Niemy

„Niemy” to pełna akcji, momentami zabawna opowieść o poszukiwaniu korzeni. Dziewiętnastoletni Rafael Wells koniecznie chce poznać prawdę o swoich przodkach, ale jego dziadkowie niechętnie wspominają dawne dzieje. Mimo to Rafael łudzi się, że gdzieś na świecie żyją jeszcze inni starsi Wellsowie, którzy rzucą odrobinę światła na skrywane przez lata rodzinne tajemnice. W tym celu niemy bohater wyrusza w podróż do Niemiec. Szanse na znalezienie żyjącego Wellsa są niewielkie i to nie tylko dlatego, że nawet nie zna jego imienia…

Informacje dodatkowe o Niemy:

Wydawnictwo: selfpublishing
Data wydania: 2015-03-23

Kup książkę Niemy

Niemy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-04-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Niemy" - trylogia Lewandowskiego

"Niemy" to pierwsza część "Niemej Trylogii" Rafała Lewandowskiego, która opowiada losy Rafaela Wellsa.

Głównym bohaterem jest 19-letni Rafael Wells, który od urodzenia jest niemy. Nie przeszkadza mu to jednak w miarę normalnym funkcjonowaniu, czego najlepszym dowodem jest fakt, że mieszka sam. Nie dlatego, że nie ma nikogo. Po prostu jego rodzina jest dość liczna (oprócz rodziców i dziadków ma czwórkę rodzeństwa) i nie może znieść codziennych hałasów i kolejek do łazienki.

Rafael jest Polakiem, dlatego od najmłodszych lat intryguje go nazwisko niemieckiego pochodzenia, które nosi jego rodzina. Seniorzy rodu Wellsów nie są jednak skorzy do zwierzeń na temat ich przodków. Jednak bohater jest uparty i chce poznać prawdę. Wierzy, że gdzieś na świecie są inni starsi Wellsowie, którzy podzielą się swoją wiedzą. Jeden z tropów prowadzi do Niemiec, w których być może żyje jego przodek. Rafael ze swoim przyjacielem Wojtkiem wyrusza w podróż życia. Czy uda mu się odkryć rodzinne tajemnice?

"Niemy" to opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni, bez których człowiek jest uboższy. Muszę przyznać, że autor miał ciekawy pomysł na stworzenie niemego bohatera, który wydaje się w miarę samodzielny. Choć nie może mówić, porozumiewa się za pomocą komórki i komputera. I przede wszystkim nie boi się podróżować.

Autor stworzył ciekawych bohaterów - m.in. niemego Rafaela, który ma wolę walki i chce normalnie żyć, Wojtka, przyjaciela Rafaela, studenta medycyny, który ma bzika na punkcie roślin oraz Christophera Wellsa, który wiele przeszedł podczas II wojny światowej.

Kolejnym walorem lektury jest pierwszoosobowa narracja - wydarzenia widzimy z perspektywy Rafaela. Dzięki temu możemy lepiej go poznać oraz wniknąć do jego umysłu. Bohater ma czasem zabawne spostrzeżenia.

Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim, miejscami zabawnym językiem. Poza tym jej objętość przypomina dłuższe opowiadanie (ma zaledwie 128 stron). Nie brakuje w niej zwrotów akcji, które zmieniają punkt widzenia. Niestety nie wszystkie rozwiązania fabularne mi się spodobały. Szczególnie pod koniec książki autora trochę za bardzo poniosła fantazja. Zakończenie jest zaskakujące, ale mało realne, a problem męskiej dumy za bardzo wyolbrzymiony. Niestety nic więcej nie mogę zdradzić. Na pewno można dać szansę tej powieści.

Warto wspomnieć, że "Niemy" to pierwsza część "Niemej Trylogii", której bohaterem jest Rafael Wells. Kolejna część to "Blok".

Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2015,
bardzo trudno mi było ocenić tę książkę, bo to nie kryminał :P podobało mi się że napisana jest takim "męskim" językiem, nie ma tam owijania w bawełnę. Rafael szuka przodków i ich znajduje , nie ma rozwlekłych opisów, jest wartka , zwięzła akcja i to mi się podoba.Konkrety. poza tym pisze tak własnie zwięźle, zrozumiale. po skończonej lekturze pomyślałam że chyba właśnie za szybko się skończyła. Zabawnie napisana historia i bardzo oryginalny bohater.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Urodziłem się w Polsce, podobnie zresztą jak moi rodzice i chyba dziadkowie, ale akurat w ich przypadku nie jestem tego do końca pewien". W dzisiejszych czasach możemy praktycznie wszystko - poznawać ludzi z drugiego końca świata, w ciągu paru chwil komunikować się ze znajomymi oddalonymi od nas tysiące kilometrów, podróżować gdziekolwiek chcemy, czy zwyczajnie uczestniczyć w codziennych dyskusjach. Wszystko to jest w zasięgu naszych rąk, gdy mówienie stanowi naszą naturalną formę komunikacji. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy z naszych ust nie wydobywa się żaden dźwięk, a cel jaki sobie wytyczyliśmy nie jest niestety prosty. Rafał Lewandowski to urodzony w 1990 r. w Bełchatowie, młody pisarz, który zadebiutował wydaną w 2010 r. powieścią pt. "Efekt Motyla". Po niej wydał jeszcze kolejne cztery książki: "Koncert Słów", "Nieodwzajemnione Uczucie", "Bonus" oraz "Zbrodnia w BTW". Autor prowadzi witrynę "Artystyczny Bełchatów", która jak sama nazwa wskazuje, przedstawia artystyczne dokonania ludzi z Bełchatowa. Rafael Wells ma dziewiętnaście lat i ku swojej uldze, nareszcie wyprowadził się z rodzinnego domu do własnego mieszkania. Bohater pragnie odnaleźć swoich przodków, bowiem jego dziadkowie bardzo niechętnie wspominają o swojej przeszłości. Jego nazwisko wskazuje niemieckie pochodzenie i to właśnie jego punkt zaczepienia, czyli Niemcy. Tylko jak wyruszyć w podróż, gdy nie można wymówić żadnego słowa, gdyż jest się niemową od urodzenia? Zastanawialiście się kiedyś z jakiego rodu się wywodzicie? Kim był Wasz pradziadek i dalsza rodzina? A jeśli znacie dość dobrze swoje drzewo genealogiczne, to być może jakieś zamierzchłe, rodzinne sekrety nadal wpływają na kształt Waszej rodziny? O tym wszystkim, w pierwszej części swojej trylogii, opowiada młody autor, którego widoczna wrażliwość i umiejętność zaakcentowania potrzebnych tematów mnie zwyczajnie poruszyła. To bowiem właśnie nasza spuścizna, pamięć o naszych przodkach jest dominującą płaszczyzną jego książki. Jak bowiem wpływać na własną tożsamość, pielęgnować pewne tradycje, nie znając historii swojej rodziny. Nie wiedząc kim był pradziadek, prababcia i jakie były ich dzieje. Nie dziwi więc w tym przypadku determinacja głównego bohatera do odnalezienia brakujących części układanki. Rozwiązanie rodzinnego sekretu, jakie serwuje czytelnikom autor jest dość prawdopodobne, dzięki czemu fabuła o wiele więcej zyskuje. "Niemy" to opowieść o poszukiwaniu własnej, rodzinnej spuścizny ale nie tylko. To także historia, w której występuje wątek miłosny oraz motyw niepełnosprawności pod postacią niemożności komunikowania się poprzez mowę. I o ile zauroczenie Rafaela atrakcyjną i ponętną Weroniką, mającą dwie twarze, wypadło dość mało realistycznie, o tyle sama kreacja głównego bohatera została dość dobrze nakreślona. Trafionym zabiegiem zastosowanym przez Rafała Lewandowskiego okazała się na pewno pierwszoosobowa narracja, dzięki której czytelnik wie, co dzieje się w głowie Rafaela i jakie myśli napędzają jego działanie. Nie wyobrażam sobie w tym przypadku innej narracji. Książka Rafała Lewandowskiego jest dość cienka, bowiem historię odkrywania rodzinnej tajemnicy autor zawarł na niespełna stu trzydziestu stronach. I można się oczywiście doczepić do słabego wątku miłosnego, czy motywu mało realistycznej zemsty, jaką funduje Rafaelowi jego najlepszy przyjaciel, jednak summa summarum utwór ten czyta się niezmiernie szybko, czekając niecierpliwie na efekt podróży bohatera. Nie mogę również nie wspomnieć o otwartym zakończeniu, które podsyca apetyt na więcej w drugim tomie trylogii. Bez wiedzy na temat historii swojej rodziny, trudno budować własną tożsamość i przynależność. Jak bowiem ruszyć do przodu, nie znając własnej przeszłości? Rafał Lewandowski pod płaszczem lekkiej opowieści, przemyca bardzo wartościowe przesłanie, którego trudno nie zauważyć. Jestem ciekawa, cóż zatem czeka na czytelników w drugiej części pt. "Blok".
Zbrodnia w BTW
Rafał Lewandowski0
Okładka ksiązki - Zbrodnia w BTW

Jedno miasto, jedno zdarzenie, przedstawione za to z perspektywy aż sześciu różnych osób. Ich odmienne podejście do sprawy wynika ze stopnia pokrewieństwa...

Blok
Rafał Lewandowski0
Okładka ksiązki - Blok

"Blok” to niezwykła opowieść o przeszłości, przyszłości i nieodwracalnych wyborach, które mogą mieć wpływ na resztę życia. Dwudziestotrzyletniego...