Małe traumy

Macie co jeść, nie brakuje wam dachu nad głową, nie marzniecie, więc jeśli chodzi o hierarchię potrzeb, radzicie sobie nieźle. Mimo to z jakiegoś powodu nie czujecie się do końca szczęśliwi.

Mikroagresje, trudne relacje rodzinne, toksyczna pozytywność i gaslighting to tylko niektóre przykłady tego, co nazywamy małymi traumami. To one często prowadzą do pojawienia się zaburzeń lękowych, perfekcjonizmu, zajadania chandry czy kłopotów ze snem.

Wmówiono nam, że małe traumy nie istnieją. Świat zawsze wydaje się pełny wielkich, trudnych do rozwiązania problemów, więc często nie zwracamy uwagi na niewielkie, codzienne urazy.

Jednak życia nie trzeba doświadczać w ten sposób. Powinniśmy zrobić coś dla siebie i podjąć działania.

Informacje dodatkowe o Małe traumy:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Tiny Traumas: When you dont know whats wrong, but nothing feels quite right

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Małe traumy

Małe traumy - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czasami drobne rzeczy mają wielki wpływ.
Tak samo jak małe traumy mogą prowadzić do czegoś dużo bardziej poważniejszego.
KAŻDE DOŚWIADCZENIE NAS KSZTAŁTUJE.

Ta książka jest nieco inna niż poradniki psychologiczne, jakie do tej pory czytałam. A wyróżnia ją przede wszystkim niszowy temat. Jest w całości poświęcona problematyce małych traum, które do niedawna były zupełnie bagatelizowane. Jest przeznaczona do osób, które czują, że coś jest nie tak, ale nie wiedzą dokładnie co.

Masz w miarę dobre życie, pracę, pieniądze, niczego Ci nie brakuje ale coś jednak sprawia, że nie czujesz się do końca szczęśliwy. Nie możesz tego dokładnie określić, ale po prostu nie czujesz, że żyjesz, tak naprawdę nie uczestniczysz w życiu w pełni. Przyczyną takiego stanu może być to, co przydarzyło Ci się w przeszłości. Mikroagresje, trudne relacje rodzinne, toksyczna pozytywność czy gaslighting to tylko niektóre przykłady małych traum. Często prowadzą do zaburzeń lękowych, zajadania chandry czy kłopotów ze snem.

Małe traumy mają znaczenie ale w dzisiejszych czasach łatwiej nam jest ignorować drobne urazy. Mamy tendencję do nierozwiązywania problemów jeśli wydają nam się błahe. Stajemy się udręczeni niepokojem, melancholijni ...

"Ludzie pozostają zagubieni w oceanie swojej niezbyt poważnej, ale całkowicie wysysającej energię życiową egzystencji; nie rozpoznajemy bowiem zdradzieckiego wpływu małych traum."

"Małe traumy" to wnikliwa lektura, na którą trzeba znaleźć odpowiedni czas ale też mocno uświadamiająca. Autorka dzieli się historiami swoich pacjentów i na ich przykładzie wyjaśnia konkretne male traumy i sposoby, jak sobie z nimi radzić metodą AAA (autoanaliza, akceptacja, akcja). Znajdziemy też zagadnienia takie jak: depresja a marnienie, odrętwiała egzystencja, syndrom oszusta czy wyjaśnienie dlaczego potrzebujemy nostalgii. Możemy skorzystać z ćwiczeń i różnych strategii.

Być może nosisz w sobie małe traumy i potrzebujesz zagłębić się w tym temacie. Myślę, że książka dr Meg Arroll wywrze wpływ na tych, na których powinna i którzy dzięki niej będą wiedzieli z czym się mierzą i w razie czego zwrócą się o pomoc do specjalisty.

Premiera książki 17 maja!

Jestem typem czytelnika, który rzadko sięga po poradniki. Jeżeli już jakiś wpadnie mi w ręce, to jest to naprawdę przemyślany wybór. Przy wyborze tytułu Małe traumy nie zastanawiałam się zbyt długo, bo jak tylko przeczytałam blubr, wiedziałam, że to pozycja dla mnie.
Doktor Meg Arroll napisała książkę psychologiczną, która porusza temat małych traum. Z tej pozycji można dowiedzieć się, co kryje się pod metodą AAA, czym są tak naprawdę małe traumy i co się dzieje, kiedy zaczynają one rzutować na nasze życie.
,,Macie co jeść, nie brakuje wam dachu nad głową, nie marzniecie, więc jeśli chodzi o hierarchię potrzeb, radzicie sobie nieźle. Mimo to z jakiegoś powodu nie czujecie się do końca szczęśliwi''.
,,Wmówiono nam, że małe traumy nie istnieją. Świat zawsze wydaje się pełny wielkich, trudnych do rozwiązania problemów, więc często nie zwracamy uwagi na niewielkie, codzienne urazy''.
Książka pani doktor Meg otworzyła mi oczy na wiele spraw. Doszłam do wniosku, że na co dzień bagatelizuję malutkie, nic nieznaczące na daną chwilę sprawy, które urastają już do poważniejszych rozmiarów i przygniatają nas swoim ciężarem.
Pani Meg w swojej publikacji przedstawiła w skrócie historie swoich pacjentów, których problemy rozłożyła na czynniki pierwsze, wyjaśniając nam krok po kroku, od czego zaczął się problem danej osoby i co zrobić, by metodą małych kroków wyjść na prostą. Po każdym takim wyjaśnieniu można skorzystać z ćwiczeń, które uruchomią w nas pewne mechanizmy i jeszcze mocniej wskazują, nad czym warto popracować. Nie od razu Rzym zbudowano i przeczytanie tej książki za pierwszym może nie zadziałać. Ale warto zagłębić się w jej treść kilka razy, wrócić do rozdziałów, które dotyczą cię konkretnie i dać sobie szansę.
Dziękuję @filianafaktach za możliwość zrecenzowania książki. Nie zdawałam sobie sprawy jak ważna będzie to dla mnie pozycja. Ode mnie 9/10.