NOS4A2

Ocena: 4.8 (10 g³osów)

Victoria McQueen odkrywa sposób na przenoszenie siê w przestrzeni. Po pewnym czasie staje oko w oko z Nosferatu - upiorem porywaj±cym dzieci. Choæ doprowadza do jego ujêcia, po latach musi zmierzyæ siê z nim ponownie.

Genialne po³±czenie klasycznych i nowoczesnych strachów i mrocznych fantazji, a wszystko doskonale pociête i zmiksowane... Joe Hill sta³ siê mistrzem swojego rzemios³a

Publishers Weekly

Informacje dodatkowe o NOS4A2:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-06-04

wiêcej

Kup ksi±¿kê NOS4A2

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

NOS4A2 - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

NOST4LG1CZNE ROZL1CZEN1E

„NOS4A2” to powie¶æ, o której mo¿na by napisaæ ksi±¿kê. Na pozór stanowi kolejne, wybijaj±ce siê co prawda na tle innych tytu³ów wyj±tkow± jako¶ci±, ale jednak, dzie³o z pogranicza urban fantasy i horroru. W rzeczywisto¶ci jednak mamy do czynienia z utworem, który w fascynuj±cy sposób koresponduje z twórczo¶ci± ojca Joe Hilla, Stephena Kinga, rozlicza siê z traumami, jakie ten zgotowa³ swojemu potomstwu, a jednocze¶nie urzeka w³asnym, niepowtarzalnym charakterem.

Ca³o¶æ recenzji na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/12/01/nos4a2-joe-hill/

Avatar u¿ytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 3, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016, 9,
G³ówna bohaterka - Victoria jako kilkuletnia dziewczynka odkrywa, ¿e mo¿e w niezwyk³y sposób odnajdywaæ zagubione rzeczy. Poszukiwanie oznacza wyprawê za po¶rednictwem nieistniej±cego mostu. Podczas jednej z takich wypraw, ju¿ jako nastolatka, postanawia siê zmierzyæ z bardzo niebezpieczn± postaci±. Dziêki jej interwencji zostaje ujêty okropny zbrodniarz, a jej ¿ycie zmienia siê ca³kowicie. Mam wra¿enie, ¿e przeczyta³am ksi±¿kê Stephena Kinga, a nie jego syna. Wydaje mi siê, ¿e powie¶ci tych dwóch panów nie sposób nie porównywaæ, bo bardzo wiele je ³±czy.To, co dla mnie by³o ró¿nicami na korzy¶æ Hilla to bardziej mroczny klimat i to, ¿e nie rozwleka tak bardzo historii, a w "N0S4A2" klimat jak u Kinga i niemal 750 stron. Dla mnie by³a to lektura chyba bardziej mêcz±ca ni¿ ciekawa.
Avatar u¿ytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-12-23, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015,
kingaczyta.blogspot.com Victoria McQueen odkrywa, ¿e za pomoc± swojego roweru jest w stanie przemieszczaæ siê do dowolnego miejsca w przestrzeni i odnajdywaæ rzeczy, których aktualnie szuka. Po prostu znik±d pojawia siê stary most, który prowadzi dziewczynkê do ró¿nych zak±tków. Gdy pewnego dnia, siedemnastoletnia ju¿ Vic, po k³ótni z rodzicami wsiada na rower postanawia znale¼æ k³opoty. I istotnie tak siê dzieje. Trafia do domu Charlesa Talenta Manxa, który okazuje siê byæ psychopat± porywaj±cym i wywo¿±cym dzieci swoim diabelskim wozem o numerach NOS4A2 do Gwiazdkowej Krainy, która jednak taka jest tylko z nazwy. Ze spotkania z tym okrutnym mê¿czyzn± Vic wychodzi ledwie ¿ywa, ale to do dopiero pocz±tek jej koszmaru. Po kilkunastu latach przyjdzie jej ponownie stan±æ z nim twarz± w twarz. Po skoñczeniu lektury dowiedzia³am siê, ¿e autor jest synem Stephena Kinga. I faktycznie podczas czytania czu³am, ¿e ja to ju¿ sk±d¶ znam, od razu mia³am skojarzenia z ksi±¿kami mistrza grozy, a te niestety nigdy mnie do koñca nie zachwyca³y. Z "NOS4A2" jest trochê inaczej i chocia¿ ksi±¿ka ta mi siê spodoba³a to do kilku rzeczy muszê siê przyczepiæ. Przede wszystkim uwa¿am, ¿e jest przegadana i spokojnie mo¿na by by³o kilka d³ugich fragmentów z niej wyci±æ, nic nie trac±c. Przez takie przeci±ganie nie od razu potrafi³am siê wci±gn±æ i by³y momenty, w których siê niestety nudzi³am i czu³am wymêczona. Na pocz±tku jeszcze te¿ trochê siê gubi³am w tym wykreowanym przez autora ¶wiecie, potrzebowa³am czasu by w niego wsi±kn±æ. Tak¿e ten wstêp nie do koñca mnie zachwyci³, ale potem by³o ju¿ tylko ciekawiej, a ostatnie strony poch³onê³y mnie ju¿ ca³kowicie. No i zakoñczenie jest naprawdê dobre, wiêc pomimo wad nie ¿a³ujê tych wszystkich godzin, które po¶wiêci³am na przeczytanie tej ksi±¿ki. "NOS4A2" to tytu³ okre¶lany jako horror. Czy jest to ksi±¿ka straszna? Hmmm, by³o kilka momentów, w których moje serce zabi³o szybciej, ale bior±c pod uwagê jaka to ceg³a, to by³y to momenty nieliczne. Tak¿e nad klimatem grozy trzeba jeszcze popracowaæ. Jednak spodoba³a mi siê ta historia, widaæ, ¿e autor ma dobr± wyobra¼niê i potrafi j± wykorzystaæ, pisz±c w bardzo realistyczny sposób. Ja bardzo chêtnie zobaczy³abym ekranizacjê. My¶lê nawet, ¿e mog³aby mnie bardziej zachwyciæ.
Avatar u¿ytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek - 2015,
Nie jestem fank± ksi±¿ek fantasy ale ta ksi±¿ka mnie zachêci³a do przeczytania. Pomimo ponad 700 stron ksi±¿ka wci±ga na d³ugie godziny. Po latach Upiór powraca, dziêki czemu czytelnik mo¿e poznaæ jaki mia³ wp³yw na g³ówn± bohaterkê która na pocz±tku by³a dzieckiem. Victoria jako doros³a osoba musi ochroniæ swojego syna przed Upiorem, gdy¿ on nie bêdzie móg³ sobie sam poradziæ.Jej siê raz uda³o, ale czy za drugim razem te¿ bêdzie skuteczna? Czy bêdzie musia³a ponie¶æ konsekwencje spowodowane walk±? Czy dobro wygra ze z³em? Polecam gor±co.
Avatar u¿ytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Pojed¼cie w podró¿ do Gwiazdkowej Krainy Rolls-Roycem „Upiorem”!

Gwiazdkowa Kraina, do której mknie siê Alej± ¦wiêtego Miko³aja, po drodze przemierzaj±c bezkresne Krajobrazy Zjednoczonej Ameryki. Oczarowuje Ksiê¿ycami, które siê u¶miechaj±. Odurza p³atkami ¶niegu zrobionymi z cukru. Jaka jest cena istnienia tej krainy? Czy dzieci, które siê w niej znajd±, odnajduj± zagubione szczê¶cie, czy trac± wszystko bezpowrotnie?

W tej powie¶ci mamy naprawdê wszystko. Nie mo¿na jej upro¶ciæ do pozycji z pó³ki o wdziêcznej nazwie "horrory". G³ówn± bohaterk± jest Victoria McQueen. Poznajemy j± od najm³odszych lat, kiedy dziêki swojemu magicznemu Raleighowi odnajduje Krótsz± Drogê, za co p³aci jednak s³on± cenê. Choæ mo¿e przebywaæ nawet bardzo d³ugie trasy, im d³u¿ej zostaje po drugiej stronie, tym gorzej czuje siê fizycznie. A i psychicznie to w niczym nie pomaga. Dziecko mo¿e istnienie Mostu t³umaczyæ niezwykle bujn± wyobra¼ni±. Ale doros³y? Jedyne wyja¶nienie dla wiêkszo¶ci to choroba psychiczna, bo przecie¿ nie ma mostów, które pojawiaj± siê znik±d i przenosz± w czasie… Pó¼niej widzimy ju¿ starszego Szkraba (tak ojciec nazywa³ Vic), który pope³nia b³êdy, których za nic nie chcia³ powtórzyæ. Czy Vic uda siê naprawiæ swoje ¿ycie? A mo¿e próba bycia normaln±, próba dostosowania do spo³eczeñstwa zosta³a zapocz±tkowana zbyt pó¼no? Czy raczej zupe³nie nie by³a potrzebna?

To jest w³a¶nie cudowne w tej ksi±¿ce – to nie tylko trzymaj±cy w napiêciu, czêsto mocno przera¿aj±cy horror. To te¿ studium psychologiczne osoby, która ma do czynienia z czym¶ nie do koñca normalnym, oraz jej otoczenia. Wyobra¼cie sobie, ¿e podczas takiej podró¿y dzieje Wam siê co¶ z³ego. Komu o tym powiecie? Nikomu, bo nikt Wam nie uwierzy. Z drugiej strony ciekawa jestem, ilu z Was dosz³o do wniosku, ¿e tytu³ ksi±¿ki da siê przeczytaæ w inny sposób ni¿ w jego dos³ownym brzmieniu. Podpowiem – Upiór ma z ni± du¿o wspólnego. Ok³adka ksi±¿ki by³aby natomiast bardziej dopasowana i nawet bardziej z³owieszcza, gdyby wyziera³ z niej zakrwawiony Rolls-Royce Wraith, ale to ju¿ tylko moje czepianie siê, nieistotne dla ¶wietnej fabu³y.

Sam wybór samochodu dobrze ¶wiadczy o autorze. Klasyczny, piêkny i zabytkowy Rolls-Royce Wraith, nie bez powodu zwany w³a¶nie Upiorem, jest uosobieniem dawnych czasów, w których o Internecie nawet nie marzono. Piêkny i stylowy, a jednocze¶nie posiadaj±cy krwio¿ercz± duszê. Marzyli¶cie o samochodzie, który sam siê prowadzi? A pomy¶leli¶cie o tym, ¿e mo¿e jednocze¶nie nie pozwoliæ Wam wyj¶æ? Ka¿dy kij ma dwa koñce. Gwiazdkowa Kraina, w której dzieci nie czuj± ju¿ bólu i nikt ich ju¿ nie skrzywdzi, wysysa z nich jednak co¶ o wiele wa¿niejszego, bez czego staj± siê puste i w gruncie rzeczy z³e. Cofaj± siê w swoim cz³owieczeñstwie do momentu, gdy nie umiej± rozró¿niæ dobra od z³a, gdy nie wiedz±, co to empatia. Czy misja ocalenia pokrzywdzonych jest faktycznie misj± ocalenia, czy mo¿e wynika z olbrzymiej samotno¶ci i niezrozumienia, z potrzeby posiadania kogo¶ na swoje podobieñstwo? Charlie Manx ma teoriê w tej kwestii, któr± poznacie, zag³êbiaj±c siê w lekturê „NOS4A2”.

Bycie dziedzicem spu¶cizny Stephena Kinga musi byæ do¶æ przyt³aczaj±ce. Zw³aszcza gdy latoro¶l zdecydowa³a pój¶æ w ¶lady ojca i pisaæ horrory. Czy Joe Hill King jest godnym nastêpc± Stephena Kinga? Tu troszkê przekornie odpowiem: nie powinno siê go porównywaæ do ojca, choæ to zapewne nieuniknione. To moje pierwsze zetkniêcie z twórczo¶ci± Hilla, ale mogê spokojnie stwierdziæ, ¿e nie ostatnie. O ile Kinga w pewnym momencie sobie odpu¶ci³am (zacz±³ byæ dla mnie ciut, hm, przewidywalny), o tyle Joe wpuszcza powiew ¶wie¿o¶ci w gatunek powie¶ci makabrycznych. Amerykañskie horrory w ogóle jaki¶ czas temu od³o¿y³am na pó³kê, bo przesta³y mnie straszyæ i by³y „na jedno kopyto”. Zdecydowanie bardziej powala³y mnie skandynawskie pozycje. „NOS4A2” przywróci³o mi wiarê w mo¿liwo¶ci amerykañskich twórców. Bior±c pod uwagê fakt, ¿e to dopiero trzecia powie¶æ autora, mogê mieæ nie¶mia³± nadziejê, ¿e bêdzie tylko lepiej.

Pamiêtajcie, gdy z jesiennej mg³y wy³oni± siê reflektory tego z³owieszczego Upiora, a jego kierowca zaproponuje Wam przeja¿d¿kê do Gwiazdkowej Krainy, uciekajcie, nie odwracaj±c siê, by na niego spojrzeæ. Nigdy go tam nie by³o.

Avatar u¿ytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-01-20, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2022,

Od dawna chcia³am przeczytaæ co¶ Joe Hilla i pad³o na tê w³a¶nie ksi±¿kê, bo mia³a najwy¿sz± ocenê na LC. Niestety nie by³o to udane i satysfakcjonuj±ce spotkanie. Dwa razy podchodzi³am do tej ksi±¿ki i za drugim razem uda³o mi siê j± skoñczyæ, ale czyta³am j± ponad miesi±c. Joe pisze podobnie do swojego ojca Stephena Kinga zarówno je¶li chodzi o tematykê jak i o styl, ale czego¶ mi w tej powie¶ci zabrak³o. Sam pomys³ by³ dosyæ ciekawy, ale autor potwornie przegada³ ca³± historiê (o czym mo¿na pisaæ przez 750 stron?). Nie polubi³am g³ównej bohaterki i przez ca³y czas dzia³a³a mi na nerwy.
Nie jest to ksi±¿ka dla mnie (gdyby mia³a jakie¶ 300 stron mniej byæ mo¿e moja ocena by³aby inna), ale na pewno mo¿e spodobaæ wielu osobom. Mnie wynudzi³a i miejscami zirytowa³a.

Jestem wielk± fank± pióra Kinga, jednak twórczo¶æ jego syna – Joe Hilla do¶æ d³ugo by³a moim osobistym wstydem. W koñcu jednak postanowi³am podj±æ wyzwanie i sprawdziæ czy faktycznie niedaleko pada jab³ko od jab³oni. Na pierwszy strza³ wybra³am NOS4A2, czyli cukierkow±, s³odko- ¶wi±teczn± historyjkê.

Merry Christmas
Ten, kto w³a¶nie takiej ¶wi±tecznej idylli oczekuje srogo siê zawiedzie. Hill bowiem z tego co magiczne w ¶wiêtach zrobi³ mroczn± i bolesn± papkê. NOS4A2 to 672 strony wci±gaj±cej, tragicznej historii. Ca³o¶æ podana zosta³a w sposób prosty, ale równocze¶nie niesamowicie zdegenerowany i zepsuty. Od samego pocz±tku akcja rwie siê do przodu, sprawiaj±c, ¿e nie ma w niej ani chwili na nudê. Joe Hill, podobnie jak ojciec, ¶wietnie kreuje ¶wiat przedstawiony i wprawnie zaciera granicê miêdzy tym co realne a oniryczne. Wyobra¼nia miesza siê z powszechnie panuj±cymi regu³ami, aby wrzuciæ bohaterów wraz z czytelnikiem w sam ¶rodek Gwiazdkowej Krainy. Autor jednak do¶æ szybko rozwiewa nasze wyobra¿enia o tym miejscu wprowadzaj±c postaæ Charliego Manxa i jego zbawiennej misji.
Pod przykryciem horrorowej historii, Joe Hill ukry³ wiele ponadczasowych motywów. Bowiem NOS4A2 to nic innego jak odwieczna walka dobra i z³a, walka o w³asne jestestwo i to¿samo¶æ. Ksi±¿ka ta w sposób fenomenalny ukazuje jak wielk± moc ma wyobra¼nia i jak± czêsto trzeba za ni± p³aciæ cenê. Takiej symboliki ludzkiego umys³u jeszcze nie by³o mi dane poznaæ. Ale ksi±¿ka Hilla to tak¿e potêga mi³o¶ci i oddanie. I mo¿na tak jeszcze d³ugo doszukiwaæ siê motywów i przes³anek, ale najlepiej samemu siêgn±æ po tê historiê. Nie martwcie siê d³u¿yznami. Kiedy zasi±dziecie do lektury, to bêdzie jak jazda na sankach z wysokiego wzniesienia. Nabierzecie rozpêdu i nim zd±¿ycie mrugn±æ ju¿ witaæ was bêd± szczê¶liwe dzieci w Gwiazdkowej Krainie.

Avatar u¿ytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2020,

"Historia ta, poza faktem, i¿ jest ona niezapomnian±, fantastyczn± podró¿± przez ¶wiat wyobra¼ni autora, jest równie¿ – a mo¿e zw³aszcza? – opowie¶ci± o dzieciñstwie, cudach oraz stracie. Mi³o¶ci, wiêzach rodzinnych, trudnych wyborach oraz po¶wiêceniu. Têsknocie za tym, co ju¿ nie wróci. To historia, któr± po prostu trzeba przeczytaæ."

Ca³a recenzja dostêpna na moim blogu:

Avatar u¿ytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2024-01-01, Ocena: 5, Przeczyta³em,
Avatar u¿ytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2020-05-07, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2020, Czytane na Kindle,
Inne ksi±¿ki autora
Dziwna pogoda
Joe Hill0
Ok³adka ksi±zki - Dziwna pogoda

Zbiór czterech mro¿±cych krew w ¿y³ach minipowie¶ci. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykañskich autorów horrorów, stawiany...

Pude³ko w kszta³cie serca
Joe Hill0
Ok³adka ksi±zki - Pude³ko w kszta³cie serca

Jude Coyne, gwiazdor ostrego rocka w mocno ¶rednim wieku, oprócz muzyki ceni sobie spokój, psy, kobiety - i swoj± kolekcjê. Jako zbieracz...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa