Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek

Monika Koszewska, autorka powieści współczesnych, osadzonych w realiach korporacyjnych, tym razem poszukała inspiracji na kartach historii. W najnowszej książce pt. Niezłomna, niepokorna. Krystyna Skarbek  zbudowała dynamiczną opowieść o losach pięknej, wrażliwej kobiety, która swą odwagą i stanowczością w działaniu zawstydza niejednego mężczyznę. Wojenna zawierucha wymieszała wszystko. Czy torturowany więzień pozostanie człowiekiem? Kto jest bohaterem, a kto zdrajcą? Czy jest  granica między odwagą a głupotą? Christine Granville, bo takim pseudonimem posługiwała się Krystyna Skarbek w służbach brytyjskiego wywiadu, nie jest postacią kryształową. Winston Churchill nazywał ją swoją najlepszą agentką, ale trzy lata wojny spędziła bezczynnie w Kairze, podejrzana o współpracę z Niemcami. Czy w życiu miała dużo szczęścia, czy była dobrą rozgrywającą? Na pewno warto poznać jej osobistą relację.

Akcja powieści rozpoczyna się w żeńskim gimnazjum, z którego Skarbkówna została wyrzucona z powodu podpalenia szat liturgicznych księdza odprawiającego mszę w święto Matki Bożej Gromnicznej. Wezwani na rozmowę przez przeoryszę i proboszcza rodzice, Stefania Goldfeder, z pochodzenia Żydówka, córka warszawskiego bankiera i zubożały hrabia Jerzy Skarbek herbu Awdaniec, nie pierwszy raz muszą tłumaczyć wybryki swojej latorośli. Dla ojca Krysia jest oczkiem w głowie, to z nią, a nie jej bratem, szusuje na nartach w Zakopanem, dojeżdża młode konie i poluje na kaczki. Od niego niesforna panienka dowiaduje się, czym jest patriotyzm i oddanie dla kraju. Kiedy ojciec umiera Skarbkówna musi szybko dorosnąć. Poszukać pracy, bo ojciec zostawił sporo długów, męża, ale też nietypowych dla hrabianki źródeł adrenaliny. W latach trzydziestych wielokrotnie przekracza słowacką granicę, więc kiedy wybucha wojna  wydaje się doskonałą kandydatką na kuriera. Może zbyt doskonałą, bo kiedy gestapo wypuszcza ją - nie kończąc przesłuchania - Polacy i Brytyjczycy przestają wierzyć w jej czyste intencje.

Monika Koszewska nie zanudza czytelników długimi opisami. Dialogi bohaterów łatwo można byłoby adaptować na filmowy scenariusz. Narracja w pierwszej osobie uwiarygodnia bohaterkę i zmniejsza dystans. Dziś niełatwo identyfikować się z Krystyną Skarbek, bo czasy mamy inne - na szczęście - ale optymizmem i wiarą w siebie można się od niej zarazić. Można też sporo dowiedzieć się o wojennych realiach, znacznie bardziej zagmatwanych niż to opisują podręczniki historii.

Informacje dodatkowe o Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek :

Wydawnictwo: 1PUNKT
Data wydania: 2022-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Literatura faktu Prawdziwa historia

Kup książkę Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek

Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek - opinie o książce

Wstyd się przyznać, ale o Krystynie Skarbek po raz pierwszy usłyszałam, sięgając po powieść Moniki Koszewskiej Niepokorna Niezłomna Krystyna Skarbek. Autorka przedstawia w niej biografię tej znanej kobiety szpiega. Biografię niecodzienną, niesztampową, tak różną od tych licznych dzieł biograficznych. Kim naprawdę była Krystyna Skarbek? Polską agentką brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE i wywiadowczynią Secret Intelligence Service SIS. W swojej pracy wywiadowczej posługiwała się pseudonimem Christine Granville. Stacjonowała na Węgrzech, w Słowacji, Francji, jak również w odległym Kairze. Za swoją odwagę i męstwo została odznaczona licznymi tytułami i medalami, niejeden mężczyzna mógłby jej zazdrościć niezłomności i odwagi.

Krystyna Skarbek sama opowiada nam swoją historię, jest narratorem tej opowieści. Zabieg znakomity, znamy szczegóły z jej życia, o których oficjalne biografie czasami milczą i pomijają. Mamy emocje i wrażenia z pierwszej ręki, na gorąco, bardzo osobiste i intymne, ogromnie wzruszające i przepełnione emocjonalnością. Poznajemy kobietę piękną, za którą każdy mężczyzna się oglądał, czy to przyjaciel czy wróg. Niesamowita uroda przysparzała jej czasami kłopotów, ale też potrafiła wyciągnąć ją z licznych opresji. Ponadprzeciętnie inteligentna, wrażliwa i nieskruszona, bojowniczo nastawiona do wykonywanych zadań i misji. Odważna i stanowcza, potrafiła mężczyzn ustawiać do pionu, ucinając wszelkie zbędne dyskusje, podejmowała szybkie i czasami ryzykowne decyzje. Była wzorem godnym do naśladowania zwłaszcza dla mężczyzn, którzy często w obliczu zagrożenia stawali się malutcy i pokorni. Ale nie ona. Namiętna kochanka, lubiła dobrze się zabawić z mężczyznami, nad wyraz kochliwa. Miała dwóch mężów i licznych kochanków, w obliczu wojny pragnęła czuć obok ciepło namiętnego mężczyzny. Po wojnie imała się różnych zajęć, jej dotychczasowe życie w biegu nie pozwoliło jej nigdzie na dłużej zagrzać miejsca. Nie potrafiła się odnaleźć w nowej powojennej rzeczywistości. Była kelnerką, sprzedawczynią, dziennikarką czy stewardessą na statku. Oburzające jest fakt, w jaki sposób odeszła z tego świata. Przeżyła wojnę, okupację, aresztowania i tortury czy posądzenia o zdradę, a nie potrafiła poradzić sobie z nachalnym, bezgranicznie zakochanym w niej mężczyzną …

Prawie cała historia to same dialogi, szybkie sceny, nieustanna zmiana miejsca i scenerii. Trzeba być uważnym, aby się nie zagubić w szybkim tempie i przeskokach czasowych. Krótkie rozdziały są odzwierciedleniem epizodów z życia bohaterki, akcji i zdarzeń, w których uczestniczyła. Przekazaniem historii przez samą bohaterkę sprawia, że czytelnik jest blisko całej akcji, ma możliwość wczuć się w rolę i położenie bohaterki, bardzo udzielają mu się jej emocje i przeżycia. Odbiorca żyje życiem Krystyny Skarbek, sam jest bohaterem tej czarującej opowieści. Spotkanie z Krystyną Skarbek w tej formie skłania czytelnika do sięgnięcia po więcej, do zgłębienia jej losów. To bohaterka, z którą trudno się rozstać. Warto brać z niej przykład, jest znakomitym wzorem do naśladowania. Jej optymizm jest zaraźliwy. Otwierał wszystkie zamknięte drzwi i pozwalał rozwiązywać sprawy, które wydawały się przegrane i niemożliwe do realizacji. Ale oczywiście nie dla niezłomnej Krystyny Skarbek.

Znakomita historia, z pełnym przekonaniem zachęcam do poznania losów Krystyny Skarbek od kuchni, pełnych intymności i wewnętrznej głębi.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2022-01-30,

Lubię powieści zawierające wątki historyczne. Czytając mogę przenieść się do świata, którego już nie ma. Tym razem sięgnęłam po najnowszą książkę Moniki Koszewskiej.

"Niepokorna. Niezłomna. Krystyna Skarbek" to opowieść o silnej, niezależnej kobiecie. Od najmłodszych lat dziewczyna nie cierpi nudy i ograniczeń. Jest złakniona przygód i nowych wrażeń, uwielbia adrenalinę.
Po śmierci ukochanego ojca Krystyna musi dorosnąć. Idzie do pracy, bierze ślub ale nie chce wieść spokojnego życia u boku męża. Jak mówi bohaterka: "Życie jest zbyt krótkie, żeby stać w miejscu i być żoną przy mężu i to takim, który jest mi obojętny".

Do Polski wielkimi krokami zbliża się wojna. Krystyna jest ogromną patriotką, która chce zrobić coś dla swojego kraju.

"Niepokorna. Niezłomna. Krystyna Skarbek" to powieść napisana w pierwszej osobie. Duża ilość dialogów sprawia, że książkę czyta się ekspresowo. Akcja nie zwalnia ani na moment. Czasami, aż trudno uwierzyć, że życie bohaterki było tak ciekawe, nieprzewidywalne i niebezpieczne. Krystyna posiada wielki urok osobisty, który nieraz pozwala jej wyjść z wielkich opresji. Poczucie humoru nie opuszcza jej nawet w skrajnych przypadkach.

Monika Koszewska w swojej powieści w umiejętny sposób pokazuje nam życie Krystyny Skarbek i kawałek historii Polski. Opowieść jest barwna. Daje dużo do myślenia. Dzięki lekturze możemy wyrobić sobie zdanie na temat działalności konspiracyjnej bohaterki. Czy była dobrym szpiegiem, a może zdradziła Polskę, jak uważają niektórzy? Przeczytajcie, warto.

Avatar użytkownika - Kana
Kana
Przeczytane:2022-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Historia niezwykłej kobiety opisana na tle II Wojny Światowej, z licznymi ,,smaczkami" historycznymi skłaniającymi do poszerzania wiedzy. Wartkie dialogi, inteligentny humor, brak nużących opisów. Historia opisana tak umiejętnie, że cały czas daje wrażenie towarzyszenia bohaterce w tych niezwykłych przygodach. Choć książka ma prawie 400 stron, to zbliżając się do jej końca już odczuwa się żal jej zakończenia. Fabuła, refleksje pozostają z czytelnikiem na długo. Szczerze polecam!

Nadszedł ten dzień
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Nadszedł ten dzień

Szczęście bywa kapryśne... Co zrobisz, by zatrzymać je na dłużej? Maria, energiczna trzydziestolatka pracująca w dużej firmie kosmetycznej Eliksir, ani...

Kara dosięgnie każdego
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Kara dosięgnie każdego

Kara dosięgnie każdego to ciąg dalszy opowieści o Marcinie Kowalskim, 36-letnim biznesmenie, który firmę i duży majątek odziedziczył po zmarłym - w wyniku...