Okładka książki - Opowieść o Blanche i Marie

Opowieść o Blanche i Marie

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-60207-73-4
Liczba stron: 238
Dodał/a książkę: mrowka

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Opowieść o "królowej histeryczek", Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota, której "występy" oglądali Freud, Broca czy Strindberg; Marii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z Paulem Langevinem; tancerce Jane Avril - motylu, który uciekł z nieba i wdarł się na płótna i plakaty Touluse-Lautreca; oraz o samym profesorze Charcocie, który pragnął odkrywać nieznane światy a pochłonęła go miłość.
O promieniowaniu, tajemnym świetle, które miało dać klucz do ludzkiej osobowości i oświetlić drogę do Boga, a przyniosło rozpad i śmierć. Psychologii i medycynie, które miały zgłębić tajemnice ludzkiego umysłu, a ledwie prześlizgują się po jego powierzchni. O tym, że można otrzymać dwukrotnie Nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem z powodu "zakazanego" romansu.
To piękna i niepokojąca opowieść o możliwej i niemożliwej miłości, o cenie jaką trzeba za nią zapłacić. I o tym, że jaka by ona nie była - warto!

Per Olov Enquist wybitny szwedzki powieściopisarz i dramaturg; jego twórczość reprezentuje we współczesnej literaturze szwedzkiej nurt eksperymentów i poszukiwań, zarówno formalnych, jak i intelektualnych. Urodził się w 1934 roku w wiosce Norrland, na północny Szwecji. Studiował na Uniwersytecie w Uppsali historię literatury. Od wczesnych lat 60-tych pracował jako krytyk literacki i teatralny. Był członkiem Szwedzkiej Rady Kultury, zarządu Szwedzkiego Radia oraz zarządu Szwedzkiego Zrzeszenia Pisarzy.
Opublikował wiele książek, które przyniosły mu międzynarodową sławę. Debiutując powieścią Kristallögat (1961, Kryształowe oko) dał się poznać jako pisarz o zainteresowaniach psychologicznych. Kontynuował tę problematykę w Färdvägen (1963), utrzymanej w poetyce antypowieści. Charakter eksperymentalny ma także powieść Hess (1966); ponadto autor prozy o charakterze dokumentarnym, np. Legionärena (1968) i Sekonden (1971), powieści historiozoficznych dotyczących przyczyn demagogii i irracjonalizmu, m.in. opowieść na tle historii Niemiec w XVIII w., Piąta zima magnetyzera (1964, wydanie polskie 1977). W Polsce ukazały się ponadto Strącony anioł, Biblioteka kapitana Nemo, także dramaty biograficzne, które przyniosły Enqvistowi światowy rozgłos m.in. Noc trybad - (właśnie ta sztuka o Auguście Strindbergu i jego relacjach z kobietami uczyniła Enquista najczęściej wystawianym dramatopisarzem w Skandynawii, doczekała się również 200 wystawień na całym świecie, wliczając w to wielki sukces na Brodway'u!), Z życia glist - o H. Ch. Andersenie; Dla Fedry, Tupilak, Godzina kota.
Enquist otrzymał za Wizytę królewskiego konsyliarza August Priset (1998, szwedzki odpowiednik polskiej nagrody NIKE)), a także we Francji tytuł "najlepszej książki zagranicznej" (2001). Wizytę... przełożono na ponad 20 języków! Inne ważniejsze nagrody: Svenska Dagblades (1966), Nordiska radets (1969), Aniara (1976), Eyvind Johnson (1993), Samfundet De Nios (1994), Ivar Lo-Johanssons (1995), im. Selmy Lagerlöfs (1997); Góra trzech jaskiń została nagrodzona w konkursie German LUCHS na najlepszą książkę dla dzieci.
Ostatnio wydał Lewis resa (2001) oraz właśnie Opowieść o Marie i Blanche (2004).
Enquist pisze również scenariusze teatralne dla telewizji, jak np. "Pelle zdobywca".

 

Kup książkę Opowieść o Blanche i Marie

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Tor
Tor
Przeczytane:,
Blanche Wittman była przyjaciółką Marie Cuire-Skłodowskiej, zdobywczyni nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, odkrywczyni promieniotwórczego pierwiastka, radu. Blanche przebywała w laboratorium, gdzie wraz z Polką i jej mężem prowadziła badania. Nikt wtedy nie wiedział jeszcze czym jest promieniotwórczość, wielu ludzi chorowało i traciło życie z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń. Blanche także – przeszła szereg amputacji kończyn... Swoją drogą była dziwną i osobliwą postacią. Gdy przebywała w szpitalu udowodniono, że jej epilepsja to zwykła histeria. Zaszła w ciążę bardzo młodo. Jej książka, zwana „Księgą pytań”, która w powieści jest cytowana, zawiera różne, najbanalniejsze nawet pytania. Odpowiedzi, których udzielamy, przenoszą nas w swego rodzaju metafizyczny wymiar. Ale nie lektura dotyczy nie tylko tego: na kartach książki znajdziemy wątek Marii Cuire-Skłodowskiej, jej męża i opowieść o tym, co stało się po jego śmierci, o paru innych osobach... napotykamy też dość plastyczny obraz obyczajowości tamtych czasów.   A sama powieść jest dość nietypowa. Per Olov Enquist jest wybitnym szwedzkim powieściopisarzem. Może byłoby na wyrost powiedzieć, że książka utrzymana jest w „północnym” czy „skandynawskim” klimacie, ale faktycznie – jest w niej coś „osobnego”, coś oryginalnego. Nie jest to książka ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Opowieść o Blanche i Marie

Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Z pomyślunkiem,
Świetna powieść eksperymentalna, nieco psychodeliczna. Bazująca na rzekomym dzienniku "słynnej histeryczki" Blanche Wittman. Czyta się fantastycznie. Narrator cytuje wyjątki z "Księgi Pytań" napisanych przez Wittman a dotyczących w dużej mierze Marii Skłodowskiej, prowadząc przez życie miłosne i naukowe - raz Marii, raz Blanche. Cudne.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agni79
agni79
Przeczytane:2008-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Chapeau bas!, Posiadam,
Inne książki autora
Wizyta królewskiego Konsyliarza
Per Olov Enquist0
Okładka ksiązki - Wizyta królewskiego Konsyliarza

W 1768 r. niemiecki lekarz Struensee zostaje nadwornym konsyliarzem duńskiego króla Christiana VII, który coraz częściej zdradza objawy szaleństwa. Struensee...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy