Morze. Odp³yw

Ocena: 4.67 (3 g³osów)

Patryk spêdza³ z rodzicami wakacje nad morzem. By³yby to zapewne jeszcze jedne leniwe i spokojne wczasy, gdyby nie wydarzy³o siê co¶, co odmieni³o ¿ycie pogodnego nastolatka na zawsze. Fascynacja sztuk±, plany na przysz³o¶æ - wszystko nagle przesta³o mieæ znaczenie. Co wydarzy³o siê w ¿yciu ch³opaka i czy uda mu siê odzyskaæ równowagê? Ta fascynuj±ca i poruszaj±ca opowie¶æ odpowiada na te i inne pytania, ale otwiera te¿ przed czytelnikiem drogê do w³asnej refleksji.

Informacje dodatkowe o Morze. Odp³yw:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2020-05-22
Kategoria: Dla m³odzie¿y
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Morze. Odp³yw

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Morze. Odp³yw - opinie o ksi±¿ce

Ta recenzja pewnie nie bêdzie d³ugo, poniewa¿ ksi±¿ka równie¿ nie jest d³uga. To powie¶æ która jest jedn± wielk± tajemnic±. Poznajemy bie¿±ce wydarzenia wraz ze wspomnieniami z przesz³o¶ci. Ch³opak prze¿ywa traumê i zaczyna mieæ szalone pomys³y.

Patryk jest naprawdê bardzo interesuj±c± postaci±. Ch³opak próbuje siê pogodziæ z przesz³o¶ci±, ale nie potrafi. Zamyka siê w sobie i popada w k³opoty. Zaprzesta³ kontynuowaæ swoj± pasjê, któr± jest malarstwo. Zaprzesta³ tworzenia i zacz±³ podziwiaæ jedn± wystawê, która ¶wietnie oddaje jego my¶li. Je¿eli chodzi o pozosta³ych postaciach to warto wspomnieæ o pewnym mê¿czy¼nie, który pojawia siê pod koniec powie¶ci, ale swoim podej¶ciem i rozmy¶leniami sprawia, ¿e ciê¿ko o niej zapomnieæ.

Mimo ¿e ksi±¿ka jest krótka, to jest naprawdê ciekawa i intryguj±ca. Porusza ciê¿kie tematy w nietypowy sposób i dopiero rozumiej±c wydarzenia z przesz³o¶ci mo¿na oceniaæ historiê jako ca³o¶æ. Zakoñczenie sprawia, ¿e ca³e nasze podejrzenia id± w nico¶æ, to kompletnie mnie zszokowa³o i sprawi³o, ¿e wszystko odebra³am inaczej.

Podsumowuj±c ta ksi±¿ka jest naprawdê intryguj±ca. Jest specyficzna i mimo ¿e nie mam tutaj wartkiej akcji, to trudno siê od niej oderwaæ. Ka¿dy kolejny rozdzia³ sprawia, ¿e zaczynamy my¶leæ co¶ innego i do samego koñca nic nie wiadomo. Dlatego mam nadziejê, ¿e Was tym zainteresuje i siêgniecie po t± niepozorn± ksi±¿eczkê!

Avatar u¿ytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2020-06-12, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam,

Wzruszaj±ca historia Patryka i jego rodziny, która zmaga siê z konsekwencjami wydarzeñ sprzed roku. To co spotka³o rodziców i ich syna podczas letnich wakacji spêdzanych nad morzem, jest powodem roz³amu w rodzinie i przeszkod± w komunikacji na linii rodzice-dziecko.

Ta krótka historia doskonale obrazuje bunt nastolatków, ich potrzebê akceptacji oraz przywi±zywanie du¿ej wagi do swojego wygl±du. Z drugiej strony widzimy równie¿ ogromne zaanga¿owanie rodziców, by sforsowaæ mur stawiany przez ich dziecko i niezrozumienie wynikaj±ce ze sposobu postrzegania ¶wiata przez ró¿ne pokolenia.

Ja muszê siê przyznaæ, ¿e problem Patryka nie by³ dla mnie problemem. A przynajmniej nie postrzegam go w taki sposób, w tym momencie mojego ¿ycia, w jakim jestem. Choæ podejrzewam, ¿e maj±c 12 lat, równie¿ uwa¿a³abym, ¿e mój ¶wiat siê zawali³ i albo szuka³abym winnych, albo bym siê nad sob± u¿ala³a. Dlatego zdecydowanie ksi±¿ka skierowana jest do m³odszego czytelnika, bo wtedy poczucie akceptacji w¶ród rówie¶ników jest bardzo wa¿ne.

Prosty styl pisania nie mêczy czytelnika, a rozdzia³y z opisem zdarzeñ, które rozegra³y siê przed rokiem, budz± ciekawo¶æ szczególnie dlatego, ¿e autor nie zdradza wszystkiego od razu. Daje to nutkê tajemniczo¶ci i potrzebê rozwi±zania zagadki, która mia³a tak ogromny wp³yw na relacje Patryka z rodzicami.

Ksi±¿ka wskazuje m³odemu cz³owiekowi rzeczy naprawdê wa¿ne. Przes³anie p³yn±ce z tej historii zmusza do g³êbszej refleksji. U¶wiadamia nam, ¿e z ka¿dej sytuacji jest wyj¶cie, a szukanie winnych wcale nie przynosi rozwi±zania problemów, ani poczucia ulgi. Uwa¿am, ze warto tê ksi±¿kê polecaæ nastolatkom, aby wskazaæ, ¿e to co czasem wydaje nam siê koñcem ¶wiata, wcale nie musi nim byæ. I ¿e warto doceniaæ to co siê ma, bo nie jest nam to dane raz na zawsze.

Jedna sekunda. Jedna chwila. To ona potrafi zawa¿yæ na ca³ym ¿yciu. Po niej ju¿ nic nigdy nie bêdzie takie samo.

Nastoletni Patryk spêdza z rodzicami wakacje nad morzem. Jego pasja s± szkice - po tacie. Uwielbia rysowaæ. Jest poza tym typowym nastolatkiem. Niestety tego roku do¶wiadcza czego¶, co zmieni ca³e jego ¿ycie. Jak ¿yæ dalej? Jak cieszyæ siê z kolejnych dni, kiedy ca³y czas powraca do tej jednej chwili. Do tych u³amków sekund.

Wstrz±saj±ca historia m³odego ch³opaka, który znalaz³ siê w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze. Wystarczy³o byæ kilka sekund wcze¶niej b±d¼ pó¼niej. Niestety nie mamy na to wp³ywu. Bardzo dog³êbnie zosta³ zobrazowany obraz nastolatka. Jego odciêcie siê od ¶wiata. Od rówie¶ników a nawet rodziców. Bardzo ciê¿ko jest mu siê podnie¶æ. Autor ¶wietnie odda³ tê atmosferê. Smutku, rozpaczy, ¿alu. Jak ka¿dy dzieñ staje siê wyczynem. Siedzia³am i czyta³am z otwarta buzi±. Ka¿dy nowy opis dnia Patryka przynosi³ straszny obraz. To co sobie zaplanowa³ wywo³a³o na mej twarzy przera¿enie a serce na moment przesta³o biæ. Czy on oszala³? Pe³na emocji historia ch³opaka. Czu³am ca³± sob± jego ból. A tak¿e z nadziej± patrzy³am na co, kogo spotyka i liczy³am na to, ¿e co¶ mo¿e siê zmieni w jego nastawieniu. Czy tak by³o? Musicie przekonaæ siê sami. Wkroczcie do ¶wiata cierpi±cego ch³opaka. Zobaczcie co siê sta³o, jak odnajduje siê w nowej rzeczywisto¶ci. Przeczytajcie jak skoñczy siê ta szokuj±ca historia.

Na niewiele ponad stu stronach autor zdo³a³ mnie bardzo zaskoczyæ i potê¿nie zaszokowaæ. Wydawaæ by siê mog³o, ¿e w taka skromnej powie¶ci nie da siê zmie¶ciæ morza emocji i wulkanu bólu oraz  jeszcze wiêkszego zw±tpienia. Ta historia ukazuje krucho¶æ naszego ¿ycia. Zmusza do refleksji. Nakazuje wrêcz cieszyæ siê ka¿da drobnostk±. Jakby dany dzieñ by³ tym ostatnim. Carpe diem. ¯ycie jest jak morze. Cieszy, raduje. Daje ³zy. Czasem przychodz± fale przyp³ywu. Zostawiaj± prezenty - cudowne rzeczy. Ale czasem morze siê cofa. Pora na odp³yw. Obraz po piêknie bywa szokuj±cy i przera¿aj±cy. To w³a¶nie te chwile, te sekundy, które zmieniaj± bieg naszego ¿ycia. Odp³yw dopiero pokazuje to, co zastaniemy i to z czym przyjdzie nam siê zmierzyæ.

Polecam.

Inne ksi±¿ki autora
Z³a krew
Grzegorz Gortat0
Ok³adka ksi±zki - Z³a krew

To historia pewnego dzieciñstwa, którego sceneri± by³a £ód¼ lat sze¶ædziesi±tych XX wieku. A tak¿e opowie¶æ o cieniach przedwojennych ¿ydowskich Ba³ut...

Niekompletno¶æ
Grzegorz Gortat0
Ok³adka ksi±zki - Niekompletno¶æ

Cz³owiek starzeje siê powoli, w czê¶ciach. Kiedy zaczyna starzeæ siê dusza, zatrzaskuj± siê ostatnie drzwi. Samotny, rozczarowany ¿yciem malarz b³±ka...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;