Maria Piłsudska zapomniana żona

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-04-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381232241
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Charyzmatyczna postać Józefa Piłsudskiego ma niezachwiane miejsce w historii Polski. Wybitny umysł, strateg i mąż stanu, a jednocześnie człowiek bez solidnego wykształcenia, dowódca i marszałek, który nie służył nigdy w wojsku, postać barwna, ale i kontrowersyjna. Warto pamiętać o kobietach, które u jego boku w różnych okresach życia towarzyszyły mu i z nim współpracowały. Fakt, że pierwsza poważna miłość Józefa, Leonarda Lewandowska, przypuszczalnie na wieść o ślubie byłego kochanka popełniła samobójstwo, a jedna z ostatnich jego wybranek zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, ukazuje stopień zaangażowania emocjonalnego kobiet pozostających w związkach z Piłsudskim. Te zaś, które zostawały jego żonami, też nie miały łatwego życia. Początkowo emablowane i kochane, współuczestniczki pracy i walki Józefa, z czasem były przez niego odsuwane i stopniowo zapominane.

Druga żona Piłsudskiego, Aleksandra Szczerbińska, miała z nim dwie córki i to zapewniało jej pewną pozycję w jego życiu.

Maria nie dała mu potomka, a jej własna córka z pierwszego małżeństwa Wanda Juszkiewicz, którą Piłsudski kochał jak własne dziecko, bardzo młodo zmarła.

Maria Juszkiewicz, piękna, energiczna i pociągająca kobieta. Za młodu oczarowała Mariana Juszkiewicza, potem Józefa Piłsudskiego, by złamać też serce Romana Dmowskiego. Fakt ten stanowi ciekawy wątek historii stosunków obu panów. Dozgonna niechęć, jaka łączyła obu mężczyzn, miała niewątpliwie źródła nie tylko polityczne.

Tagi:

Kup książkę Maria Piłsudska zapomniana żona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Maria Piłsudska zapomniana żona

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2020-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Maria Piłsudska, żona sławnego męża, los podarował jej ciekawe życie.
Urodzona w 1865 roku w Wilnie, jako najmłodsza córka, miała udane dzieciństwo, jako uczennica konspirowała roznosząc ulotki. Miała w sobie wielką chęć do działania dla Polski i przeciw zaborcom, jako „cichy pracownik".
Ciekawa jest narracja w tej książce, bo swoją historię opowiada 55-letnia Maria, która dzieli się wspomnieniami ze swoją słuchaczką- młodą, ubogą sąsiadką Karoliną. Dają sobie odrobinę uwagi i towarzystwo. Bo teraz Maria z mężem żyją w separacji.
Pierwsze małżeństwo Marii w wieku 17 lat okazało się rozczarowaniem, różnica poglądów między małżonkami okazała się kością niezgody. Potem bohaterka opowiada o okresie petersburskim i przyjaźniach na całe życie. Po 6 latach znajomości wybrała Piłsudskiego na męża. Prowadzili koczowniczy styl życia, Maria musiała się rozstać z córką Wandą. Zamieszkali w końcu w Łodzi, gdzie głównym nurtem ich działalności konspiracyjnej było wydawanie „Robotnika" i przygotowywanie zaplecza do produkcji podrabianych dokumentów. Mowa jest jeszcze o stracie córki, Lidze Kobiet, o trudnych ale i pięknych czasach.
Ta książka daje możliwość zajrzenia za kulisy wielkiego spektaklu, któremu na imię historia.
„Jest wielkim politykiem i wodzem, ale dla mnie przy nim zrobiło się zbyt mało miejsca,”
OCENA 4/6

Link do opinii
Inne książki autora
Karina
Elżbieta Jodko-Kula0
Okładka ksiązki - Karina

Karina to przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o potrzebie akceptacji i szkolnych problemach. To książka o sprawach ważnych i trudnych. Od kiedy...

Anka
Elżbieta Jodko-Kula0
Okładka ksiązki - Anka

Jestem Rafał… Szukam Anki… Od wczoraj jej szukam. (…) Anka jest tylko troszeczkę niższa ode mnie, a ja mam metr osiemdziesiąt, przy tym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy