Kwiat pustyni

Kariera Waris Dirie jest niewiarygodna i budzi zdumienie, tym bardziej, że zdarzyła się naprawdę. Urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców. W wieku 13 lat, w obawie przed wydaniem za mąż, uciekła z plemienia i po wielu drastycznych przygodach trafiła do Nowego Jorku. Obecnie występuje jako modelka obok Naomi Cambell oraz Claudii Schiffer. Została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych jako kobieta, która przeszła rytuał obrzezania, należy do organizacji zwalczających tę brutalną praktykę.

Informacje dodatkowe o Kwiat pustyni:

Tytuł oryginału: Desert Flower
Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Ilustracje:-

Kup książkę Kwiat pustyni

Kwiat pustyni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Valancy92
Valancy92
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Biografie, wspomnienia,
Trudno wyrazić w kilku słowach to, co czuje się, czytając powieść autobiograficzną Waris Dirie. Każdy z nas wie, że istnieje inny, znacznie gorszy od naszego świat, gdzie panują prawa dżungli, gdzie woda jest luksusem, a dziewczynki są okaleczane w imię tradycji. Jednak czytać o tym wszystkim, oglądać to oczami supermodelki, która urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów... Jest to z pewnością wstrząsająca lektura. Na pierwszy plan wysuwa się tu problem obrzezania kobiet oraz wszystko, co z tym związane: wykonywanie zabiegu bez znieczulenia, prymitywnym narzędziem i w prymitywnych warunkach, powikłania, które często kończą się śmiercią oraz utracona na zawsze możliwość czerpania radości z seksu. Opis obrzezania, którego doświadczyła Waris, nie jest przejaskrawiony, nie zawiera subiektywnych opinii, ani zabiegów mających na celu podniesienie napięcia. Autorka mogłaby w ten sam sposób opisać dojenie kóz, czy kopanie dołków w ziemi. Mimo to jest to najbardziej dramatyczna scena w całej książce i nasuwa czytelnikowi jedno tylko słowo: zbrodnia. Książka w doskonały sposób pozwala zrozumieć problem obrzezania, a jest to problem, o którym warto mówić głośno, ponieważ wciąż dotyka mnóstwo dziewcząt na całym świecie - bo nawet w "cywilizowanych krajach", do których emigrują wyznawcy Allaha, zdarza się, że małe dziewczynki w imię tradycji zostają okaleczane przez własnych rodziców. Książka jest napisana lekkim, prostym językiem i doskonale się czyta do poduszki, w autobusie, w szkole, w pracy... Polecam ją z całego serca!!!
Książka zdecydowanie korzystniej wypadła niż ekranizacja, choć przyznam, że film również był ciekawy. W powieści, która w zasadzie jest autobiografią Waris Dirie - światowej sławy modelki, poznajemy Waris, gdy była małą dziewczynką. Poznajemy życie w patriarchalnej Afryce, zwyczaje i rytuały, które bywają okrutne i niezrozumiałe dla Europejczyka... Czytelnik towarzyszy Waris w jej wędrówce i walce o siebie. Skoro udało się Somalijskiej dziewczynie, to przed każdym stoi szansa o lepsze życie! ;)
Avatar użytkownika - anna8989
anna8989
Przeczytane:2015-04-02, Przeczytałam,
Bardzo, ale to bardzo wartościowa książka :)
,,Bez ciągłych rzutów testosteronu nie byłoby wojen, zabijania, złodziejstwa i gwałtów.'' Autobiografia Waris Dirie, modelki pochodzenia somalijskiego. Muszę się przyznać, że podczas czytania zapominałam, że wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe - często nie mogłam w to uwierzyć, tak samo jak pewnie wielu czytelników. Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. Książka o sile woli, ciała i umysłu. Powieść o cierpieniu i nadziei. To piękna historia. Polecam!
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Powróciłam po latach do tej książki, ale emocje z nią związane towarzyszył mi tak samo jak przed kilku laty. Zmieniło się jedno: większe zrozumienie tego, co przeszła główna bohaterka i jak przeżycia ją ukształtowały. Mimo tylu traumatycznych przeżyć nie stała się zahukaną w sobie, nie mającą własnego zdania ani nawet prawa do myślenia dziewczyną. Z Waris wyrosła silna, dążąca do obranych celów - ale nie po trupach kobieta, która potrafiła się cieszyć z najmniejszego nawet przejawu dobroci. I jestem pewna, że po dziś dzień ta odwaga jej nie opuściła - bo przecież nie z tchórzostwa napisała tę książkę "obnażając" przed nami czytelnikami całe swoje życie, które na pewno nie było usłane różami.
Avatar użytkownika - kotokoto
kotokoto
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wstrząsająca opowieść o dziewczynie, która musiała znieść bardzo dużo w tak krótkim czasie... Chwyta za serce i nasuwa pytanie " Dlaczego tak się dzieje ?"
Avatar użytkownika - basiekgo
basiekgo
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Prawdziwa historia Waris Dirie, obecnie modelki. Bohaterka książki urodziła się w Somali,w rodzinie nomadów, prowadzących koczowniczy tryb życia, zajmującymi się wypasem kóz i wielbłądów.Życie było trudne, niebezpieczne ale jak Waris wspomina takiej miłości rodzinnej nigdzie indziej nie można spotkać.Ucieka z domu gdy ojciec chce ją ożenić ze staruszkiem.Opisane są wszystkie trudne chwile które napotkała na drodze do sukcesu Waris. Głównym aspektem walki na który zwróciła uwagę modelka jest obrzezanie małych dziewczynek, w sposób makabryczny, Bardzo zaangażowała się Waris w walkę z zniesieniem tego procederu w wielu krajach stosowanych. Gorąco polecam książkę przeczytałam jednym tchem
Avatar użytkownika - MalaMi91
MalaMi91
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Genialna książka!
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
...droga do szczęścia nie jest usłana różami... Waris Dirie nie od razu stała się top modelką, nie od razu pozowała do magazynu Vogue, nie od razy uświetniała pokazy Chanel. Wszystko to zawdzięcza swej odwadze, determinacji, wewnętrznej sile a może i losowi, odrobinie szczęściu. W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni. Jest to kwiat, który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, na terenach piaszczystych. Stąd też tytuł tej książki. Po przeczytaniu zadałam sobie pytanie: takie coś dzieje sie na prawdę? Ta książka uświadomiła mnie, że małe dziewczynki wciąż są poddawane obrzezaniu. Przecież nasza modelka w wieku 5 lat została poddana temu "zabiegowi". Zrobiła to jakaś znachorka, przy użyciu kawałka żyletki na pustynnym kamieniu. Potem przez kilka dni Waris musiała leżeć ze związanymi nogami, załatwiając się pod siebie. Jaki ból przeżyła wie tylko ona. Dlaczego własna matka skazała ja na takie cierpienie? Ponieważ tak nakazuje kultura. Jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem ze staruchem, miała zostać dosłownie sprzedana za "wielbłąda". Jej droga do Londynu tez nie była prosta. Miała wiele nieprzyjemnych przygód. Cudem przeżyła spotkanie z lwem, wielokrotnie została oszukana, a raz prawie zgwałcona... Pracowała w Londynie u wuja jako służąca, tam odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence'a Donovana. Dzięki niemu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Dalej było już z górki... Książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Każda kobieta powinna ją przeczytać. !!!POLECAM!!!
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Kwiat pustyni to książka, która kompletnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się historii naiwnej dziewczyny, która w pogoni za marzeniami uciekła no NY. Otrzymałam jednak piękną, lecz jednocześnie okrutną historię dziecka, które przeszło w swoim życiu przez męki a jednak okazało się tak silne, że zostało międzynarodową gwiazdą, i spełniło swoje marzenia. Polecam wszystkim !
Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Waris Dirie silna kobieta, która przeżyła swoje obrzezanie teraz walczy o prawa kobiet. Żadna kobieta nie może być traktowana jak zwierzę, żadnej nie można okaleczać, kobieta ma swoją wartość i o to walczy modelka. Jej historia jest niezwykle wzruszająca, podczas czytania rodzi się pytanie, dlaczego świat pozwala na takie nieludzkie traktowanie kobiet w dzisiejszych czasach. Polecam.
W opiniach najczęściej pojawia się określenie "wstrząsająca". I tyle powinno wystarczyć, bo taka właśnie jest książka "Kwiat pustyni". Pokazuje tragedię dziewczynek zmuszanych do obrzezania. Tragedią jest nie tylko sam zabieg ryzykujący życie dziecka, ale i przez to pozbawienie czerpania przyjemności z seksu jako dorosłej kobiety. Tragedią jest sposób traktowania dzieci i kobiet. Dla nas Europejczyków niezrozumiały, brutalny, nieludzki. Trudno uwierzyć, że wychowując się w takim społeczeństwie, autorka wyrosła na niezwykle silną kobietę. Jestem pełna podziwu i szacunku dla Niej.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-03-04,
Tak wysoka ocena nie za wybitny poziom artystyczny książki, mieszkającej obecnie w Gdańsku, Waris Dirie, ale za przesłanie, jakie ta pozycja za sobą niesie. Dirie, poddana obrzezaniu i wychowana w muzułmańskiej rodzinie nomadów w Somalii znajduje w sobie tyle siły, by uciec przed aranżowanym małżeństwem z sześćdziesięciolatkiem. Bez rodziny, bez pieniędzy, bez znajomości reguł rządzących, innym niż dotychczas jej znany, światem postanowiła zawalczyć o swoje szczęście. A miała tylko kilkanaście lat! Każdy, kto chce się przekonać, ile siły może mieć afrykańska nastolatka, musi po tę książkę sięgnąć. Także dlatego, że jest ona głosem przeciwko rytualnemu obrzezaniu kobiet, a codziennie doświadcza tej zbrodni, jak mówi sama Dirie, sześć tysięcy dziewczynek!
Avatar użytkownika - Ica
Ica
Przeczytane:2013-03-03,
Najpierw trafiłam na film, po dłuższej przerwie pożyczyłam od koleżanki książkę. Rzeczywiście było sporo różnic, jednak książka jest zdecydowanie lepsza! Jest to opowieść oparta na faktach. Waris urodziła się w Somalii i tam została obrzezana. Fakt ten pozostawił piętno na całe życie.Na szczęście po ucieczce i całym trudzie jakim okazał się pobyt w zupełnie innym dla niej świecie Waris odnalazła się, a także zyskała pracę, miłość i rodzinę. Piękne jest to, że pozostała skromną dziewczyną, która potrafi dzielić się z innymi i im pomagać.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2012-09-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niewiarygodna a przecież prawdziwa historia Somalijki
Avatar użytkownika - kropka27
kropka27
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
MOja pierwsza książka z tego gatunku. Cudowna, wzruszająca i wstrząsająca jednocześnie.
Avatar użytkownika - ewka200490
ewka200490
Przeczytane:2011-03-01,
Choc napisana jest prostym językiem to może dlatego właśnie tak lekko sie ja czyta! Opowiada historię młodej Somalijki, która szuka lepszego życia z dala od Afryki. Ucieka przed biedą i zacofaniem, nieświadoma okrutnych zwyczajów jakie są praktykowane w jej ojczyźnie. Dopiero w nowoczesnej cywilizacji amerykańskiej dowiaduje się jak bardzo została skrzywdzona...
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05,
Wzruszająca, warta sięgnięcia
Avatar użytkownika - czex83
czex83
Ocena: 6,
Rewelacyjna książka o krzywdzie kobiet w Afryce jakim jest obrzezanie. Nagłośnienie problemu tego okrutnego rytuału otwiera ludziom oczy na zło panoszące się wokół
Avatar użytkownika - ARTa
ARTa
Przeczytane:2010-06-01,
Słuchałam mp3. Utwierdziło mnie w przekonaniu, że muszę mieć tę książkę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-05-04,
Książka bardzo mnie poruszyła choć czytałam wiele książek o tematyce podobnej jednak ta pokazuje jak ciężko jest żyć w Afryce,jakie panuje tam zacofanie a przede wszystkim jak okaleczają kobiety na całe życie. Bardzo mi się podobała i warto ją przeczytać
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-02, Mam,
Wspaniała, wzruszająca historia. Zwraca uwagę na straszliwy problem, który dotyczy tak wielu kobiet na świecie.

Podziwiam autorkę, nie jest łatwo mówić o swoich prywatnych sprawch publicznie, a zwłaszcza o sprawch intymnych. Mimo przeżyć zachowuje pogodę ducha i pozytywne nastawienie do świata. Polecam zdecydowanie przeczytać tę książkę, nie dlatego że jest jakoś wybitnie napisana. Polecam, żeby wiedzieć. Wiedzieć, jak wygląda namiastka życia w kraju III Świata.

To książka o sile woli, sile ciała i sile umysłu. To książka o cierpieniu i nadziei. To piękna książka. Dała mi siłę do walki. Dała mi świadomość, że moje cierpienie nie jest aż tak wielkie, jak mi się wydawało. Dziękuję pani Waris!
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2011-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
CYKL: "WARIS DIRIE" (TOM 1)

Historię Waris Dirie - czarnoskórej modelki z Somalii - pochłonęłam w trzy dni. W zasadzie od początku wiedziałam, że ta książka mnie zaciekawi, ale nie przypuszczałam, że wciągnę się w lekturę "Kwiatu pustyni" w tak dużym stopniu, żeby niemal nie móc się od niej oderwać.

O tej książce napisano już chyba wszystko, co można by o niej powiedzieć. Od siebie dodam, że z dużym zaciekawieniem prześledziłam dzieciństwo małej Waris, kiedy to wychowywała się w Somalii, a jednym z głównych jej zajęć w ciągu dnia był wypas kóz, gdzie wraz z rodziną i resztą somalijskiej społeczności martwili się o zapasy wody. Następnie z zainteresowaniem czytałam o jej dorosłym życiu po ucieczce z rodzinnego kraju i o karierze modelki.

Książka ta intryguje, niekiedy wzrusza, a niekiedy też rozśmiesza (ale jest to trochę taki "śmiech przez łzy").

Historia Waris Dirie urzekła mnie, oceniam ten tytuł jako rewelacyjny, a tym samym dołączam do grona fanów autorki.

Opinia opublikowana na moim blogu:
Avatar użytkownika - annazurek
annazurek