Mój pierwszy bal

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-02-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-652-9
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: 21 proms
Tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska

Ocena: 3.5 (4 głosów)

Cudowne i straszne wspomnienia pierwszego dorosłego balu autorstwa uwielbianych przez młodzież pisarzy!

Wspaniałe kreacje, niezapomniane przeżycia, wielkie nadzieje – pierwsze dorosłe szkolne bale zawsze budzą wiele emocji. Jednak dla niektórych bywają także rozczarowaniem lub nawet katastrofą. 
Dwudziestu popularnych amerykańskich pisarzy na czele z kochanym przez nastolatki Johnem Greenem opisuje to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Jest to niezwykły zbiór opowiadań, z których każde zaskoczy, wzruszy, a nawet przerazi czytelnika. 
Być może dla niejednej z czytelniczek książka stanie się inspiracją, może dla niektórych będzie przestrogą przed popełnieniem nieodwracalnych w skutkach błędów.

Kup książkę Mój pierwszy bal

Zobacz także

Polecana recenzja

Studniówka to zazwyczaj dla uczniów ostatnich klas liceów jeden z pierwszych eleganckich balów, ale jednocześnie początek wielkiego odliczania przed najważniejszym w życiu egzaminem – maturą. Przygotowywanie pięknych strojów, szukanie wieczorowych sukni i eleganckich garniturów oraz spędzenie całej nocy w niebanalnie ozdobionej sali gimnastycznej, auli czy wynajętej restauracji na szalonych tańcach do białego rana to, podobnie jak u amerykańskich rówieśników, symboliczny rytuał wchodzenia w dorosłość. Ten moment przejścia jest jednak dla Amerykanów świętością. Wielu młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez balu do rana. Ale czy wszyscy tak tęsknie spoglądają na to wydarzenie? Mój pierwszy bal to zbiór dwudziestu opowiadań najbardziej znanych autorów książek młodzieżowych – w tym Johna Greena, Melissy de la Cruz czy Holly Black – którzy w najbardziej nieoczekiwany i niebanalny sposób opowiadają o magii balowej nocy. Na bal można iść z niechęcią. Na bal można nie pójść, gdy szkoła z różnych względów po prostu go nie organizuje. Bal może okazać się wymykającą się spod wszelkiej kontroli szaloną orgią. Do pójścia na bal może skłonić chęć wywołania zazdrości u byłego chłopaka. Można też zorganizować alternatywny „antybal” u siebie w domu. To tylko kilka pomysłów, wokół ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Mój pierwszy bal

Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-07-00, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, Przeczytane przez M.,

Nie będę ukrywać, kupiłam tę książkę ze względu na takie nazwiska jak David Levithan, Emily Lockhart czy John Green. Nie będę się też kryć z tym, że oczekiwałam czegoś więcej.
„Mój pierwszy bal” to zbiór opowiadań. Wszystkie były inne, ale łączyło je jedno – bal. Wiele miało wpleciony motyw LGBT. W kilku jest erotyka. W prawie każdym bohaterowie nie chcą iść na bal. W jednym jest narracja drugoosobowa, a w innym są... małpy.
I od tych małp zacznę. To opowiadanie jest chyba jednym z najgorszych, jakie przeczytałam. Autorka źle poruszyła i prowadziła temat naczelnych jako partnerów ludzi. Do tego na siłę wcisnęła do tego wątek LGBT, co popsuło moją opinie jeszcze bardziej. Bohaterowie w utworze byli mało wiarygodni. Opowiadanie było nierealistyczne, wręcz fantastyczne, chaotyczne. I niestety, nie był to jedyny tak niedopracowany utwór.
Tylko nieliczne utwory miały dobrze wykreowanych bohaterów i ciekawą fabułę, a są to opowiadania Aimee Friedman, E. Lockhart, Daniel Ehrenhalf, Melissy de la Cruz, Leslie Margolis oraz Johna Greena. W reszcie przypadków miałam wrażenie, że autorzy pisali je na szybko dzień przed oddaniem. Zdawały się one niedokończone, skupiały się na nic nie wnoszących do fabuły wydarzeniach, nie prowadziły do większej puenty. Bohaterowie byli często płytcy, autorzy nie tłumaczą powodów ich często dziwnych zachowań. Wydarzenia były nierealistyczne, nawet te bez wątków fantasy miałaby szans zdarzyć się naprawdę. Kilka opowiadań było wręcz wulgarnych, aż budzących niesmak. Ale większość była po prostu... nudna.
Żeby jednak nie było tak negatywnie, to wrócę do tych sześciu opowiadań, które były ciekawe. Jak już wspomniałam, ich fabuła interesowała, sprawiała, że czytało się przyjemnie. Była to też zasługa ciekawego, oryginalnego pomysłu na poprowadzenie wydarzeń oraz niebanalnego humoru.
Na plus można uznać także tłumaczenie. Zrobiono tu kawał genialnej roboty. Zachowano styl autorów, a nie było to łatwe zadanie, bo niektóre utwory zajmują tylko kilka stron.
Moja ogólna ocena tego zbioru opowiadań jest bardzo niska. Polecam tylko prawdziwym fanom danych autorów.

Link do opinii

Nie zawsze zbieranina przypadkowych autorów piszących na jeden temat jest dobrym pomysłem. Większość opowiadań zamieszczoych w książce była nudna, męcząca bądź dziwna. Autorzy, których znałam wcześniej też się jakoś bardzo nie popisali. Melissa De La Cruz poczęstowała nas krótką powiastką mocno w stylu "Błękitnokrwistych" (bohaterka to ewidentnie kalka z Shyluer), Holly Brown zaszalała z kompletnym absurdem, David Levithan dał kolejny popis swojej nieograniczonej tolerancji dla związków homoseksualnych (ludzie, ile można?), a jakże uwielbiany przez nastolatki John Green, mimo niewątpliwego lekkiego pióra bardzo się nie wysilił. Może nie mam dobrego odniesienia, na co dzień nie stykam się tak często z opowiadaniami, ale zdarza mi się czytać dużo lepsze dzieła osób w moim wieku, a nawet młodszych.

Moim zdaniem pozycja jest delikatnie niedopracowana i po prosyu męcząca. Nie byłam nią bardzo zachwycona i raczej nie polecę jej znajomym. Coś tu nie zagrało na linii autor - czytelnik. Zero chemii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MojeBestsellery
MojeBestsellery
Przeczytane:2018-02-16, Ocena: 3, Przeczytałem,
Inne książki autora
Bajeczki o zwierzętach
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Bajeczki o zwierzętach

Magiczne, wciągające i wzruszające opowiastki, napisane specjalnie dla najmłodszych dzieci, zabiorą je do baśniowej krainy przygód. Razem z bohaterami...

Jan Paweł II i dzieci. Kalendarz 2008
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II i dzieci. Kalendarz 2008

Piękny kalendarz ze zdjęciami Jana Pawła II z dziećmi. Jeżeli macie Pańswto mało miejsca na ścianie proponujemy przejrzysty kalendarz w formie paska. Kalendarium...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Pokaż wszystkie recenzje