Marek Aureliusz

Poczytna i poszukiwana biografia jednego z najciekawszych cesarzy rzymskich, filozofa – stoika Marka Aureliusza, napisana przez znanego francuskiego historyka starożytności.

Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem, dodając zaraz, że "Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmujemy". Przez późniejszą tradycję został zaliczony do tzw. pięciu dobrych cesarzy. Mówi się, że za jego czasów w cesarstwie zapanował złoty wiek. Sukcesje następowały bezkrwawo, na mocy adopcji jednego cesarza przez drugiego. Rządy Marka Aureliusza to kulminacja tej tradycji. On sam połączył ideał filozofa i władcy, o którym starożytność marzyła od czasów Platona. Jest wzorowym przykładem na skuteczność i trafność stoicyzmu jako sztuki życia i sposobu na radzenie sobie w bardzo trudnych sytuacjach. A tych los mu nie szczędził. Filozoficzne podejście do spraw, przy których trzeba umieć powściągnąć emocje, postąpić racjonalnie i zachować zdrowy dystans uczyniły Marka Aureliusza jednym z najlepiej ocenianych rzymskich cesarzy.

Przekład do nowego wydania został przez tłumacza przejrzany i miejscami udoskonalony. Książka zyskała też odświeżony zestaw ilustracji.

Informacje dodatkowe o Marek Aureliusz:

Marek Aureliusz - opinie o książce

Agryppina, czyli żądza władzy
Pierre Grimal0
Okładka ksiązki - Agryppina, czyli żądza władzy

Agryppina Młodsza - córka Germanika i Agryppiny Starszej - przedstawia swoją wersję wydarzeń za rządów Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza i...