Wymazani z pamięci

Gdańska policja otrzymuje zgłoszenie o grupie błąkających się po ulicy dzieci w identycznych ubraniach. Okazuje się, że wszystkie były od dawna poszukiwane, ale poza tym nic ich nie łączy - są w różnym wieku, zaginęły w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach, które wciąż pozostają dla policji nierozwiązaną zagadką. Dzieci zgodnie twierdzą, że od czasu porwania nic nie pamiętają. Początkowa euforia rodziców powoli zmienia się w podejrzliwość i nieufność wobec odzyskanych dzieci - zmienionych, zupełnie nieprzypominających niewinnych pociech sprzed lat. Wkrótce wyłania się kolejna okoliczność: wszystkie panicznie boją się ciemności.

Piotr Borlik, rocznik 1986, inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Mistrz Holandii, a także laureat trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Otrzymał stypendium prezydenta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Autor kryminałów Boska proporcja, Materiał ludzki, Białe kłamstwa i Zapłacz dla mnie.

Informacje dodatkowe o Wymazani z pamięci:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-11-10

Kup książkę Wymazani z pamięci

Wymazani z pamięci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Moje kolejne spotkanie z książką Piotra Borlika. Warto przeczytać, ale bardziej przypadły w mój gust czytelniczy jego wcześniej porzeczytane ksiązki, jak choćby: "Boska proporcja",  "Zapłacz dla mnie", czy "Skłam, że mnie kochasz". Tym razem opisana historia dzieciodnalezionych po wielu latach poszukiwań.Pomysł na fabułę ciekawy i unikalny, dobrze przedstawieni bohaterowie i motyw porwania dzeci.  Nie przekonuje mnie zakończenie, za mało wyjaśnia co działo się przez kilka lat przetrzymywania dzieci, co z ich edukacją szkolną i opieką zdrowotną. Jak reagowali sąsiedzi na grupkę dzieci.

W Gdańsku odnalazła się grupa dzieci, które od dawna były poszukiwane. Dzieci nie chcą mówić o czasie ich zaginięcia. Boją się też ciemności. Ich bliscy nabierają różnych podejrzeń i prowadzą własne śledztwo. Zakończenie może zaskoczyć. Polecam.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Znany z pisania kryminałów Piotr Borlik tym razem pokusił się o thriller, który nosi tytuł „Wymazani z pamięci”. I ach, co to była za lektura! Dopracowana na najwyższym poziomie zarówno pod względem językowym jak i fabularnym. Opowiada historię zaginionych przed laty dzieci, a raczej ich bliskich – głównymi bohaterami są dwie matki i jeden starszy brat. Czytelnik obserwuje jak ich życie wyglądało przed odnalezieniem i po, jak męczą ich wyrzuty, troska o dzieci, a i denerwuje to, że sprawcy ciągle są na wolności. Obserwujemy ich myśli i uczucia, jak radzą sobie z zaistniałą sytuacją i jak dążą do złapania sprawców. Ciężko tak naprawdę dobrze tę książkę opisać, bo oddaje ona tak wiele. Porusza wiele ważnych tematów – oczywiście pierwszy to zaginięcia dzieci i krzywdy jakie są im wyrządzane. Drugi to sposób radzenia sobie rodziców, którym przez sekundę nieuwagi posypało się całe życie… Książka jest też pełna ogólnych spostrzeżeń dotyczących społeczeństwa, trafnych, acz smutnych. No i taki jest świat przedstawiony – mroczny i smutny. To bardzo mocny tytuł, który, jak na dobry thriller przystało, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Szczerze polecam!

Avatar użytkownika - hania91
Przeczytane:2021-01-09, Przeczytałem,
Baltica
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Baltica

Witamy na pokładzie MF Baltica - tu zwykła podróż zmienia się w nieustającą zabawę. Uważaj jednak, by nie zatracić się w niej. Wystarczy chwila nieuwagi...

Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów

Tajemnicze wzgórze, na którym trzy wiekowe dęby nie pozwalają rosnąć innym drzewom. Tajemnicza rodzina, w której w każdym pokoleniu tylko najstarsi synowie...