Negatyw

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2018-05-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380533899
Liczba stron: 456

Ocena: 5 (3 głosów)

Nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Rasowy kryminał, który nie da o sobie zapomnieć.

Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. (Łk 8, 17)

Na warszawskiej Pradze policja znajduje zwłoki syna amerykańskiego dyplomaty - nagie, wiszące na łańcuchu w kanale ściekowym. Niedługo później w hostelu w Harlemie zostaje zamordowany młody turysta, a narzędziem zbrodni okazuje się... pozytywka. Nikt nie wie, kim jest mężczyzna i czemu przyjechał do Nowego Jorku z torbą pełną gotówki.

Oba śledztwa prowadzi John Slade - agent FBI, który świetnie mówi po polsku, a z powodu szczególnych upodobań zyskał ksywkę Filozof. Jak na rasowego agenta przystało, ma skomplikowane życie osobiste, a do tego doskonale łączy zamiłowanie do sztuki nowoczesnej i jacka danielsa.

Nie jest oczywiście zupełnie kryształowy... Jego tajemnica może odwrócić bieg śledztw i wywrócić wszystko do góry nogami.

Przeszłość w końcu cię dopadnie.

Kup książkę Negatyw

Zobacz także

Opinie o książce - Negatyw

Avatar użytkownika - readlikeagirl
readlikeagirl
Przeczytane:,
Autor serwuje nam dwie niezależnie od siebie historie kryminalne, które łączy agenta FBI Johna Slade i coś jeszcze. Pierwsza to wątek śmierci syna amerykańskiego wiceamasadora, którego nagie ciało znaleziono w nieczynnym kanale na warszawskiej Pradze. Kolejne śledztwo, które Slade musi przeprowadzić to sprawa morderstwa białego mężczyzny w hostelu w Harlemie. Tajemniczości sprawie dodaje fakt, że z nieboszczyka wydobywa się melodia z pozytywki. John Slade doskonale kontruje bestialstwo i drapieżność świata, w którym się porusza. Nie jest kolejnym pijącym i załamanym przez życie typem, dla którego praca jest ucieczką. Ma wyraźne poglądy i zasady, które będą poddawane próbom. Z łatwością zyskuje przychylność ludzi, co bardzo szybko przynosi mu korzyści. Klaudiusz Szymańczak napisał kryminał, w którym główną zbrodnią nie są morderstwa tylko nienawiść i uprzedzenia, na które z niebywałą łatwością pozwalają sobie ludzie. Poszukiwania morderców stają się pretekstem do znalezienia odpowiedzi na pytanie, skąd w ludziach bierze się zło. Dzięki temu oprócz kryminalnych zagadek oraz mylenia tropów, dostajemy też subtelny sygnał, że kierują nami pochopne uproszczenia. A rzeczywistość rzadko jest taka jak ją widzimy na pierwszy rzut oka. W "Negatywie" jest kilka ważnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć po przeczytaniu książki. Autor nie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Negatyw

Świetny scenariusz na film, który mam nadzieję, nie powstanie bo pewnie i tak go sknocą. 

Do samego końca czytałam bez wytchnienia.

Historia z Warszawy - autentycznie, nie spodziewałam się, że taki będzie finał opowieści.

Co do głównego wątku - liczę na kontynuację, w której Ruda będzie znaczącą postacią.

Polecam!

Link do opinii

"Kiedy i gdzie zamiast pozytywu pojawi się negatyw. Kiedy przeszłość okazuje się teraźniejszością".


Biorąc tę książkę do ręki miałam przeczucie, że jej tytuł posiada głęboki wymiar symboliczny i jak się okazuje, nie myliłam się w swoich domysłach. Negatyw bowiem, jako odwrotność pozytywu w kontekście mentalności kultur dwóch państw ulokowanych na różnych kontynentach to wybiegająca na pierwszy plan płaszczyzna tej książki. Ale nie tylko, jej fabuła zawiera o wiele, wiele więcej.

 

Klaudiusz Szymańczak, dawniej pruszkowski policjant, obecnie właściciel szkoły językowej Speak&Spell oraz nauczyciel angielskiego. Autor pracował w branży IT, a także pisał felietony do między innymi Wirtualnej Polski. Miłośnik historii i kultury USA, obecnie studiuje filozofię na University of London. "Negatyw" to jego debiut literacki.

 

Rok 2016. Na warszawskiej Pradze policja znajduje w kanale ściekowym nagie zwłoki syna amerykańskiego ambasadora. Sprawę mają rozwiązać komisarz Laurentowicz i Hozer, a przebywający w Polsce agent FBI John Slade ma im w tym pomóc. Rok 2017. W nowojorskim Harlemie zostaje zamordowany młody turysta, a w jego ciele policjanci znajdują… pozytywkę. Śledztwo prowadzi John Slade.

 

Z wyżej wymienionego krótkiego opisu fabuły można wywnioskować, że Klaudiusz Szymańczak skonstruował świat przedstawiony swojego kryminalnego debiutu w oparciu o prowadzenie dwóch planów czasowych. I tak w istocie jest, bowiem obydwa śledztwa w jakich uczestniczy agent FBI w przeciągu jednego roku, ukazane są przez autora równolegle. Co ważne, taka kilkuwątkowa konstrukcja na dwóch różnych przestrzeniach – polskiej i amerykańskiej, dała autorowi możliwość przerywania akcji w najciekawszych momentach, co wywołuje pobudzenie większego zaintrygowania u czytelnika zgłębiającego szczegóły obydwu śledztw. Mnie taki zbieg motywował do tego, by jak najszybciej poznać element łączący obydwie sprawy, gdyż oczekiwałam takiego właśnie rozwoju akcji.

 

"Negatyw" to niewątpliwie powieść kryminalna, ale warstwa ta jest jedynie jedną z wielu, jaką spostrzegawczy czytelnik będzie dzięki autorowi poznawał. Otóż obydwa śledztwa stanowią bowiem pretekst do ukazania przez Klaudiusza Szymańczaka różnic kulturowych, jakie występują pomiędzy polskim, a amerykańskim społeczeństwem. W kontrze do tego jednak autor uzmysławia również, że problem dyskryminacji, czy też segregacji rasowej jest aktualny po obu stronach Atlantyku, tylko w zupełnie innym wymiarze – w Stanach Zjednoczonych ukazując wielkie różnice pomiędzy mieszkańcami prowincji i dużych metropolii, a w Polsce poprzez nasilający się rasizm. Jest w tej warstwie widoczny pewien uniwersalizm ukazujący to, że jeśli nienawiść do innej rasy, orientacji, czy też przekonań będzie kultywowana od pokoleń, nie da się jej wyplenić, bez względu na to, gdzie mieszkamy. A budowanie w swojej świadomości obrazu świata na podstawie znanych nam stereotypów, jeszcze bardziej zaburza nasz światopogląd, sprowadzając widzianą rzeczywistość do jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego. Biorąc powyższe pod uwagę "Negatyw" staje się w moich oczach kryminałem z widoczną, głęboką analizą narastającego problemu nienawiści do drugiego człowieka, która czasami wręcz nadaje sens naszemu istnieniu. Wnioski jakie wysuwa Klaudiusz Szymańczak są niezwykle celne i trafiają w samo sedno problemu, czego nie sposób nie zauważyć.

 

John Slade, agent FBI, potomek polskich emigrantów to postać głęboko złożona. Mężczyzna bardzo dobrze odnajduje się w Warszawie, ojczyźnie swoich rodziców. Bohater przebywając w Polsce analizuje życie swoich przodków, wysnuwając wnioski o faktycznym wymiarze emigracji, która kolorowa nigdy nie jest. W rozmyślaniach tych nie sposób także nie zauważyć dysonansu, jaki powstaje po tym, gdy Slade opisuje swoimi oczami Warszawę oraz Nowy Jork. Jego liczne myśli, często odwracają uwagę czytelnika od zbrodni, którymi się aktualnie zajmuje.

"Negatyw" to książka, która zaskoczyła mnie na wielu płaszczyznach. Spodziewałam się bowiem dobrze skrojonego kryminału, a otrzymałam o wiele więcej – złożoną analizę rodzenia się nienawiści i skutków, jaka ta ze sobą niesie. W wielu momentach tej lektury zatrzymywałam się, by skonfrontować swoje własne poglądy z tymi, jakie ustami głównego bohatera, wypowiada sam autor. Polecam ten udany debiut osobom szukającym w powieści kryminalnej czegoś więcej.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Wszechświaty
Leonardo Patrignani
Wszechświaty
Święta dobrych życzeń
ks. Jan Twardowski
Święta dobrych życzeń
Franek i miotła motorowa
Agnieszka Frączek
Franek i miotła motorowa
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Brigitte Wilmes-Mielenhausen
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy