych zdumiewających rzeczy, ale jeśli przyjrzymy się zwierzętom, znajdziemy wśród nich takie gatunki (lub tylko poszczególne osobniki), które również zaskoczą nas swoimi umiejętnościami. Pojawia się wtedy pytanie: czy jest to kwestia ewolucyjna? Czy zwierzęta wypracowały sobie te zdolności drogą naśladownictwa? I co w takim razie tak naprawdę odróżnia nas od zwierząt? Na to ostatnie pytanie autor udziela odpowiedzi w drugiej części Księgi ludzi, w Arcytypie wszech jestestw. Adam Rutherford podsuwa czytelnikowi informacje dotyczące zmian, jakie zaszły w genotypie naszych przodków, które następnie przyczyniły się do tego, że obecnie wyglądamy, myślimy i zachowujemy się w określony sposób. Tłumaczy też, że sztuka towarzyszyła ...

Opinie o książce - Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Adam Rutherford0
Okładka ksiązki - Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach

Ta książka to opowieść o tobie. Twoja historia jest niepowtarzalna, podobnie jak historia każdego spośród ponad stu miliardów ludzi, którzy kiedykolwiek...

Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;