Kuglarz

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-10-02
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366229624
Liczba stron: 416

Tom 3 cyklu Opowieści z Wieloświata

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Wszystkie drogi prowadzą do piekła... Sięgnij po trzeci tom niezwykłego cyklu urban fantasy "Opowieści z Wieloświata"!

We Wrocławiu znów zaroiło się od zmór, demonów i nosicieli klątw. Zbliża się rok przestępny i złowieszczy układ gwiazd, który towarzyszył największym konfliktom w historii. Równowaga między światami jest zachwiana, a w oddzielających je barierach powstają kolejne wyrwy.

Upadłe Istoty pragną przedostać się do wymiaru żywych i uwolnić zakazaną moc - aby zapobiec katastrofie, która może doprowadzić do Armagedonu, osłabieni anielscy Strażnicy muszą polegać na pomocy ludzi. U rozwierających się nad Ślężą wrót stoi już dawny, krwawy bożek...
Jasna, Anastazja i ich towarzysze mają szansę odkupić winy i pokonać swoje klątwy, lecz każda decyzja wymaga poświęcenia - swoich wartości, przyjaciół lub losów Wieloświata. W nieoczywistym starciu postaci z różnych wierzeń dobre intencje stają naprzeciw gorzkim prawdom, a pytanie o prawo do życia w imię własnych zasad nabiera nowego wymiaru.

Opisane w "Wiedźmie" i "Żertwie" wydarzenia splatają się w finale niezwykłej intrygi, snutej przez przebiegłego demona-kuglarza.

Tagi:

Kup książkę Kuglarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Opowieści z Wieloświata Anny Sokalskiej to seria wymykająca się wszelkim schematom. Tom pierwszy, Wiedźma, wprowadza czytelnika w nastrój serii, przedstawia magicznych i obdarzonych nadnaturalnymi mocami bohaterów, wywodzących się z różnych,  bardzo odległych czasów, jednak akcja osadzona jest przede wszystkim we współczesnym Wrocławiu. W tomie drugim, w Żertwie, autorka – prezentując nieznane wcześniej, zupełnie nowe postaci – zarysowuje nowe problemy i wątki, wykorzystując zabiegi stosowane w powieściach kryminalno-sensacyjnych, co mocno odróżnia powieść od tej otwierającej cykl. Sięgając więc po Kuglarza, ostatnią część serii Opowieści z Wieloświata i pamiętając poprzednie części cyklu, trudno było zatem coś z góry zakładać, czegoś – poza sporym zaskoczeniem – się spodziewać. Jeśli czytelnik miał wrażenie, że liczba bohaterów i wątków opisana w powieściach Wiedźma i Żertwa zbliżała się do maksimum, to był w dużym błędzie. W Kuglarzu Anna Sokalska zbiera bowiem ich wszystkich, każdego obdarza konkretnymi motywacjami, nie szczędząc przy tym intryg, zdrad i przechodzenia z jednej strony „mocy" na drugą. W skrócie rzecz ujmując: wyrwy między światami powiększają się. Demonom coraz łatwiej przechodzić z Zaświatów do Żywoświata (świata ludzi żyjących) i wnikać w ludzkie ciała niczym w skorupy, sieją ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kuglarz

Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2020-05-29, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020,

Mam nadzieję, że wkrótce wydana zostanie kolejna część Opowieści z Wieloświata. Część trzecia może i  łączy wątki poprzednich książek, ale w mojej opinii  jest najsłabiej napisana. Śmierć niektórych bohaterów nie wywołała we mnie nawet cienia emocji. A powinna. Mam zatem nadzieję, że jest to tylko cisza przed burzą i w kolejnym tomie nastąpi pełna emocji walka dobra ze złem.

Link do opinii

Po świetnych dwóch tomach z cyklu "Opowieści w Wieloświata" z przyjemnością sięgnęłam po trzeci. "Kuglarz" pięknie graficznie współgra z poprzednimi częściami i uwaga... daje nadzieję na kolejny tom tej świetnej serii.


Tak jak "Wiedźmę" i "Żertwę" można spokojnie czytać w dowolnej kolejności, tak "Kuglarza" trzeba czytać jako zamknięcie serii. Wszystkie postaci, które poznaliśmy do tej pory, tj. w poprzednich dwóch częściach, spotkają się w tej fabule, ale nie będą jedynymi aktorami na tej scenie. 
Do zająca i wilka dołączy lis, którego historię poznamy równie dokładnie - jak odbywało się to ze wszystkimi bohaterami.
Dochodzi do ostatecznego starcia dobra ze złem. Powstanie możliwość wyrwania się ze wszelakich klątw, pokut i ich następstw, możliwość nowego startu, nowego życia - jednak konieczne do tego będzie wiele poświęceń.
Intryga goni intrygę... Do czego to doprowadzi?


Zaczęłam czytać ten cykl całkiem niedawno, więc nie miałam większych problemów z przypomnieniem sobie kto jest kim, czy też skąd się wziął.
Skoki w linii czasu - przyznaję mogą trochę gmatwać historię, zwłaszcza jak ktoś czytał dwie części, krótko po ich premierze i gubi się w mnogości bohaterów. Mi osobiście - jakoś to nie przeszkadzało.
Sądzę, że gdyby nie one, to - "Kuglarz" byłyby wiele bardziej opasły w słowa, po to by wyjaśnić wszystkie związki przyczynowo-skutkowe. 
Wróciła moja ukochana zmora Nina i jej złośliwy żart, którego brakowało mi trochę w "Żertwie". Spodobała mi się też Marta - historia jej pojawienia się na świecie, nałożenia na nią zaklęcia, związania jej prawdziwej natury, a potem przemiany. Brakowało mi samej Jasnej, ale z powodu Wszebory, rozumiem, że nie mogła tak pięknie mówić jak w "Wiedźmie".

Każda z tych powieści jest inna i trzeci tom jest najbardziej umocowany w fantastyce. 
Ze wszystkim częściami "Opowieści z Wieloświata" mam pewien problem...
Choć dostrzegałam go już w "Żertwie"; to w trzeciej części widzę go chyba najbardziej...
Tak naprawdę to - nie problem - taka przewrotność z mojej strony :) w końcu to "Kuglarz":)
Oprócz samej historii, fabuły, która biegnie i ma swoich bohaterów ze słowiańskiego uniwersum fantastyki, to ja widzę tu najmocniej ze wszystkich części - drugie dno. Podczas czytania nie mogłam się wyzbyć uczucia jak wiele autorka chce nam przekazać o nas samych. Jak zauważymy demon wcale nie musi być tylko zły - to po prostu ten "który rozdziela".


Czy to nie jest dziwne i zarazem na swój sposób piękne, że postaci, które stoją po przeciwnych stronach barykady, mimo wszystko starają się współpracować? Nawet jak chcą przede wszystkim zyskać coś dla siebie, to w koniec końców wszyscy na tym skorzystają.
Zupełnie jak my, kiedy w obliczu zagrożenia znikają podziały i potrafimy się zjednoczyć?
Ubrani w pozory, jak w magiczne zaklęcia, sami bywamy taki oszustami.
A co by się stało gdybyśmy nagle nie mogli, albo po prostu nie chcieli ukrywać przed innymi swoich intencji, tak jak te istoty aury?
Gdyby wszystko było widoczne dla wszystkich, gdyby nie dało się nic ukryć przed innymi? Co wtedy taki manipulator, oszust miałby za pole do popisu?

Anna Sokalska ma bardzo dobry styl, lubię jak opowiada i ukrywa treści, które lubię odkrywać i się nad nimi zastanawiać. Najwięcej magii, to chyba, nosimy w sobie :)
Moją ulubioną częścią nadal pozostaje "Żertwa" z jej mnogością i formą narracji, i oczywiście wątkiem kryminalnym! Z przyjemnością sięgnę po kolejną część!

Link do opinii
Inne książki autora
Kimera
Anna Sokalska0
Okładka ksiązki - Kimera

Kimera to wyjątkowy zbiór opowiadań i krótkich tekstów, w których Anna Sokalska pisze o demonach – nie tylko tych z innych...

Kod źródłowy
Anna Sokalska0
Okładka ksiązki - Kod źródłowy

Adam uczestniczy w badaniach nad stworzeniem programu imitującego ludzkie rozumowanie; w poszukiwaniu podpowiedzi do swojej pracy spotyka się z dawną znajomą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje