Nad piękną, modrą Dřevnicą

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data wydania: 2018-01-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788364887390
Liczba stron: 556
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Dorota Dobrew

Ocena: 5 (2 głosów)

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Powieść Antonina Bajai mogłaby nosić wiele tytułów, na przykład: „Koniec starych czasów w Zlínie” albo „Morawski Amarcord”. To wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, kiedy mieszkańcy Zlína witali wyzwolicieli chlebem i solą, na futbolowym boisku rozgrywało się „karanie gestapowca”, a przedstawiciele tak zwanej burżuazji wierzyli w powrót masarykowskiej republiki i prosperity spod znaku Bat’y. To dzieciństwo mogło nawet być szczęśliwe, gdyby nie żelazna kurtyna.

W prozie Bajai ożywa wielka i mała historia Czech i Moraw. Kraj to dla autora przestrzeń pamięci: osobistej, rodzinnej, historycznej, wreszcie: mitycznej. W formie listów do siostry prowadzi kronikę miasteczka w czasie gottwaldyzacji, gdy następują próby zaprowadzenia takich zmian, by miasto jak najbardziej przypominało sowieckie wzory. Zlín z czasów pierwszej republiki, ze swoją wolnomyślicielską atmosferą, miał zostać wymazany z pamięci, podobnie jak miała zniknąć jego elita społeczna, w tym także rodzina doktora Bajai.

Kup książkę Nad piękną, modrą Dřevnicą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2018-01-15, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książek 2018,
Chociaż doskonałą literaturę czyta się z przyjemnością o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od pory roku, niektóre książki z łatwością możemy przypisać do długich, letnich dni bądź zimowych wieczorów, gdy marzymy jedynie o tym, by zakopać się w kołdrze i skupić na pięknej historii. Taką właśnie książką, idealną na mroźny zimowy czas, jest Nad piękną modrą Dřevnicą – powolną, jakby spisaną z myślą o niespiesznej lekturze, smutną i śmieszną jednocześnie, przepełnioną wielką tęsknotą. Powieść Bajai to zbiór listów pisanych do siostry, rok starszej Jany, nazywanej jednak konsekwentnie Jeanne, na cześć Joanny d’Arc. Jeanne – powierniczka, współspiskowiec, świadek wszystkich psot (niejednokrotnie ich prowokatorka) – jest jednak tylko niemą odbiorczynią, której dorosłego głosu nie będzie nam dane poznać. Bo i w Nad piękną modrą Dřevnicą liczy się przede wszystkim dziecięca perspektywa, świat na wpół tylko zrozumiały, pełen magii tam, gdzie jej nie ma i tylko pozornie pozbawiony zagrożeń. Lata 40. i 50. XX wieku, Zlín znany także jako Gottwadov (do 1989 roku) – to nie są czasy ani miejsce, które sprzyjają beztroskiej zabawie, zbieraniu i sprzedawaniu krowich „pączków”, obmyślaniu planu zemsty za bezprawne odgarnięcie śniegu sprzed domu, rzyganiu pod figurą świętego Józefa z Dzieciątkiem po wszystkich atrakcjach jarmarku ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nad piękną, modrą Dřevnicą

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pokaż wszystkie recenzje