Najlepsi przyjaciele

Zlatko nie lubi grać w nogę, skakać ani biegać. Nie ma na osiedlu kolegów i często się nudzi. Siedzi wtedy w piaskownicy i wsypuje piasek do swoich znienawidzonych piłkarskich butów, które dostał od taty. Wszystko się zmienia, gdy na osiedle wprowadza się Beza, dziewczynka o oczach błyszczących jak złoto!

PRZYGODY W RAJU to nowa seria autorki książek o Tsatsikim, tym razem przeznaczona dla bardzo początkujących czytelników. Z właściwym sobie ciepłem i humorem, ale też powagą i uważnością wobec dziecięcych emocji, Moni Nilsson opisuje codzienne i niecodzienne zdarzenia z życia dwójki przyjaciół.

Zlatko i Beza mieszkają na osiedlu Raj otoczeni barwną galerią ludzkich typów. Są wśród nich uciążliwi starsi bracia, sympatyczny sprzedawca, samotny bezdomny, staruszka imigrantka czy osiedlowi chuligani.

Książki zaprojektowane są tak, by ułatwić najmłodszym samodzielne czytanie – jest tu duża czcionka, niewiele tekstu na stronie, za to wiele zabawnych, kolorowych ilustracji, no i przede wszystkim – intrygująca fabuła.

Informacje dodatkowe o Najlepsi przyjaciele:

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2014-10-29
ISBN: 978-83-7776-070-3

Kup książkę Najlepsi przyjaciele

Najlepsi przyjaciele - opinie o książce

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Inny nie znaczy gorszy

„Kiedy in­ni ocze­kują od nas, że sta­niemy się ta­kimi ja­kimi oni chcą żebyśmy by­li, zmuszają nas do zniszcze­nia te­go kim nap­rawdę jes­teśmy. To do­syć sub­telny rodzaj mor­der­stwa. Większość kochających rodziców i krew­nych po­pełnia je z uśmie­chem na twarzy” – mówił Jim Morrison. Niestety, zbyt często oczekuje się on jednostek, że dostosują się do otoczenia, że spełnią one pokładane w nich nadzieję, zaspokoją czyjeś marzenia czy kontynuować będą realizację planów. Wszelkie przejawy odmienności czy próby przedstawienia swojego stanowiska są z góry skazane na porażkę, bowiem inny, często znaczy gorszy. Skutki bycia indywidualistą, to społeczny ostracyzm,  to samotność wywołująca dotkliwy ból.

Jak trudno być innym, doskonale wie Zlatko, dorastający chłopiec wychowujący się na osiedlu Raj. Niestety otoczenie jest od prawdziwego Raju dalekie, a bohater na każdym kroku przekonuje się o swojej odmienności. O ciężkim życiu indywidualisty, który reaguje bólem brzucha na wszystkie typowe czynności wykonywane przez rówieśników, możemy przeczytać we wciągającej opowieści dla młodszych dzieci. „Najlepsi przyjaciele” to pierwsza z serii „Przygody w Raju” książeczka, autorstwa Moni Nillsson, ze wspaniałymi ilustracjami Elin Lindell. Opublikowana nakładem wydawnictwa ZAKAMARKI historia, to doskonała lektura nie tylko dla dzieci mających problemy z integracją, z odnalezieniem swojego miejsca w grupie, ale dla wszystkich czytelników, których pociągają pełne przygód i niespodzianek opowieści.

Zlatko jest chłopcem, który bardzo często się nudzi. Nic dziwnego, skoro nikt na osiedlu nie chce się z nim bawić. Zlatko jest bowiem inni niż wszyscy – nie interesuje go piłka nożna, nienawidzi również wspaniałych butów piłkarskich, które dostał w prezencie od ojca.  Nie widzi również sensu we wspinaniu się na drzewa, kopaniu pustej puszki czy zanurzaniu głowy podczas kąpieli. Jest miejscowym dziwakiem, o czym nie dają mu zapomnieć dwaj starsi bracia, Diego i Ronaldo.

Nie dziwi zatem radość chłopca ze spotkania z nową mieszkanką osiedla Raj. Dziewczyna z błyskiem w oku, Juvetsi vel Beza, również nie przepada za futbolem. Kocha jednak przygody i wygląda na to, że wraz z nią, przeżywać je będzie również Zlatko. Najważniejsze jednak, że chłopiec zrozumiał, jak cenna jest przyjaźń. To bowiem relacja, w której nie ma oczekiwań, nikt nie próbuje zmieniać drugiej osoby. „Nie będzie piłkarzem. Ale to nie znaczy, że jest gorszy” -  pisze o bohaterze autorka, uświadamiając nam, że każdy ma prawo do zachowania swojej tożsamości, że każdy z nas jest inny. Na tym właśnie polegają uroki życia, na wspólnym inspirowaniu się obserwowaniu, na dawaniu przyzwolenia na bycie sobą.

„Najlepsi przyjaciele” to nie tylko porywająca opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale również lekcja przyjaźni i tolerancji. Wspaniałe ilustracje, mocna kreska i próba włączenia poprzez poszczególne sceny czytelnika w akcje sprawiają, że jest to pozycja po którą sięgnąć warto.  Co więcej, jestem przekonana, że maluchy wypatrywać będą kolejnych książeczek z niecierpliwością równą mojej…

Noc duchów
Moni Nilsson, Elin Lindell0
Okładka ksiązki - Noc duchów

Zlatko nocuje u Bezy. Jej tata pracuje do późna w nocy, więc zostają w domu sami. Wieczór upływa im w miłej atmosferze aż do czasu, kiedy trzeba położyć...

Anioły, ciastka i wypadające zęby
Moni Nilsson, Elin Lindell0
Okładka ksiązki - Anioły, ciastka i wypadające zęby

Beza ma ochotę na ciastka. Zjadła już wszystkie, które były w domu, więc razem ze Zlatkiem idzie do sklepu Alego. Tylko czy kieszonkowe od mamy wystarczy...