Kto zabił panią Skrof?

Tak rodziła się potęga skandynawskiego kryminału!

Mika Waltari znany jest na całym świecie przede wszystkim jako autor znakomitych powieści historycznych. Ale ma na swoim koncie także świetne kryminały. Seria książek z komisarzem Palmu w roli głównej zaliczana jest w Skandynawii do klasyki gatunku, została też przetłumaczona na kilkanaście języków. Nie brakuje opinii, że bez komisarza Palmu nie byłoby Kurta Wallandera i Mikaela Blomkvista, kto wie, być może powieści Stiega Larssona i Henninga Mankella w ogóle by nie powstały, gdyby nie powieści kryminalne Waltariego?

Po polsku wiele lat temu ukazały się jedynie "Krwawy ślad" ("Kto zamordował panią Skrof?") i "Niebezpieczna gra", ale były to tłumaczenia z języka niemieckiego. Dopiero teraz możemy poznać kryminały Waltariego tłumaczone bezpośrednio z języka fińskiego.

"Kto zabił panią Skrof?" to pierwszy tom serii kryminalnej, w której komisarz Palmu rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa. Ulatniający się gaz w kuchni wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, ale Palmu nie jest przekonany do takiej wersji wydarzeń. Okazuje się, że wszyscy, którzy znali panią Skrof, mieli motyw, żeby ją zabić. Autor nieustannie myli tropy i sprawia, że rozwiązanie zagadki będzie dla czytelnika prawdziwym zaskoczeniem.

W serii ukazały się również powieści "Błąd komisarza Palmu" i "Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu".

Informacje dodatkowe o Kto zabił panią Skrof? :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-06-22
ISBN: 978-83-08-04711-8

Kup książkę Kto zabił panią Skrof?

Kto zabił panią Skrof? - opinie o książce

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wyśmienity kryminał w starym stylu. Lekko ironiczny (ale bez przesady), z dobrym pomysłem, ciekawymi postaciami i trudnym do odgadnięcia rozwiązaniem. Do tego wspaniały, płynny język - nie ma się zresztą co dziwić, wszak wiadomo, że Waltari wielkim pisarzem jest. Co ciekawe, mimo upływu lat książka nie zestarzała się ani trochę. Gdybym nie znała nazwiska autora, nigdy bym nie odgadła, że powieść powstała przed moim urodzeniem!
Avatar użytkownika - salcella
salcella
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Były Szwedki, teraz czas na Fina! "Kto zabił panią Skrof?" to klasyczny kryminał, należycie zawikłany, autor podsuwa nam wiele tropów, od ich ilości aż chwytamy się za głowę! Kreacje bohaterów - bardzo dobre, ironiczny komisarz Palmu, wrażliwy stażysta Virta, pretensjonalny porucznik Hagert oraz podejrzane osoby zamieszane w sprawę. Ogólnie świetnie napisany. W oczy rzuca się również niepowtarzalne poczucie humoru autora, które sprawia, że nie możemy się od książki oderwać od początku, aż do końca
Trylogia rzymska
Mika Waltari0
Okładka ksiązki - Trylogia rzymska

Marek Mezencjusz Manilianus, obywatel rzymski, przybywa do Aleksandrii, gdzie zaczyna badać zawarte w świętych księgach przepowiednie i proroctwa różnych...

Karin, córka Monsa
Mika Waltari0
Okładka ksiązki - Karin, córka Monsa

Historia króla Eryka XIV z rodu Wazów. Objął tron Szwecji po swoim ojcu w roku 1560, mając 27 lat. Za jego rządów wybuchła wojna północna, a potem powstanie...