O demokracji w Ameryce

O demokracji w Ameryce stanowi współcześnie niezbędny punkt odniesienia do społecznego i politycznego dyskursu. Jest tak dlatego, że stanowi klasyczną krytykę dominującego dziś masowego społeczeństwa liberalnej demokracji. Tak więc Tocqueville, który już za życia stał się klasykiem, jest dziś znacznie bardziej czytanym i cytowanym autorem niż w dziewiętnastym wieku.Unikalny charakter dzieła Tocqueville'a sprowadza się do tego, iż przyznają się do niego dwie konkurujące z sobą tradycje politycznego myślenia - liberalna i konserwatywna. Co więcej, jest ono też źródłem inspiracji dla lewicowej refleksji, szczególnie poszukującej koncepcji społeczeństwa obywatelskiego.Kluczowe znaczenie dzieła Tocqueville'a wynika między innymi z oparcia liberalnych założeń na empirycznych podstawach ? co stanowi alternatywę do popularnego dziś racjonalistycznego modelu liberalizmu opartego na prawach czy uprawnieniach jednostki, analizy społeczeństwa masowego, analizy demokracji w kategoriach konfliktu między wolnością a równością, klasycznej republikańskiej koncepcji społeczeństwa obywatelskiego.Zbigniew Rau

Informacje dodatkowe o O demokracji w Ameryce:

O demokracji w Ameryce - opinie o książce

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-09-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
"O demokracji w Ameryce" to książka,która została napisana profesjonalnie i w sposób raczej trudny dla przeciętnego czytelnika. Czym według Tocqueville jest demokracja??? Pisze on O Demokracji w Ameryce w sposób typowy dla tamtejszych socjologów. Aby zrozumieć tą publikację należy ją czytać powoli i dogłębnie. Polecam.!!!
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska