Metazoa. Od szklanych gąbek i morskich smoków do ukrytej krainy umysłu

Wyobraź sobie wycieczkę do zielonego lasu, gdzie wszystkie drzewa kichają i kaszlą, wyciągają kończyny i bacznie Cię obserwują swoimi niewidzialnymi oczami. Widzisz pozostałości wczesnych form zwierzęcego życia. Odwiedzasz swoich dalekich kuzynów - gąbki, osłonice i koralowce, będących produktami tej samej ewolucyjnej historii, która dała początek człowiekowi.

Pasjonat nurkowania, filozof i badacz, Peter Godfrey-Smith, w poszukiwaniach pierwszych śladów świadomości łączy relacje ze swoich podwodnych wypraw z refleksjami filozoficznymi i najnowszymi odkryciami biologicznymi. Zaciera granicę między lądem a oceanem, przeplatając historie szklanych gąbek, miękkich koralowców, morskich smoków, boksujących krewetek, ośmiornic i ryb ze światem owadów, ptaków i ssaków takich jak my. Obserwuje i opisuje zachowania każdego z tych zwierząt oraz ich interakcje z otaczającym je światem. Z ich pomocą szuka odpowiedzi na odwieczne pytanie o początki umysłu.

Tak właśnie powstała Metazoa, książka, która wypełnia lukę między umysłem i ciałem, skupiając się na jednym z najważniejszych problemów filozoficznych - na pochodzeniu świadomości. Jest to opowieść równie bogata i różnorodna, jak tętniące w oceanach życie.

Informacje dodatkowe o Metazoa. Od szklanych gąbek i morskich smoków do ukrytej krainy umysłu:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2023-03-15
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Metazoa: Animal Life and the Birth of the Mind

Tagi: Biologia morska

Kup książkę Metazoa. Od szklanych gąbek i morskich smoków do ukrytej krainy umysłu

Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości
Peter Godfrey-Smith0
Okładka ksiązki - Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości

Kiedy nurkujesz w oceanie, zanurzasz się w początek każdego z nas. - P. Godfrey-Smith Mimo że ssaki i ptaki są powszechnie uważane za najmądrzejsze stworzenia...