Najdalszy brzeg

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-03-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-245-79-365
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: The Farthest Shore
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Tom 3 cyklu Ziemiomorze

Ocena: 5.06 (16 głosów)
Inne wydania:

Kontynuacja Grobowców Atuanu, z cyklu Ziemiomorze, za który autorka otrzymała nagrody Hugo i Nebula.

Arcymistrz Ziemiomorza zaniepokojony wieściami docierającymi do szkoły czarnoksiężników na Roke, postanawia po latach znów udać się w podróż, by dowiedzieć się, co sprawia, że zaklęcia magów tracą moc, a ludzie zapominają słów pieśni. Wybiera na towarzysza niebezpiecznej wyprawy młodego księcia, który nie zna magii. Dostrzega w nim coś więcej niż tylko oddanie i dzielne serce. Coś, co pozwoli im obu dotrzeć na najdalsze rubieże Archipelagu i stawić czoła nieznanemu. Kontynuacja Czarnoksiężnika z Archipelagu i Grobowców Atuanu, z cyklu Ziemiomorze, za który autorka otrzymała nagrody Hugo i Nebuli.

Kup książkę Najdalszy brzeg

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - kalina
kalina
Przeczytane:,
Znajdujemy się w centrum Ziemiomorza, przy szkole czarnoksiężników na Roke - Wyspie Mędrców. Jej dziedzińcami przechadza się Arcymag. Przybywa do niego posłaniec - młody książę Arren. Przynosi bardzo niepokojące wieści. Czarodzieje z niewiadomych przyczyn zapominają słów zaklęć, tracą swoją moc. Niektórzy z nich zaczynają się zajmować bardzo prozaicznymi zajęciami i zaprzeczają nawet sami przed sobą, że kiedyś mieli niezwykłą siłę. Inni odpływają w świat złudnych snów, biorąc narkotyki. Magia coraz bardziej się kurczy. Czarodziejski świat powoli ginie. Jego agonię najtrafniej chyba oddaje opis jednego z miast:   "Miasto utraciło swoje serce. Ludzie krzątali się wokół bez celu. Rzemieślnikom brakło woli, by dobrze pracować. Nawet rabusie kradli tylko dlatego, że nie umieli inaczej zarobić na życie. (...) Pod powierzchnią pogodnej iluzji zaś wszystko zdawało się dziwnie nierzeczywiste, nawet twarze, dźwięki i zapachy."   Arcymag chce dociec przyczyn takiego stanu rzeczy, by jakoś zapobiec złu. Rusza więc w wielką i niebezpieczną wyprawę, żeby odnaleźć odpowiedzi na swe pytania. Jego towarzyszem podróży staje się dzielny książę Arren. Jak się skończą ich przygody? Czy zdołają zapobiec zniszczeniu magicznego świata? Zainteresowanych zapraszam do lektury. Książka budzi wiele skojarzeń literackich. Najbardziej oczywiste zdaje się podobieństwo do "Niekończącej się opowieści" ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Najdalszy brzeg

W Ziemiomorzu dzieją się straszne rzeczy, ludzie przestają wierzyć w magię i zaczynają walczyć między sobą. Największy z Arcymagów musi wyruszyć w podróż do krainy umarłych, aby tam pokonać maga winnego wszystkich kłopotów. Jako towarzysza swojej podróży wybiera młodego księcia, który będzie miał decydujący wpływ na powodzenie misji.
Link do opinii
Trzeci tom cyklu Ziemiomorza jest mroczny, ciężki, przepełniony akcją i ruchem po świecie, który zaczęłam odbierać jako tak wielki i złożony jaki pod pewnymi względami stworzył Tolkien. Jednak wciąż, styl w jakim jest on opisany jest subtelny. Bohaterowie ocierają się o śmierć i czytając czuje się ciężar odpowiedzialności za świat jaki spoczywa na ich barkach jednak nic nie jest przesadzone lub przebrutalizowane. Im więcej czytam o Ziemiomorzu, tym bardziej je cenię.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
W Ziemiomorzu zanika magia. Zaklęcia tracą siłę, obdarzeni mocą zapominają właściwych słów. Plaga rozprzestrzenia się od najdalszych okolic, obejmując wyspy coraz bliższe centrum archipelagu. Arcymistrz Ged musi znowu wyruszyć w drogę, znaleźć źródło złej magii i naprawić pęknięcie świata. W podróży towarzyszy mu książę Arren, przysłany przez zaniepokojonego ojca, by wyjaśnić zmiany, na jakie się natyka. Droga ku zrozumieniu życia prowadzi przez wrota śmierci i ten, kto nie potrafi zaakceptować nieuchronnego końca, nie będzie żył w pełni, mimo pozorów nieśmiertelności. Pragnienie władzy ostatecznej, wykraczającej poza naturę, domagającej się niemożliwego, nie przynosi nic dobrego ani światu, ani nieszczęsnemu kreatorowi. Tego nauczy się Arren towarzysząc Gedowi, spotykając zło i dobro, stykając się ze smokami - pradawnymi mędrcami. Dodatkowo wydorośleje, zmężnieje i nabierze świadomej mądrości, jak będzie potrzebna przyszłemu królowi. Bardzo dobra powieść, pokazująca nieuniknione, pomagająca pogodzić się z tym, co jest częścią życia i godnie iść ku śmierci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Książki LeGiun zawsze działają na mnie uspokajająco, tak było i tym razem
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Trzecia część trylogii o losach Greda. Wspaniale mi się czytało. Jestem pewna ,że jeszcze nie raz wrócę do tej serii .
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-05-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, liceum, do kupienia,

Książki Ursuli K. Le Guin mają w sobie ponadczasowy urok i coś, co można nazwać po prostu magią. Tak jest również w przypadku "Najdalszego brzegu". Powieść jest niepowtarzalna i pokazuje, że fantastyka nadal może być wartościowym gatunkiem literackim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Azucena
Azucena
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Fantastyka/science fiction,
Avatar użytkownika - anaemia
anaemia
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Malafrena
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Malafrena

Orsinia to niewielki kraj zajęty przez cesarstwo austriackie. W stolicy Orsinii, Krasnoy, kipi już rewolucyjny ferment, ale w górskich wioskach...

Tehanu
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Tehanu

Przez ostatnich kilka lat mieszkańcy Gontu stracili dawny spokój i ufność. Młodzież zachowywała się jak obcy wśród swego własnego ludu, kradnąc...

Zobacz wszystkie książki tego autora