Materiał ludzki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-06-04

Druga po "Boskiej proporcji" część cyklu kryminalnego z Agatą Stec.

Po zakończonym śledztwie w sprawie morderstwa w gdańskim parku Oliwskim w niewyjaśnionych okolicznościach znika główny świadek w sprawie. Komisarz Agata Stec nie ustaje w poszukiwaniach mężczyzny, z którym łączyły ją nie tylko służbowe relacje. Brak efektów w połączeniu z mnożącymi się pytaniami i wątpliwościami popycha policjantkę do podjęcia desperackich kroków.
Tymczasem w niewielkiej wsi na Kaszubach dochodzi do makabrycznego odkrycia. Dwie młode kobiety znaleziono przywiązane do pali pośrodku pola i obrośnięte kwitnącymi powojnikami. Po tym, jak Agata ratuje życie jednej z nich, jej losem zaczyna interesować się brat policjantki, psycholog Artur Kamiński, nie tylko w celu udzielenia pomocy niedoszłej ofierze...

Piotr Borlik ur. w 1986 r. Inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Autor cyklu kryminałów z Agatą Stec, którego pierwszy tom nosi tytuł "Boska proporcja".

Kup książkę Materiał ludzki

Opinie o książce - Materiał ludzki

Po przeczytaniu drugiego tomu z Agatą Stec mam jedno pytanie - Czy Agata się wreszcie zorientuje co się dzieje wokół niej?! Ten motyw złego brata i siostry policjantki to niby nic nowego (każdy kto oglądał serial Dexter na pewno dostrzeże analogię), ale jednak jest to zaskakujące i niespotykane w polskiej literaturze. No i trzeba przyznać że wybitny psychiatra manipulujący swoimi pacjentami to pociągający i wdzięczny temat do napisania całej serii książek.

W „Materii ludzkiej” Agata pada ofiarą porywacza, którego w niepohamowanej złości przypadkowo zabija. W polu na które wywiózł ją oprawca/ofiara Agata znajduje pale na których powieszone są dwie kobiety do których przyszyto kwiaty. Jedna z nich jeszcze żyje. I tutaj zaczyna się cała akcja, szukanie sprawcy bądź sprawców. Nasza nieugięta pani komisarz oczywiście prowadzi nieoficjalne śledztwo a w to wszystko wplątuje się jak zwykle Artur.

Muszę powiedzieć szczerze, że chociaż bardzo podobała mi się druga część i nie mogę doczekać się kolejnej, to jednak było tutaj mniej dreszczyku i napięcia. Może dlatego że zabrakło w całej akcji książki choćby jednej rozmowy ze sprawcą tych zbrodni? Sama nie wiem czego, ale czegoś mi zabrakło, poziom minimalnie opadł, ale wcale mnie to nie zniechęca. Agata przecież kiedyś musi przejrzeć na oczy! Trzeba przyznać że świetnie oddana jest obyczajowość małej miejscowości (a w zasadzie wsi), w której każdy się zna, każdy pracuje u tego jednego najbogatszego pracodawcy a reszta po prostu wegetuje, stara się przetrwać. No i ci skorumpowani, leniwi policjanci we wsi. Bardzo to wszystko stereotypowe, ale nie kłuje w oczy banalnością a jedynie mocno wpisuje się w całą historię.

To nie jest książka którą można przeczytać nie znając „Boskiej proporcji” więc kto nie zapoznał się z pierwszą częścią, niech szybciutko nadrabia a we wrześniu „Białe kłamstwa” - no przecież ta Agata musi wreszcie przejrzeć na oczy! A może będzie chronić do końca swojego brata??

Boska proporcja
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Boska proporcja

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią. W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane...

Boska proporcja
Piotr Borlik0